Προς το περιεχόμενο

θελω να αλλαξω δερματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ιμε κενουργιος στιν παρεα εδω.εχω αυτο εδω το μοντελο τις ΤΑΜΑ http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Drums/Acoustic-drums/Tama-Imperialstar-IS62H6-Midnight-Blue-MNB/art-DRU0020217-000

και εχω μια μπαντα κε παιζουμε Ηeavy Metal και θελω να αλλαξω τα δερματα μου.μπορειτε να προτεινεται καποια δερματα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και τέθηκε για άλλη μια φορά το θέμα και για να μην πάει χαμένο, έχω σκοπό να αλλάξω και εγώ τα δέρματα στο σετ μου αφ ενός γιατί αυτά που έχω τα έχω 3 χρονια και αφ εταίρου γιατί εν τω μεταξύ άλλαξα και κάπως το γουστο μου και θέλω ήχο πιο soft. Έχω σχεδόν καταλήξει σχετικά με τα batter δέρματα ταμπούρου και τομς σε Evans genera dry και g2 coated αντίστοιχα. Θέλω όμως να δοκιμάσω και κάποιο evans για την κάσα αλλά έχει τόσες πολλές επιλογές που έχω πελαγώσει  >:( Αυτή τη στιγμή έχω στο σετ μου remo powersonic το οποίο μου αρέσει αρκετά αλλά θέλω κάτι λιγότερο ''μουντό'' χωρίς να ξεφεύγει απο αυτό το στύλ.

Επίσης επειδή έχω ακόμα τα μαμίσια resonant δέρματα του σετ τα οποία όμως δεν έχουν κάποιο πρόβλημα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει λόγος να τα αλλάξω κάποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά τα resonant δέρματα αλλάζονται κάθε 2-3 αλλαγές των batter που θεωρητικά και αναλόγως παιξίματος και του ήχου που θέλουμε αλλάζονται σχεδόν κάθε χρόνο. Οπότε είναι μάλλον καιρός και για resonant δέρματα. Έχω τα evans coated g2 και τα συνιστώ με κλειστά μάτια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά τα resonant δέρματα αλλάζονται κάθε 2-3 αλλαγές των batter που θεωρητικά και αναλόγως παιξίματος και του ήχου που θέλουμε αλλάζονται σχεδόν κάθε χρόνο. Οπότε είναι μάλλον καιρός και για resonant δέρματα. Έχω τα evans coated g2 και τα συνιστώ με κλειστά μάτια. ;)

 

Τα g2 coated τα εχεις για resonant? δεν ειναι λιγο παχια για ρεσοναντ (διπλα + βαλε + το coating) ?

 

Παντως νομιζω οτι η πιο συνηθισμενη και δοκιμασμενη λυση εχει και τα καλυτερα αποτελεσματα. Μιλαω βεβαια για rock - hard rock - metal. Διπλά Batter (emperor - g2 κλπ) με coating ή ανευ και μονά resonant (g1 ambassador) συνηθως, αλλα οχι υποχρεωτικα, χωρις coating. Για bass drum powerstroke 3 αβλεπη και για snare coated με βουλα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω τα aquarian SKI αλλά πριν είχα τα remo PS3. Και τα δύο είναι εξαιρετικά και το αντίστοιχο σε evans είναι το Eq3. Tο powersonic ήταν πολύ μουντό,μαφλαρισμένο και έπνιγε τον τόνο του τυμπάνου ΙΜΟ και πήρε δρόμο σχετικά γρήγορα.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάλεξα το powersonic επειδή παίζω σε πολύ μικρό χώρο οπότε γενικά το μουφλάρισμα μου ήταν χρήσιμο. Τώρα θέλω κάτι πιο μουσικό αλλά και πάλι χωρίς πολλές αρμονικές λόγω χώρου και μέτριου σετ, αρα να δοκιμάσω το eq3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου