Προς το περιεχόμενο

Nord wave..η άποψή σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει η ευχρηστία του και η ποιότητα του ήχου του.

Οσοι το γνωρίζουν και το έχουν δουλεψει ας εκφραστουν..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καταπληκτικό σε πιστότητα ήχου. Απλώς προτιμώ ένα καθαρό συνθ -τύπου NL2- ή ένα rompler -τύπου Nord Electro. Το Wave είναι κάπου στη μέση σε λογική. Νομίζω πως το κλαβιέ του δεν βολεύει για παιξίματα hammond, rhodes κτλ, αλλά βολεύει για συνθοπαιξίματα ή κιθάρες, μπάσα κτλ...Επίσης το βρίσκω ακριβό για ό,τι προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καταπληκτικό σε πιστότητα ήχου. Απλώς προτιμώ ένα καθαρό συνθ -τύπου NL2- ή ένα rompler -τύπου Nord Electro. Το Wave είναι κάπου στη μέση σε λογική. Νομίζω πως το κλαβιέ του δεν βολεύει για παιξίματα hammond, rhodes κτλ, αλλά βολεύει για συνθοπαιξίματα ή κιθάρες, μπάσα κτλ...Επίσης το βρίσκω ακριβό για ό,τι προσφέρει.

Το βρισκεις ακριβο συγκριτικα με καποιο μαλλον...και για οτι προσφερει...το οποιο ποιο ειναι? Ποια ειναι η δικη σου προτιμηση?

 

Δευτερον, καθαρο συνθ ειναι κι αυτο με ολες τις δυνατοτητες του NL2.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βρίσκω ακριβώς γενικώς...Οπως πολλά Clavia (και πίστεψε με πέρασαν από τα χέρια μου όλα-Nord Electro, Nord Lead2, Nord Stage 73 και έχω ακόμη τα δύο πρώτα ως μοναδικά μου συνθ). Ωστόσο έχουν την καλύτερη ποιότητα, καμμία σχέση με τους γιαπωνέζους...

Το Lead 2 το βρίσκω "πιο συνθ" επειδή έχει φορτωμένους πιο κλασικούς συνθ ήχους, leads,pads, bass και τα τοιαύτα. Το Wave έχει κιθάρες, βιολιά, ορχήστρες, βιμπράφωνα και άλλα φυσικά όργανα που τα έχουν επίσης όλες οι μεγάλες φίρμες -Korg και Roland κυρίως αλλά και Kurzweil. Αν θέλω τέτοιους ήχους θα τους ψάξω σε αυτές τις μάρκες, όχι σε Clavia.

Στη συνείδησή μου η Clavia έχει αλλού κάνει το όνομά της-σε hammond, clav, wurlies, rhodes και καλά VA Synths. Γι' αυτά τα σκας τα λεφτά σου (εγώ τουλάχιστον). Σε simulation φυσικών οργάνων προτιμώ τους γιαπωνέζους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korgius εννοείται πως αν τα έχεις το αγοράζεις, δεν το συζητώ! Μακάρι να μπορούσα να το πάρω και αυτό όπως και το C2, αλλά...

σε καταλαβαινω απολυτα!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου