Προς το περιεχόμενο

Θέλω ήχο Santana(περί Les Paul ο λόγος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν πριν αρχίσετε να κράζετε...

 

Ξέρω πως οι μαγνήτες είναι ένα μικρό κομμάτι του ήχου.

Πήρα μια μεταχειρισμένη Epiphone les Paul Standard, η οποία για τα λεφτά της αξιοπρεπής φαίνεται, αλλά λέω να αλλάξω μαγνήτες μιας και ο ήχος δεν με ευχαριστεί.

 

Ξέρω δεν περιμένω και τίποτα θεϊκό, αλλά κάτι πιο Santana φάση... ;)

 

Πριν γράψω διάβασα όλα τα παλιά θρέντ και είδα πως στάνταρε πρόταση είναι οι Seymour Duncan '59 ή Jazz και J.B. Αντίστοιχα.

 

Οπότε έρχομαι και ρωτώ...

 

-Θα αποδώσουν κάτι σχετικό με Κάρλος?

-Σπλιττάρουν όλοι?

-Ποια η ουσιαστική διαφορά '59 & J.B?

-Να αγοράσω από thomann ή ανακαλύφθηκε κάτι καινούριο?

-Ηλεκτρικά από που να πάρω?  SOS Ότι site προτείνετε να δέχεται PayPal, αλλιώς και 5 Ευρώ παραπάνω σε Θεσσαλονίκη δεν με πειράζουν!

 

Θέινξ!

 

;D ;D ;D ;D ;D

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμα σπλιταρουν το βλεπεις στο σιτε του duncan. Αμα ειναι 2-conductor wiring δε σπλιταρουν, αμα ειναι 4-conductor σπλιταρουν. Ο 59 ειναι υποτιθεται οτι ειναι ρεπλικα του PAF που φορουσαν οι les paul των late 50s - early 60s. Ο JB ειναι για hard rock k metal. Εγω προσωπικα θα επερνα το σετ με τους 2 59αρηδες (http://www.thomann.de/gb/seymour_duncan_ssh59_set_vintage_blues_bk.htm) εκτος κ αμα θες να παιζεις τπτ metalica κλπ  ;D

 

Για ηλεκτρικα, εγω ειχα βαλει το vintage kit της RS κ εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι, το να αλλάζει κανείς μαγνήτες είναι σημαντική αναβάθμιση σε ένα όργανο που "πάσχει" σε αυτόν τον τομέα.

Όμως ο "ήχος Santana" είναι απόρροια ενός συνόλου παραμέτρων όπου οι μαγνήτες είναι ένα μέρος του "όλου κόλπου".  :)

 

Χρειάζεται να παρατηρήσεις τον ήχο που σε ενδιαφέρει... να ακούσεις πόσο κομπρεσσαρισμένος είναι, πόσα πρίμα/μεσαία/μπάσα έχει κλπ κλπ.

Και αφού με τον εξοπλισμό σου (αλήθεια... για τι πετάλια, ενισχυτή κλπ μιλάμε?) έρθεις πολύ κοντά στον γενικό ήχο, μετά θα πρέπει να αναρρωτηθείς αν κάτι λείπει από τους μαγνήτες. Αν σκεφτόμαστε το ίδιο πράγμα όταν λέμε "ήχο Santana".... μην ψάχνεις ποτενσιόμετρα και μαγνήτες πριν "ψάξεις" κομπρέσσορες, low-gain παραμορφώσεις και ΕΝΤΑΣΗ από τον ενιχυτή που θα σε πλησιάσει στην περιοχή του feedback.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην ειδικα οταν μιλαμε για Santana οι μαγνητες κλπ ειναι δευτερευουσας σημασιας. Εχει τοσο συγκεκριμενο και παρα πολυ χαρακτηριστικο παιξιμο που πραγματικα θα ακουστεις σαν και αυτον αν μελετησεις το παιξιμο του παρα αν παρεις τους ιδιους μαγνητες με αυτον (πραγμα που ισχυει για τους περισσοτερους διασημους κιθαριστες, πολυ δε περισσοτερο ομως ειδικα για τον Santana).

 

Ο 59 με τον JB διαφερουν τοσο σε εξοδο (ο JB εχει σχεδον διπλασια) και εντελως διαφορετικες συχνοτητες τονισμενες. Προσωπικη μου αποψη οτι ο 59 ειναι πιο κοντα σε αυτο που ψαχνεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτή έχω το γνωστο:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h_bundle_2.htm

 

πεταλάκι ακόμα έχω το:

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp250.htm

 

 

Τώρα για τους μαγνήτες...

 

Το

http://www.thomann.de/gb/seymour_duncan_ssh59_set_vintage_blues_bk.htm

 

είναι 2 conductor συνεπώς δεν σπλιτάρει, οπότε δεν μου κάνει.

 

Γενικά το ξέρω πως το σημαντικότερο είναι η μελέτη, αλλά ρε παίδες οι μαγνήτες της μάνας δεν την παλεύουν, ακόμα για το δικό μου αυτί που είναι αδούλευτο!

 

Αν έχετε καμιά άλλη πρόταση για σετάκι πάντως που να σπλιτάρει μέχρι 130-150...

 

Ευχαρίστως να την δεχθώ!

 

;D ;D ;D ;D

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Θέλω ήχο Santana(περί Les Paul ο λόγος)

 

Κλείσε το tone του bridge humbucker ΤΕΛΕΙΩΣ (ή σχεδόν) και βαλε μπολικα πριμα στον ενισχυτή σου... αν eίναι Μesa Βoogie - ΜarkΙ κατα προτιμηση - ειασι κοντά στο....20% του ηχου του που ειναι ο εξοπλισμος...το υπολοιπο 80% του το εστειλε ο ύψιστος ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα δεν θα με πιστευεις αλλα μια μερα μου την βαρεσε και εμαθα το black magic woman του santana δλδ απο nevermore-santana και οταν το εμαθα πηγα να το παιξω στον ενισχυτη γιατι το εμαθα χωρις ειχα αφησει πανω τις ρυθμισεις που παιζω παντα μεχρι pitch shifter  ειχα πανω καταλαβες τωρα για meshuggah φαση αλλα αρχισα να τα ρυθμιζω και μετα απο καμποση ωρα εμοιζε αρκετα ο ηχος οχι ιδιος αλλα στο στυλ του santana και της εποχης και μιλαμε τωρα με gear μονο metal  randall ,emg, vamp κτλ.

 

Οποτε λεω πριν αλλαξεις μαγνητες ψαξε λιγο το θεμα που μπορει να σου βγει πιο φτηνα.Για τους μαγνητες δεν μπορω να σε βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου