Προς το περιεχόμενο

group or bus channel in cubase???


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι διάφορα υπάρχει ανάμεσα στα group channels και στα bus channel???

εδώ και πολύ καιρό φτιάχνω group channel και στέλνω πανό τα κανάλια που θέλω να έχουνε τα ίδια εφέ...άλλα ένας φίλος πρόσφατα μου είπε να το κάνω αυτό με bus (Auxiliary send κάπως έτσι...) channel και με μπέρδεψε...και δεν πρόλαβε να μου πει λεπτομέρειες... αν μπορεί κάποιος να με φώτιση...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα group channels στο cubase χρησιμεύουν για να ομαδοποιείς κάποια κανάλια (π.χ ντραμς), ώστε να χειρίζεσαι την ένταση τους ως σύνολο ή να έχουν τα ίδια εφέ ως inserts. Tα bus channel που σου λέει ο φίλος σου, είναι τα fx channels στο cubase 5 (δεν θυμάμαι πως ονομάζονταν σε προηγούμενες εκδόσεις). Αυτά είναι χρήσιμα για να βάζεις reverbs, delays + modulation fx με ρύθμιση 100% wet και στα sends του κάθε καναλιού που σε ενδιαφέρει να ρυθμίζεις την ποσότητα του σήματος που θα περνάει από το εφέ.

 

Ρίξε και μια ματιά και στο manual cubase για fx channels, όπου δίνεται αναλυτικότερη περιγραφή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν τα πάω πολύ καλά με τα αγγλικά μου... :-\

Ναι τα ξέρω τα fx channels, άλλα δεν εννοεί αυτά... εννοεί να στύλο κανάλι σε καινούργιο bus που θα δημιουργήσω δίπλα δίπλα με το μάστερ...Άλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου το πρωτινέ...είναι σαν να έχω δυο μάστερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις στο cubase είναι είτε group channel είτε fx channel. Κατά μία έννοια και τα δύο είναι bus channels. Και το master αυτό καθεαυτό είναι ένα bus. Το routing (συνδεσμολογία) που σου επιτρέπει το cubase να κάνεις είναι να στέλνεις το output οποιουδήποτε καναλιού σε group channel που έχεις δημιουργήσει. Αυτό σου επιτρέπει την επεξεργασία των καναλιών που στέλνεις στο γκρουπ ως σύνολο, είτε θέλεις να αυξομειώσεις εντάσεις είτε θέλεις να βάλεις κάποιο insert (συνήθως eq ή compression).

 

Στα fx channels συνήθως βάζουμε κάποιο reverb ή delay με το εφέ να είναι στο 100%. Μετά από τα sends του καναλιού σου ρυθμίζεις την ποσότητα του reverb ή του delay που θέλεις να έχει το όργανο που παίζει στο κανάλι σου. Η λογική των fx channels είναι ότι μπορούμε να στέλνουμε όσα κανάλια θέλουμε σε ένα (1) εφέ και να ρυθμίζουμε και την ποσότητα του εφέ που θα έχει κάθε όργανο, αντί να τοποθετούμε το συγκεκριμένο εφέ ως insert σε κάθε κανάλι ξεχωριστά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου