Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με thomann


vukdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

μου έτυχε το εξής περιστατικό και το μοιράζομαι μαζί σας για να μου πείτε αν μπορείτε να βγάλετε άκρη: αποφάσισα να κάνω μια αγορά από thomann μέσω prepaid. ας πούμε ότι η αγορά μου κόστιζε  100 ευρώ (ήταν πιο πολλά). Πάω στην τράπεζα και φορτώνω την κάρτα με σχεδόν ακριβώς 100 Ευρώ (και κάτι ψιλά)(διευκρίνηση=είχα μεσα στην κάρτα μόνο αυτό το ποσο). Γυρνάω σπίτι, κάνω την παραγγελία και ενώ όλα ήταν οκ, μετά από 2 μέρες μου στέλνουν mail, λέγοντας μου ότι δεν μπόρεσαν να τραβήξουν όλο το ποσό απο την κάρτα. Πιο συγκεκριμένα μου είπαν ότι μπόρεσαν να τραβήξουν μόνο τα 2/3 του συνολικού ποσού και ότι θα πρέπει να πάω στην τράπεζα να διευθετήσω το θέμα μόνος μου.Μετά να επικοινωνήσω μαζί τους για να μπορέσουν να συνεχίσουν στην έγκριση της αγοράς.  ???

Τι μπορεί να πήγε στραβά;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρώτησέ τους το γιατί. Τόσο αυτούς όσο και την τράπεζα.

Το ποσό που αναφέρεις είναι μικρό, μπορεί να μην υπολόγισες κάποια έξοδα όπως π.χ. τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να εκκρεμούσε κάποια χρέωση από άλλη αγορά, ή να μπήκε κάτι λιγότερο από 100 ευρώ λόγω κράτησης κάποιου ελάχιστου προβλεπόμενου ποσού από την τράπεζα ως χρέωση για την χρήση της prepaid. Αλλά τι σκοπό έχει η ερώτησή σου σε εμάς τους αναρμόδιους, και πώς μπορούμε να ξέρουμε οτιδήποτε παραπάνω από την ίδια την τράπεζα?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να εκκρεμούσε κάποια χρέωση από άλλη αγορά, ή να μπήκε κάτι λιγότερο από 100 ευρώ λόγω κράτησης κάποιου ελάχιστου προβλεπόμενου ποσού από την τράπεζα ως χρέωση για την χρήση της prepaid. Αλλά τι σκοπό έχει η ερώτησή σου σε εμάς τους αναρμόδιους, και πώς μπορούμε να ξέρουμε οτιδήποτε παραπάνω από την ίδια την τράπεζα?

+1

Πάρε την τράπεζα και ρώτα.Μου έτυχε πριν 1 μήνα το ίδιο ακριβώς.Είχα υπολογίσει και μεταφορικά κτλ ΕΚΤΟΣ απο σχεδόν 1 ευρώ που μάλλον μου κράτησε την πρώτη φορά που χρησιμοποιήθηκε το paypal.Τα υπόλοιπα τα είχα βάλει ακριβώς.Εκείνοι απλά πήγαν να τραβήξουν, προφανώς τα χρήματα δεν έφθαναν για τη αγορά και μου έστειλαν ακριβώς το ίδιο mail με σένα.Δε ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με το τι και πως πήγε στραβά καθώς απο οτι μου έλεγαν δεν είχαν γνώση (απλά δε μπορούσαν να σηκώσουν τα χρήματα) και να μιλήσω με τη τράπεζα μου.Όταν τους πήρα τηλέφωνο πάντως ήταν ευγενέστατοι και οι 2 διαφορετικοί υπάλληλοι που μίλησα.Έβαλα λοιπόν άλλα 2 ευρώ στη κάρτα και όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/3 του ποσού είναι σίγουρα μεγαλύτερο από τα 1-2 ευρώ (edit:για κάποιες κάρτες μπορεί να σου χρεώνουν ενεργοποίηση πχ 5 ευρώ αν δεν είχες κάρτα πριν ή έληξε και σου έστειλαν καινούργια) που σου χρεώνουν στο ATM για τη φόρτωση.

 

Επίσης μου φαίνεται περίεργο να εκκρεμεί χρέωση ,εκτός και αν έκανες κάποια αγορά μερικές μέρες πριν και δεν σε πληροφορήσανε από την προηγούμενη αγορά ότι λείπει τμήμα του ποσού.

 

Αν η prepaid σου έχει κάποιο online user panel μπες στο αντίστοιχο site και δες ακριβώς την κίνηση του λογαριασμού της κάρτας.Αλλιώς απλά πάρε τηλ την τράπεζα και θα στο πούνε αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς απλά πάρε τηλ την τράπεζα και θα στο πούνε αυτοί.

 

Λαθος συμβουλη δινεις φιλως,το σωστο ειναι αυτο που εκανε δηλ. να ρωτησει εμας για να μυρισουμε τα νυχια μας και να του πουμε....ακου τραπεζες και αηδιες..που ζεις στη Γερμανια? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οσες φορες εχω κανει αγορα με καρτα απλα με πηραν ενα τηλεφωνο για την επιβεβαιωση της συναλλαγης.Μιλαω για Αttica bank.Δεν ξερω τι παιζει με τις αλλες.Σε καθε περιπτωση κανε ενα τηλεφωνο στην τραπεζα σου και θα σαι οκ.Σε τετοια θεματα ειναι αρκετα εξυπηρετικοι απ οτι ξερω και εχω ακουσει γενικα.Καποιο προβλημα σιγουρα υπηρξε με την καταθεση σου.Αν εχεις το χαρτι της καταθεσης απο την τραπεζα σε μια μερα θα χεις λυσει το προβλημα σου.Μην αγχωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου