Προς το περιεχόμενο

Φυσημα από κασσέτα. Πως αφαιρείται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την δουλεια  αυτη απο κασεταή βινυλιο  σε CD την κανω εδω και 10χρονια

 

Το αρχειο που εχεις με φυσημα το ανοιγεις  με ενα προγραμμα μουσικης Soundforge, Wavelab,  Cooledit  και εφαρμοζεις τα φιλτρα μειωσης θορυβου.

Το καλλιτερο ειναι το  Cooledit στο οποιο ανοιγεις το αρχειο επιλεγεις ενα μικρο μερος που εχει μονο φυσημα χωρις μουσικη και περνεις την "υπογραφη του θορυβου" Noise profile ή noise signature  . Μετα επιλεγεις ολο το αρχειο και φορτωνεις το προηγουμενο

Noise profile  και αφαρεις απο ολο το τραγουδι τον θορυβο.

Επισης  και το noise reduction  του Soundforge κανει δουλεια  αλλα πρεπει να εχεις serial number  εξτρα απο το serial number του Soundforge.

 

Υπαρχουν πολλα προγραμματα  που κανουν αυτοματα την δουλεια Vinyl to CD  αλλα το τελικο αποτελεσμα ΔΕΝ ειναι HiFi.

Για να εχεις καλα αποτελεσματα θα δουλεψεις με τα παραπανω προγραμματα  και ασφαλως δεν ειναι ευκολη δουλεια εαν θελεις ενα ηχητικα σωστο αποτελεσμα, γιατι εαν το τελικο ψηφιακο τραγουδι ακουγεται χειροτερα απο το βινυλιο ή την κασετα με τον θορυβο, τοτε  ειναι αχρηστο.

 

Υπαρχουν εταιριες που κανουν restoration σε παλια κομματια νομιζω 1 εταιρια που λεγεται Parker απο την αυστραλια, εχω  CD με μια ηχογραφηση 1928 που ακουγεται σαν να εγινε φετος!!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης  και το noise reduction  του Soundforge κανει δουλεια  αλλα πρεπει να εχεις serial number  εξτρα απο το serial number του Soundforge.

 

 

 

Υπαρχουν εταιριες που κανουν restoration σε παλια κομματια νομιζω 1 εταιρια που λεγεται Parker απο την αυστραλια, εχω  CD με μια ηχογραφηση 1928 που ακουγεται σαν να εγινε φετος!!.

 

Οπως και τα περισότερα restoration suites έχουν s/n έξτρα,εκτός του dow που δουλεύουμε(το οποίο cubase μου έχει dogle).Π.χ το MR Click της Wave Arts που έχω πέραν του powercore restoration suite που δουλεύω,ζητάει s/n  και ενεργοποιήση μέσω της ιστοσελίδας τους.Οπότε ποιό το πρόβλημα;Ολα έτσι ενεργοποιούντε. ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντε να κανουμε και λιγη δουλεια :) Ολο κουβεντουλα 8)

Ανεβασε το να παιξουμε, οπως λεει κι ο Χαριλατρον.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου