Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ibanez grg 170 dx


Mprob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,έχω ακόμα την πρώτη μου κιθάρα που είναι μια Ibanez grg170dx..

Η κιθάρα είναι σαν καινούργια,μόνο που στο neck,στην βίδα που δένει η ζώνη δεν σφίγγει η βίδα...είναι σαν να είναι συνέχεια ξεβιδωμένη.

Αυτί διορθώνεται??

Θέλω να μοντάρω μια κιθάρα,δηλαδή να τα αλλάξω όλα και να βάλω άλλους μαγνήτες,κλιεδια κλπ,ώστε να την κάνω προσωπική μου δημιουργία και να μάθω κιολας :P

Αξίζει να το κάνω σε αυτήν την κιθάρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μοντάρω μια κιθάρα,δηλαδή να τα αλλάξω όλα και να βάλω άλλους μαγνήτες,κλιεδια κλπ,ώστε να την κάνω προσωπική μου δημιουργία και να μάθω κιολας :P

Αξίζει να το κάνω σε αυτήν την κιθάρα??

 

Ω ναι.Για την τιμή της η κατασκευή πετάει.Ένας φίλος που την πείραξε,αφησε στην άκρη μια prs για να παίζει με αυτή.

 

Γέφυρα μην αλλάξεις...απλά να...είναι στοιχειωμένη...από την φρικτή κατάρα του floyd  ;D

 

Ντάξει είναι καλύτερο από άλλα  επίσης φθηνιάρικα ,σε αυτήν την κατηγορία τιμής όμως το floyd rose μόνο σε μπελάδες σε βάζει.Βάλε και άλλο ελατήριο να σταθεροποιεί η κατάσταση...και το τρέμολο με μέτρο.

 

Οι d activator της dimmarzio έκατσαν πολύ ωραία στο bridge.Τα parts παντως ψάρευε τα από αγγελίες σταδιακά.  :)

 

ΥΓ:Για το πρώτο δεν ξέρω.δεν απαντώ.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σαν να είναι συνέχεια ξεβιδωμένη.

Αυτί διορθώνεται??

 

Δεν βγάζει νόημα αυτό. Μια ξεβιδωμένη βίδα δεν κάθεται καν στη θέση της, πέφτει.

 

Για πειραματισμούς,  το πιο φθηνό μοντέλο της εταιρίας είναι, προσφέρεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα,έχω ακόμα την πρώτη μου κιθάρα που είναι μια Ibanez grg170dx..

Η κιθάρα είναι σαν καινούργια,μόνο που στο neck,στην βίδα που δένει η ζώνη δεν σφίγγει η βίδα...είναι σαν να είναι συνέχεια ξεβιδωμένη.

Αυτί διορθώνεται??

 

 

Αυτό  ;) ναι διορθώνεται. Από τα σφίξε- σφίξε έχει φαγωθεί το ξύλο και δεν πιάνει πλέον η βίδα. Η στάνταρ διαδικασία είναι να γεμίσεις την τρύπα με ένα κομματάκι (κατά προτίμηση) σκληρό ξύλο, και μετά να βιδώσεις την βίδα σε αυτό.

 

Μπορείς να βάλεις και οδοντογλυφίδες (από τις στρογγυλές), αλλά δεν θα αντέξουν και πολύ, θα φαγωθούν και θα αρχίσει εκ νέου να παίζει το strap- εκτός μαζί τους ρίξεις και κόλα UHU (γίνεται μπετόν).  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει floyd rose και για την βιδα gdevelek  φαντάσου το σαν μια βίδα που έχασε τις στροφές της

 

Οκ γράψε λάθος..δεν θα θυμάμαι καλα γιατί είναι μολυσμένος με gas ο εν λόγω κιθαριστής και έχω μπλέξει τα specs της καθε κυρίας του.  :P

 

Πάντως μπορείς να την απογειώσεις με λίγα χρήματα.  :)

 

Ο λαιμός είναι τρελά βολικός θυμάμαι..ούτε ρόπαλο ούτε τσιγαρόχαρτο από high end ibanez.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για την βιδα gdevelek  φαντάσου το σαν μια βίδα που έχασε τις στροφές της

 

Θα δοκίμαζα είτε χοντρύτερη βίδα είτε κόλλα logo που να στερεοποιηθεί αφού πρώτα μπει η υπάρχουσα βίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει floyd rose

 

Γι αυτό ακριβώς το λόγο δε χρειάζεται να την αλλάξεις! Μπορείς να αλλάξεις μόνο τα βαγονάκια saddles με αλουμινένια ή graphtech που θα σου δώσουν και καλύτερο tuning.

 

Για τη βίδα, η λύση είναι απλή κι έχει συμβεί κι εμένα στην grx140 που είχα:

βουτάς μια οδοντογλυφίδα σε λίγη κόλλα και την βάζεις μέσα στην τρύπα όπου μπαίνει η βίδα για τη ζώνη. Κόβεις όση οδοντογλυφίδα περισσεύει εκτός της τρύπας. Κατόπιν βιδώνεις κανονικά τη βίδα και βάση της ζώνης στην τρύπα. Θα μείνει εκεί για πολύ καιρό αν προσέξεις.

 

Για τις αναβαθμίσεις, σίγουρα της αξίζουν! Θα ξεκινούσα από το nut, μετά τα ηλεκτρικά, κατόπιν κλειδιά και τέλος τα saddles της γέφυρας. Μετά θα είναι jet η κιθάρα και μάλιστα υπάρχουν αρκετοί pro και session μουσικοί που παίζουν με απλές κι αναβαθμισμένες ibanez.

Αν παρατηρήσεις την Andy Timmons ibanez, θα δεις ότι είναι σχετικά απλό μοντέλο σε κόψιμο με 22τάστα, αλλά απίστευτα ηλεκτρικά και wilkinson hardware:

http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-AT100CL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με την βίδα το είχα και εγώ και το ελυσα με κυανοακρυλική κόλλα

 

http://www.getatool.gr/media/catalog/product/cache/1/small_image/750x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/e/den_braven_super_adhesive.jpg

 

την είχα πάρει από ένα μαγαζί 2 και από διαφορετηκό 4 γιούρια,έριξα στην τρύπα με μια καρφίτσα "έτριβα" στα πλαϊνά της τρύπας για να πιάσει καλά η κόλλα στα "τοιχόματα" της τρύπας.

Μετά γέμιζα την τρύπα με κόλλα σχεδόν μέχρι επάνω και με έβαζα την καρφίτσα μέσα με αποτέλεσμα να σκάει την φουσκίτσα του αέρα και να δημιουργεί κενό,ξανάσυμπλήρωνα κόλλα ξανά μα την καρφίτσα όσπου τελικά γέμισε χωρίς να έχει αέρα ώστε να μου δημιουργίσει κενό όταν στεγνώσει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου