Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φθηνου ενισχυτή μπάσου για "μαγαζί"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα...ειμαι στην αγορα για φθηνο ενισχυτη,200-300 ευρω,για διαφορα μαγαζια μεσαιου μεγεθους,100-150 ατομα.εχω καταληξει σε δυο μοντελα με 12αρια μεγαφωνα ενας στα 100 ενας στα 180 watt.θελω την γνωμη σας για τα δυο μοντελα που θα παραθεσω με γνομωνα παντα το καλυτερο value for money.

τα λινκ ειναι

1:http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_bl112_basscombo.htm

2:http://www.dv247.com/guitars/ashdown-electric-blue-eb-12-180-evo-ii-bass-amplifier-combo--73692

Ευχαριστω για τον χρονο σας

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτούς τους 2 δαγκωτό τον gallien γιατί το service της ashdown είναι λίγο ανύπαρκτο στην Ελλάδα από ότι ξέρω...

Εγώ πήρα με 200 ευρώ τον Harley Benton 150watt RMS από thomann και σε μαγαζί βγήκα με το volume στο 2 μια χαρά... Το κακό είναι ότι δεν έχει DI out οπότε θες ένα DI box... Και είναι και 1χ15  ;D ;D

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι δεν έχει DI out οπότε θες ένα DI box... Και είναι και 1χ15  ;D ;D

Αυτο ειναι ενα θεμα επειδι εγω στη κονσολα με xlr βγαινω.κατι το οποιο  ο G.K δεν εχει...το εχει στο 15ιντζο αλλα ξεφευγει απ το price range.

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει και ο gallien DI out πάρε τον benton και ένα DI box...Και τα 2 μαζί κοστίζουν κάπου 220 ευρώ :)

Διάβασε και εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178300.msg464688#msg464688

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο specs ο harley Benton ειναι εντυποσιακοτατος..ακουσα και τους ηχους που εχεις γραψει..Αρκετα γεματοι ειναι αλλα δεν ειναι ο ηχος μου...εγω παιζω με πισω μαγνητη σχεδον αποκλειστικα με μπασα στο φουλ στο μπασο και λιγα πριμα..στον ενισχυτη εχω τα μπασα στις 4 τα μεσαια στις 10 και τα πριμα στις 2..βγαζει αυτο τον τρομπονατο ηχο που λατρευω...αν μπορεις να με βοηθησεις σ αυτο και να μου πεις αν ο συγκεκριμενος ενισχυτης ανταποκρινεται σ αυτο χωρις μπουκοματα παραμορφοσεις κλπ θα σου ημουν υποχρεος :) ;D Παντως ο συγκεκριμενος Θα επρεπε να ειχε ονομαστει working pro αντι του SWR!!!τρελο value for money!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο specs ο harley Benton ειναι εντυποσιακοτατος..ακουσα και τους ηχους που εχεις γραψει..Αρκετα γεματοι ειναι αλλα δεν ειναι ο ηχος μου...εγω παιζω με πισω μαγνητη σχεδον αποκλειστικα με μπασα στο φουλ στο μπασο και λιγα πριμα..στον ενισχυτη εχω τα μπασα στις 4 τα μεσαια στις 10 και τα πριμα στις 2..βγαζει αυτο τον τρομπονατο ηχο που λατρευω...αν μπορεις να με βοηθησεις σ αυτο και να μου πεις αν ο συγκεκριμενος ενισχυτης ανταποκρινεται σ αυτο χωρις μπουκοματα παραμορφοσεις κλπ θα σου ημουν υποχρεος :) ;D Παντως ο συγκεκριμενος Θα επρεπε να ειχε ονομαστει working pro αντι του SWR!!!τρελο value for money!

 

Πολύ μπάσσο βρε warwickplayer (ηχητικά)! Αν κρίνω κι απ'το όνομα και παίζεις και με κανένα doublebuck τότε γκρεμίζεις τοίχους!  :)

 

Στο θέμα μας τώρα, αρχικά αυτά τα μπουκώματα και οι παραμορφώσεις συνήθως δεν προέρχονται από τον ενισχυτή αλλά από τις καμπίνες/μεγάφωνα που δεν μπορούν να την "παλέψουν" την τόση μπασσαδούρα. Όπως σε βλέπω μάλλον για κάνα 15άρι απλωμέεεεεενο είσαι!  ;D

Πάντως μια εναλλακτική θα'ταν μια καλή προενίσχυση/DI. Κανένα paradriver, valve drive κλπ. του είδους, έτσι ώστε να βγαίνεις απ'ευθείας με DI χωρίς να χρειάζεσαι ουσιαστικά ενισχυτή, γλυτώνεις και το κουβάλημα. Εκτός αν παίζει η κλασσική ελληνική monitorless (ναί, ελληνική είναι η έννοια!  ;D) κατάσταση, όπου μάλλον θα χρησιμοποιείς τον ενισχυτή και ως monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μπάσσο βρε warwickplayer (ηχητικά)! Αν κρίνω κι απ'το όνομα και παίζεις και με κανένα doublebuck τότε γκρεμίζεις τοίχους!  :)

Χαχαχαχα!!!το μπασο πρεπει να ειναι ΜΠΑΣΣΣΣΣΣΟ!!! ;D

ευτυχως για τους αλλους δεν παιζω με χαμπακερ αλλα με ενα J J..Τωρα η μπασαδουρα εξαρταται απο πολλους παραγοντες...ακουστικη του χορου....ενισχυτης...μεγεθος καμπινας κλπ...τωρα στο θεμα με το 15 ιντζο για μενα το ιδανικο ειναι ενα 2Χ10.Αλλα σε τετοια τιμη δεν υπαρχει κατι οποτε το βλεπω μαλλον για 12αρι η 15αρι...Τωρα οποιος δουλευει σε μαγαζια επαρχιας θα γνωριζει την κατασταση στα παταρια...οποτε Μπασοενισχυτης=Μονιτορ!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θες Gallien Krueger με XLR δες αυτόν: http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_bl115.htm. Eίναι πιο δυνατός και δεν ξεφεύγει σε τιμή. Έχω παίξει με τον GK 400RB-IV/115 combo με ίδια specs (απλά τώρα βγαίνει στη σειρά Backline) και μου άφησε καλή εντύπωση. Μιας και δε θες πολλά μεσαία στον ήχο σου νομίζω θα σου ταιριάζει (εννοείται πως βγάζει όσα μεσαία θες, αλλά σε flat ρύθμιση μου φάνηκε πως δεν τόνιζε τόσο τις μεσαίες συχνότητες όσο άλλοι ενισχυτές και μου άρεσε αυτό). Δες κι εδώ απόψεις περί GK: http://www.noiz.gr/index.php?topic=1491.0.

 

O HBW-150 έχει το graphic ΕQ ως πλεονέκτημα (και καλή τιμή βέβαια), αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει, αν και φαίνεται (και ακούγεται) μια χαρά. Πάντως Ηarley Benton vs Gallien Krueger γενικότερα, θα εμπιστευόμουν GK... (λίγο προκατειλλημένος ίσως? "αυτήν ξέρετε αυτήν εμπιστεύεστε" ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρω πανω απ το 12αρι αλλα με πολλα specs.φοβερος ενισχυτης...μαλλον παλι θα κανω την υπερβαση και οι ιδιοκτητης μου θα ψαχνει τα νοικια του!!!Παντως οτι και να παρω σε GK με βλεπω να καταληγω...καμια γνωμη για τους Ashdown υπαρχει?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω!

 

Κοίτα και για κανένα MAG από Ashdown. Ειδικά για τη μπασσαδούρα που θες πιστεύω θα σε βγάλουν καλά, αν και είναι γενικώς ευέλικτοι ενισχυτές και σχετικά καλό value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου