Προς το περιεχόμενο

θελω να αλλαξω δερματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Απλά θέλω να επισημάνω στους νεότερους στο άθλημα να αποφεύγουν τα μονά batter δέρματα όταν έχουν φτηνό σετ γιατί τα τύμπανα θα ''κουδουνίζουν'' άσχημα σχεδόν σε οποιοδήποτε κούρδισμα, οπότε μετά θα πρέπει κανείς να καταφύγει σε πολύ μουφλάρισμα με αποτέλεσμα να χάνονται και οι καλές αρμονικές του ήχου. Επομένως προτιμάτε διπλά δέρματα clear ή coated και σε περίπτωση που έχετε ακόμα ''βαβούρα'' χρησημοποιήστε Ο rings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και ειχα φτηνο σετ για χρονια, η αληθεια ειναι πως δεν συμπαθησα ποτε τα διπλα δερματα γιατι ηταν που ηταν οι κοθροι μετριας κατασκευης, βαζοντας διπλα το "εκλεινα" εντελως το τυμπανο... Ασε που δεν βρισκω λογο αν βγαινει ο ηχος απο τα μικροφωνα ενταξει και εισαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα να μαφλαρεις πολυ(πχ emperor X coated).  Το falam slam μετραει πολυ! Η επιρροη του νομιζω πως δεν ειναι πολυ μεγαλη, ειδικα αν το βαλεις σε 22 μποτα με PS3 πανω, αλλα η προστασια-προστασια!

στους κυκλους θετικης ανατροφοδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Είμαι λίγο άσχετος. Έχω Mapex pro m. Θέλω να αλλάξω τα δέρματα. Διαβάζοντας εδώ κατέληξα να πάρω για το bass τα powersonic 3 μια και εγώ έχω μικρό χώρο. Το falam slam τί είναι; Έχει 2,5'' και 4'' single και doppel. Τί θα χρειαστώ;

 

Τα evans g2 ρε παιδιά δεν τα βρίσκω στον thomman. Aυτά βρίσκω

http://www.thomann.de/gr/evans_b14hdd.htm να τα πάρω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2,5 είναι για μονό πετάλι και το 4 είναι πιο μεγάλο για να χωρ'εσει δύο κόπανους του διπέταλου.

Evans coated g2 έχει ο γερμανός:

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=8ab652778095a46bfa4e00338a23dcdf&sw=evans+g2+coated&x=0&y=0&gk=&bn=

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε. Κάτι ακόμα. Η πρόταση αναφέρει για toms με  g2 coated και ταμπούρο με Evans genera dry. Σωστά; Το genera dry διάβασα ότι είναι μονό. Είναι καλό αυτό για ταμπούρο; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κ εγώ τώρα το ξεκαθάρισα, evans genera k genera dry είναι μονά με ένα εσωτερικό δαχτυλίδι και το dry έχει και τρύπες για να εκτονώνεται πιο εύκολα. Τα genera HD k HD Dry (HDD) είναι ακριβώς η ίδια υπόθεση μόνο που είναι διπλά. Για τα δεδομένα της Remo είναι τα αντίστοιχα PS3 k PS4. Εγώ πρότεινα το genera dry γιατί αυτό μου έδωσαν σχεδόν τυχαία στο Νάκα και μου άρεσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως εγώ είμαι λίγο ασχετόπουλος. Ποιά λύση είναι η προτιμώμενη; Να προτιμήσω HDD; Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να ακούσω πριν αγοράσω. Απλά θα ήθελα να κάνω μια "φυσιολογική" αγορά και να αποφύγω ένα "χοντρό" λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δείς χοντρό λαθος δε θα κάνεις με την επιλογή κάποιου απο όλα τα δέρματα που αναφέρθηκαν. Έτσι κ αλλιώς τα δέρματα αναλώσιμα είναι... Οπότε ή παίρνεις το μονό και αν θές πιο ''κλειστό'' ήχο την επόμενη φορά παίρνεις το διπλό¨ή αντίστροφα παίρνεις το διπλό και αν θες πιο "ανοιχτό" ηχο παίρνεις το διπλό. Αν δε σε καλύπτει ούτε αυτό ψάχνεις και άλλα κ πάει λέγοντας. Έτσι σιγά σιγά θα βρείς τον ήχο σου, όπως κάναμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου αν μιλαμε για ταμπουρο οτιδηποτε εχει δαχτυλιδι (PS3 PS4 και αντιστοιχα της evans) ειναι του ματς πνιγμενο και δεν ειναι ωραιο.

 

Νομιζω οτι οι επιλογες πρακτικα περιοριζονται σε μονο σκετο (ambassador-g1) διπλο σκετο (emperor -g2) και μονο με βουλα (controlled sound -.....)

 

To θεμα ειναι να ακουμε και λιγο κόθρο οχι μονο δερμα. Κατι δερματα που κυκλοφορουν και εναι διπλα παχια με βουλα + δαχτυλιδι κ ξερω γω τι ακομα ακουγονται σα να χτυπας χαρτοκουτο.

 

+ τοις αλλοις στο μονο δερμα βαζεις και λιγο muffle (moongel ή ring) και το ελεγχεις οσο θες. Στο παχυ δεν μπορεις να βγαλεις αρμονικες...

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου