Προς το περιεχόμενο

Epiphone vs Prs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους εφτασε η στιγμη να παρω κι8αρα και ειμαι αναμεσα σε 2

Epiphone les paul standar kai prs singlecut

 

Τι εχετε να πειτε ???Ποια προτεινετε??

Tο στυλ που παιζω ειναι hard rock,classic rock

 

 

Περιμενω τις απαντησεις σας ευχαριστω πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλές και οι 2 για τα χρήματά τους!!! εγώ πάντως θα έβαζα ένα 100ρικο ακόμα να πάρω μια gibson lespaul studio P-90s

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_p90_wc.htm

 

ελπίζω να μή σε μπερδέυω περισσότερο  :)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για classic rock ήχους , ξεκάθαρα epiphone .

αν και είμαι strat lover , η les poul που σου πρτεινε το άλλο παιδι , καλλή επιλογή επίσης .εγώ πάντως ψήνομαι με τις τιμές που έχουν στα hot deals  ,thoman, οι epiphone ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ειναι οταν προτεινετε κατι να εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης σαν συνολο (ξυλα , μαγνητες , ευκολια παιξιματος κλπ) και μετα με τις εκπτωσεις !!!

Βασικοτερο ολων δε να εχουμε δοκιμασει ή καλυτερα να εχουμε αποκτησει καποιο απο τα οργανα που προτεινουμε...

 

Παραθετω δυο reviews apo Harmony Central το πλεον κατα την γνωμη μου αξιοπιστο site για γνωμες.

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Paul+Reed+Smith/Singlecut+SE/10/1

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Epiphone/Les+Paul+Special+2/10/1

 

(επειδη δεν γραφεις ποιο μοντελο λες πωλ θελεις εβαλα την special 2)

 

Κλασικα να κλεισω με το γνωστο πλυν τιμιο κλισεδακι.....

οτι και να σου πουμε εμεις ..επιβαλετε να πας να δοκιμασεις τις κιθαρες που σε ενδιαφερουν και μετα να αποφασισεις....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως είναι και τόσο δίκαιη η σύγκριση που κάνεις.Η PRS που ποστάρεις κοστίζει κοντά στα 700 ευρώ και η Epiphone LP Special II ούτε 150 ευρώ.Ούτως ή άλλως ο φίλος μας εδώ έγραψε πως τον ενδιαφέρει η standard

Γεια σε ολους εφτασε η στιγμη να παρω κι8αρα και ειμαι αναμεσα σε 2

Epiphone les paul standar kai prs singlecut

Πάντως είναι διαφορετικής φιλοσοφίας όργανα,η PRS είναι πιο metal-oriented,ενώ η Epi πιο Hard rock.Εγώ,πάντως,θα πήγαινα χαλαρά για αυτή

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_1959_ftb.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάνεισα μια SG 400 Gothic σε συμμαθητή της κόρης μου και την έφερε σπασμένη στο μανίκι.... την διορθώνουμε (με τον φίλο μου που είναι οργανοποιός) και έγινε οκ, τις βάφω λοιπόν ξανά το μανίκι και την αφήνω να στεγνώσει η μπογιά..... περνάει ο αρκουδόσκυλος την πέρνει σβάρνα και ξεκολλάει το setneck.... εκεί διαπίστωσα την πολύ κακή ποιότητα σύνδεσης και την διαφορά ποιότητας Epi-Gibson. Με μερεμέτια, και με αγκύρια που φτιάξαμε τελικά έγινε κιθάρα (καμμιά σχέση με πρίν), της έχωσα κι ένα σετ SD Invaders που υπήρχαν κι έδεσε το γλυκό.

Διδαγμα ??? ποτέ δεν θα ξανάπερνα Epiphone, θα προτιμούσα να πάρω μια μεξικάνα Fender και να τις χώσω ότι μαγνήτες γουστάρω.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάνεισα μια SG 400 Gothic σε συμμαθητή της κόρης μου και την έφερε σπασμένη στο μανίκι.... την διορθώνουμε (με τον φίλο μου που είναι οργανοποιός) και έγινε οκ, τις βάφω λοιπόν ξανά το μανίκι και την αφήνω να στεγνώσει η μπογιά..... περνάει ο αρκουδόσκυλος την πέρνει σβάρνα και ξεκολλάει το setneck.... εκεί διαπίστωσα την πολύ κακή ποιότητα σύνδεσης και την διαφορά ποιότητας Epi-Gibson. Με μερεμέτια, και με αγκύρια που φτιάξαμε τελικά έγινε κιθάρα (καμμιά σχέση με πρίν), της έχωσα κι ένα σετ SD Invaders που υπήρχαν κι έδεσε το γλυκό.

Διδαγμα ??? ποτέ δεν θα ξανάπερνα Epiphone, θα προτιμούσα να πάρω μια μεξικάνα Fender και να τις χώσω ότι μαγνήτες γουστάρω.

 

Διδαγμα Νο 2

Ποτε μη δανειζεις τις κιθαρες σου

Διδαγμα Νο 3

Ποτε μην αφηνεις εκτεθειμενες τις κιθαρες σου οπου υπαρχουν..αρκουδοσκυλα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διδαγμα Νο 2

Ποτε μη δανειζεις τις κιθαρες σου

Διδαγμα Νο 3

Ποτε μην αφηνεις εκτεθειμενες τις κιθαρες σου οπου υπαρχουν..αρκουδοσκυλα! ;D

 

Σωστός σε όλα.....

 

Πολύ ευαισθητούλα μου βγήκε η Gothic, ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα ξεδέρφια της....

Μέτρια ξύλα, μέτρια κατασκευή, κάτω του μέτριου μαγνήτες.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα Χατζη...αλλα οπως ειπα εβαλα οτι εβγαλε πρωτο οποτε επανερχομαι με οτι πιο κοντινο βρηκα στο συγκεκριμενο σαητ....

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Epiphone/Les+Paul+Standard+Zebra/10/1

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Epiphone/Les+Paul+Standard+Flame+Top/10/1

 

εχει και αλλες αναλογα χρωματα κλπ....

 

Οι prs ειναι γνωστο οτι ειναι οι πιο versalite κιθαρες που υπαρχουν μπορεις να παιξεις ανετα οτι στυλ θελεις...Τουλαχιστον η δικη μου εμπειρια με την δικια μου Custom 22 (oxi se) αλλα και οσες SE εχω παιξει αυτο λεει.

Δε θελω να θαψω την επιφον εχω πολλα παραδειγματα να αναφερω...

Ας πω απλα να ψαξει ο φιλος μας και εδω στο νοιζ (και στο αλλο σαητ που εχει κανει την ιδια ερωτηση) οπου εχουν γινει ποοοοοολεεεεες συζητησεις για την ποιοτητα κατασκευης των SE σε σχεση με ολες τις υπολοιπες εταιριες με κιθαρες φτηνο-μεσαιου επιπεδου.

 

studio54GR    +10000000  για τις Fender !!!

( το εκανα στην azdek gold μου με μαγνητες Bill Lawrence και η κιθαρα παιζει (ηχητικα)  ισαξια με την 62 re-issue που εχω με μαγνητες 57-62)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου