Προς το περιεχόμενο

Rockinger Tele clip (της κακιά ώρας...)


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες βράδυ έγραψα ένα clip (της κακιάς ώρας) με την Rockinger Tele μου...

Τη σύνδεσα καρφί σε μια κονσολίτσα Behringer που έχω, χωρίς τίποτα ενδιάμεσα (DI, εφέ κλπ) και από εκεί στην Audiophile 2496.

H ηχογράφηση έγινε στο Sonar. Πρόσθεσα ένα drum loop για γέμισμα και λίγο Sax (ψεύτικο βέβαια...) λίγο πριν το τέλος ...Δεν είχα χρόνο δυστυχώς να περάσω και μπάσο οπότε ακούγεται αρκετά άδειο!

Το μοναδικό εφέ που ακούγεται είναι απειροελάχιστο reverb που προστέθηκε στο Sonar.

 

Στην ηχογράφηση θα ακούσετε

Αριστερό κανάλι: Neck μαγνήτη

Μεσαίο κανάλι: Neck + Bridge (σόλο)

Δεξί κανάλι: Bridge μαγνήτη

 

Το παίξιμο δεν είναι και το καλύτερο δυνατό μιας και γράφτηκε με τη μία και βιαστικά (οι κλασικές δικαιολογίες... :roll: :lol::lol:)

 

Επίσης γνωρίζω ότι δεν είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος ηχογράφησης, γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε μικρόφωνο ούτε καν Guitar Rig αλλά πιστεύω ότιι αν σε κάποιον αρέσει έστω και 1% ο ήχος της tele όπως ακούγεται εδώ, φανταστείτε τον 100 φορές καλύτερο σε ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτή!!! :D

 

Ιδού το clip...

 

ΥΓ: Υπόσχομαι την επόμενη φορά να κάνω μια σωστή ηχογράφηση ...

:oops: :oops: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο ρε elavd!

Πολύ δροσερό κλιπάκι και ωραίο παίξιμο.

Τόσο... που ήθελα να παίξω μπάσο!

Η κιθάρα ακούγεται θαυμάσια ακόμα και με τον "πενιχρό" τρόπο ηχογράφησης.

Είδες τι κάνει το χέρι; :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία καλά ακούγεται για "πρόχειρο" όπως λες... 8) και εις άλλα με υγεία! όντως ψιλοανάλαφρο και δροσεερό παίξιμο.... ματαξαναμεγειές το εργαλείο 8)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAΛΑ ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ??????????

 

Δεν τα κάνουν αυτά τα πράγματα ρε παιδί μου όταν ο άλλος μετράει μέρες για να του έρθει η καινούργια του tele. Ντροπή σου! Δεν σε παίζω πιά! :lol:

 

Δεν ξέρω πόσο αλλόκοτος είμαι αλλά λατρεύω τον ήχο της κιθάρας όταν είναι καρφί ηχογραφημένη και funkoπαιγμένη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια!!! :D

 

Είναι όντως πολύ καλό όργανο, ειδικά για τέτοιου είδους παξίματα, που απαιτούν σκαστό ήχο με έντονη ατάκα 8)

 

@takis: ακόμη περιμένω αυτό το συγκριτικό μεταξύ Rockinger & Highway tele

 

@janick: οκ δέχομαι την προσφορά σου (θα τσεπώσω τα 3000 και θα αγοράσω όλα τα διαθέσιμα χρώματα σε tele kits από τη Rockinger...:D:D:D)

 

@taq: εξακολουθείς να θες να την πουλήσεις την tele σου??? :lol:

 

@fleamail: Σε βλέπω να χάνεσαι από τον κόσμο, μόλις σου έρθει η κιθάρα!!! Θα πωρωθείς πραγματικά! :)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το clip σου ακουγεται μια χαρα με μια εξαιρεση. τα "μπασα" της κιθαρας σου, που γνωριζω απο πρωτο χερι οτι εχει, δεν γινονται αντιληπτα.βεβαια, απ οτι καταλαβα ειναι θεμα του τροπου που το εγραψες.

 

παντως,ασχετα με το πως ακουγεται, μου αρεσε πολυ ο τροπος που επαιξες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλια θα γινει το τεστ και ο μοναδικος λογος που εχει καθυστερησει ειναι η εξεταστικη περιοδος που εχω και εγω και ο μιχαλης και δεν προλαβαμε λογω διαβασματος να βρεθουμε...εγω την τεταρτη τελειωνω επιτελους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου