Προς το περιεχόμενο

θελω να αλλαξω δερματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω σε μικρό χώρο αλλά με καλή ακουστική και μπόλικο ρικοφόν οπότε τα eq3 ή PS3 είναι παραπάνω απο καλά εφόσον θές ανοιχτό ήχο. Καλή προσθήκη είναι μία μικρή-μεσαία πετσέτα τυλιγμένη σαν ρολό να ακουμπά το batter δέρμα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα ολα αυτα που μου λετε με τι μπαντα προσπαθουμε να παιξουμε heavy metal και ολα αυτα που μου λετε θα μπορεσουμε να εχουμε τετοιο ηχο?επισης  για το σιγκεκριμενο μοντελο τις ταμα θα εχουν καλη αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα που μου λετε με τι μπαντα προσπαθουμε να παιξουμε heavy metal και ολα αυτα που μου λετε θα μπορεσουμε να εχουμε τετοιο ηχο?επισης  για το σιγκεκριμενο μοντελο τις ταμα θα εχουν καλη αποδοση?

 

 

Ο "τετοιος" ηχος ποιος ακριβως ειναι???????

 

Τα δερματα που αναφερονται εδω ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα. Δεν παιζει θεμα τα χ δερματα να μην αποδιδουν σε καποιο συγκεκριμενο σετ. Ελεος μη ψυριζουμε τη μαιμου....

Δηλαδη ειναι φανερο οτι δεν εχεις ιδεα απο τυμπανα (με βαση αυτο που ρωτας no offence) ρωτας σου απανταμε και μετα θελεις και επιβεβαιωση. Δηλαδη ημαρτον σιγα τη λεπτομερεια που ψαχνετε στον ηχο σας....

 

Φαινεται σαν επιθεση αλλα δεν ειναι. Απλα παρατηρειται συχνα να θελει ο αλλος να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι σε ολα τα επιπεδα. και εννοω (οχι για σενα) οτι συνανταμε εδω συμπεριφιρες του τυπου:

 

Εχω ενα μετριο σετ

Δε ξερω να κουρδιζω

Δεν εχω δυναμικες

Δεν εχω τεχνικη

 

Το να την ψαχνω σε βαθος για το τι πιατο θα παρω (που θα ειναι φτηνο αλλα και θα γαμαει σε ηχο και θα αντεχει τις ροπαλιες που θα του ριχνω) ή αν τα pinstripe ή τα emperor θα με κανουν να ακουστω σαν metallica ειναι ελαφρως ακυρο

 

Και ξαναλεω ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω σε μικρό χώρο αλλά με καλή ακουστική και μπόλικο ρικοφόν οπότε τα eq3 ή PS3 είναι παραπάνω απο καλά εφόσον θές ανοιχτό ήχο. Καλή προσθήκη είναι μία μικρή-μεσαία πετσέτα τυλιγμένη σαν ρολό να ακουμπά το batter δέρμα. ;)

 

Μεταξύ eq3 και eq4 υπάρχει καμιά σημαντική διαφορά? Ποιό να προτιμίσω? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ eq3 και eq4 υπάρχει καμιά σημαντική διαφορά? Ποιό να προτιμίσω? ???

Εq3 μονό δέρμα, eq4 διπλό δέρμα το καθένα με ελαφρύ μαφλάρισμα. Θα πρότεινα eq3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παίζω εδώ και καιρό με remo emperor coated και είμαι αρκετά ευχαριστημένος,ως λάτρης του soft ήχου.Η επιλογή δερμάτων είναι και θέμα γούστου,δηλαδή αναλόγως με τον ήχο που προτιμάς,επιλέγεις και τον αντίστιχο τύπο δέρματος.(μιας και κάθε εταιρία βγάζει του ίδιου τύπου δέρματα σε κάθε κατηγορία)

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soft δεν είναι το δέρμα αλλά το παίξιμό σου. Απλά τα coated δέρματα έχουν πιο κλειστό,dark ήχο με λίγο μαφλάρισμα και είναι κατάλληλα για σκούπες και χρησιμοποιούνται πολλές φορές σε ηχογραφήσεις ακόμα και για μέταλ.  Κατ'άλλα άμα βαράς σε clear θα βαράς και σε coated  ;D ;D ;D ..... Συχνά δε για πιο ελεγχόμενο και ζεστό αλλά ανοιχτό ήχο(ελαφρύ μαφλάρισμα) χρησιμοποιούνται coated μονά(G1,ambassador) σαν resonant δέρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν παλιότερα έπαιζα και μέταλ αυτά που μου έδιναν τον ήχο που ήθελα τότε ( compressed κτλ κτλ μεταλλοκατάσταση ) τα Remo Pinstripe για batter και Clear Diplomat για resonant.

 

Στο ταμπούρο coated ambassador και diplomat από κάτω και τέλος στην κάσσα μπροστά ανέκαθεν άφηνα τη μεμβράνη που έρχεται απο το εργοστάσιο με τα τύμπανα και από πίσω χρησημοποιούσα Remo Pinstripe.

 

Από όσο είδα ειπώθηκε κάτι για το Falam Slam patch. Είναι καλό αν θέλεις να προστατέψεις τη μεμβράνη της κάσσας, αλλά όμως θα σου αλλάξει κάπως τον ήχο. Ενδεχομένως να σου τον κάνει να ακούγεται πιο ... punchy.

 

Ελπίζω να βοήθησα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου