Προς το περιεχόμενο

Αγορα διπεταλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν το θέλω για γρήγορο παίξιμο.

5-6 μήνες παίζω τύμπανα, απλώς θέλω ένα διπέταλο για να ξεκινήσω σιγά σιγά να εξασκούμαι.

Θα με βγάλουν τα μιλλένιουμ 1-2 χρόνια χωρίς προβλήματα, ώστε να αλλάξω και να πάρω κάτι καλύτερο μετά που θα μπορώ να παίξω σαν άνθρωπος;

Ή είναι σάπια και πιο πολύ θα μεκρατάνε πίσωστην εξάσκησή μου παρά θα βοηθάνε;

 

Αυτή είναι η ερώτηση των 100.000ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν θελω να σε παρω και στο λαιμο μου γιατι το διπλο δεν το εχω δοκιμασει αλλα παρολα αυτα το μονο πεταλι μιλενιουμ που ειχε μαζι με τα ντραμς ηταν για τον μπεο. το ελατηριο του ηταν χαλια .και επειδη το ειχα σφιγμενο κοπηκε η κατι τετοιο και ξερεις αμα σου χαλασει κατι απο τα μιλενιουμ δεν βρισκεις και ανταλλακτικα εδω αυτο ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η millenium ειναι μια φθηνη εταιρια συνεπώς δεν μπορει (και λογω ονόματος)να πουλήσει ενα πετάλι πολύ ακριβα . αυτο δεν σημαίνει ομως οτι ενά ακριβό πετάλι κάνει καλύτερα τη δουλειά . σαφώς και το πρώτο - φθηνότερο μοντέλο της ειναι για τον  πεος αλλα το 'ακριβό' της ΦΥΣΑΕΙ . Εν τω μεταξί σκέψου οτι ολα τα πετάλια φτιαχνονται απο ασιάτες και με τα ιδια μέταλα (οταν μιλάμε για τα ακριβότερα μοντελα) , δεν ειναι λίγο κλεψια ,λοιπον, να σου πουλάνε ενα πεταλι που κοστίζει το πολυ 20 ευρω , 200 -300 ή και 600 ευρώ (δεν μιλάω για axis , dw που στην ουσια παλι το ίδιο ειναι) . για παράδειγμα στα cobra που ειχα μετά απο τον πρώτο μηνα τα universal joints στον άξονα ειχαν τοσα πολλα κενα που το αριστερο πεταλι επρεπε να βυθηστει ενα - δυο εκατοστα μέχρι να ξεκινήσει ο κοπανος , ενώ στα millenium που εχω τώρα (με σκληρότερο παιξιμο , χωρίς λάδωμα και με αρκετα κοπανήματα λογω μεταφορας) ολα ειναι εντελώς συμπαγη . ΔΕΝ κανω διφήμηση στη millenium , αλλα φτανει πια αυτη η κοροιδία με τις εταιριες . Ολα ειναι θέμα marketing , στο κατω-κατω δες με τι πετάλια παιζει ο Gene Hoglan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι κάποιου σημείου, τίθεται θέμα ποιότητας. Δηλαδή ένα ποιοτικό πετάλι δεν θα ξερυθμίζεται μέρα νύχτα, δεν θα σπάσει, δε θα σκουριάσει κτλ κτλ (βέβαια ανάλογα και πόσο το προσέχεις). Απο κεί κ πέρα, τα πολύ ακριβά πετάλια αυτό που δίνουν παραπάνω είναι περισσότερες ρυθμίσεις. Αυτές όμως αν δεν έχεις την εμπειρία να ξέρεις τι ακριβώς επηρεάζουν δεν θα μπορέσεις να τις εκμεταλλευτείς, άσε που μπορεί στο τέλος να μή σου χρειαστούνε καν.

Εννοείται πως δεν υπάρχουν γρήγορα και αργά πετάλια, μόνο το πόδι παίζει ρόλο.

Τώρα αυτό που λέμε αίσθηση είναι κάτι υποκειμενικό, ανάλογα με τον τρόπο παιξίματος συνήθως, οπότε μην περιμένεις απο εδώ να σου πεί κανείς ποιό έχει την καλύτερη.

 

Στο δια ταύτα λοιπόν εμένα οι προτάσεις μου για τα πιο value for money πετάλια που κυκλοφορούν είναι:

1ον: http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1522

2ον: http://www.thomann.de/gr/tama_hp300twb_doppelfussmaschine.htm

3ον: http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1584

Εξαιρετική ποιότητα, καλοζυγισμένα, εύκολα στη ρύθμιση και αξιόπιστα. Με ένα τέτοιο θα αργήσεις να ξανασκεφτείς το θέμα πετάλι.

 

Για millenium fame basix κτλ ''μ' εκαψες'' η αλήθεια είναι πως μπορεί να πετύχεις καλό κομμάτι και να μην έχεις προβλήματα και να σε βολέψει, μπορεί όμως και να βγεί και πατάτα. Ήδη άκουσες σε αυτό το thread και τις 2 απόψεις. Εγώ προσωπικά δε θα το ρίσκαρα.

 

Απο κεί και πέρα, η επιλογή δική σου, προσπάθησε να πας καμιά βόλτα να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορείς και καλές αγορές!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η millenium ειναι μια φθηνη εταιρια συνεπώς δεν μπορει (και λογω ονόματος)να πουλήσει ενα πετάλι πολύ ακριβα . αυτο δεν σημαίνει ομως οτι ενά ακριβό πετάλι κάνει καλύτερα τη δουλειά . σαφώς και το πρώτο - φθηνότερο μοντέλο της ειναι για τον  πεος αλλα το 'ακριβό' της ΦΥΣΑΕΙ . Εν τω μεταξί σκέψου οτι ολα τα πετάλια φτιαχνονται απο ασιάτες και με τα ιδια μέταλα (οταν μιλάμε για τα ακριβότερα μοντελα) , δεν ειναι λίγο κλεψια ,λοιπον, να σου πουλάνε ενα πεταλι που κοστίζει το πολυ 20 ευρω , 200 -300 ή και 600 ευρώ (δεν μιλάω για axis , dw που στην ουσια παλι το ίδιο ειναι) . για παράδειγμα στα cobra που ειχα μετά απο τον πρώτο μηνα τα universal joints στον άξονα ειχαν τοσα πολλα κενα που το αριστερο πεταλι επρεπε να βυθηστει ενα - δυο εκατοστα μέχρι να ξεκινήσει ο κοπανος , ενώ στα millenium που εχω τώρα (με σκληρότερο παιξιμο , χωρίς λάδωμα και με αρκετα κοπανήματα λογω μεταφορας) ολα ειναι εντελώς συμπαγη . ΔΕΝ κανω διφήμηση στη millenium , αλλα φτανει πια αυτη η κοροιδία με τις εταιριες . Ολα ειναι θέμα marketing , στο κατω-κατω δες με τι πετάλια παιζει ο Gene Hoglan

Ειδικά για τα axis μάλλον δεν γνωρίζεις πως φτιάχνονται . Καμία σχέση με τα όσα λες 100%. Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει πως θα διαχειριστεί τα χρήματα του. Και τα τύμπανα πάντως με αυτό το σκεπτικό φτιάχνονται στα ίδια κινέζικα εργοστάσια οπότε ποιος ο λόγος να αγοράσεις ένα σετ των 1000 ή 3000 ευρώ και να μην πάρεις μία granite των 300ευρώ που είναι το ίδιο σύμφωνα με τα λεγόμενά σου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φανώ αγενής , αλλα αυτό για την αίσθηση ΔΕΝ ειναι υποκείμενικό . ΑΙΣΘΗΣΗ ειναι κατα πόσο ενα πετάλι ακολουθεί το ποδι σου όπως και αν αυτο κινείται . Η αίσθηση αλλαζει με τρεις μόνο ρυθμίσεις :

α) την αλλαγη της γωνίας μεταξυ πεταλιου και αλυσίδας

β) την μεταβολή του μήκους του πεταλιου

γ) τη γεωμετρία του cam

το MIllenium είναι το μοναδικο πετάλι στην αγορά (μαζι με τα 9000 της dw , αν και αυτα δεν ειναι τοσο ευαισθητα σ' αυτη τη ρύθμηση) που σου δίνει τη δυνατότητα τις πρώτης επιλογής με τρελή ευαισθησία ρυθμίσεων . Παντως οσο πιο κάθετη ειναι η αλυσίδα τοσο μεγαλύτερη αντισταση στην κίνηση φέρνει το πεταλι . Απο αυτά που έχω παίξει γενικά γ@μ@τ@ πεταλάκια είναι , οπως ειπε και ο ippex τα pearl p902 καθώς και τα yamaha τα οποία είναι και ψιλο-υποτιμιμένα

 

chembeast : λογικά παρερμήνευσες τα όσα είπα απο δικό μου πιθανως λαθος

Τα axis και τα dw φτιάχνονται στην αμερικη και η ποιότητα κατασκευής τους ειναι ΠΟΛΥ πιο πάνω από όλα τα υπολοιπα (tama , pearl , mapex ,gibraltar, millenium κτλ) ειδηκά τα axis που και πιο απλα σαν κατασκευές ειναι και χρησιμοποιουν τα καλύτερα αλουμίνια , αλλα και πάλι το κόστος τους δεν δικαιολογεί το υπέρογκο ποσο που πρεπει να πληρώσεις για να τα αποκτήσεις

Τωρα οσο αφορα τα τύμπανα εχείς λάθος γιατι ειναι ενα μουσικό όργανο , σε σχεση με τα πεταλια που ειναι hardware , και ο ήχος πρεπει να είναι η προτεραιοτητα . Π.χ Οσο ακριβα και να ειναι τα Gabriel , το αξίζουν

φιλικα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hypoxia και τα αξις που εχω εγω σου δινουν την δυνατοτητα να αλλαξεις την γωνια μεταξυ πεταλιου κ αλυσιδας αν καταλαβα τι εννοεις..επισης για το πεταλι δεν αμφιβαλω οτι μπορει να ισχυει για να το λες

 

γενικως υπαρχει μια κακη γνωμη για την μιλενιουμ και δεν μπορω να καταλαβω γιατι . σε σχεση value for money μια χαρα ειναι. και τα αρχικα της ακουστικα σετ με κουρδισμα και μαφλερ ειχαν αξιοπρεπη ηχο και κοστιζουν και 150 ευρω λιγοτερα απο τα αρχικα των υπολοιπων εταιριων οπως και τα αρχικα της ηλεκτρονικα σετ εχουν αξιοπρεπη ηχο και κοστιζουν παμφθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mr_davidoff εχεις δικιο αδερφε αλλα τα axis έχουν αξονα και οχι αλυσίδα οπότε η δυναμικη του συστήματος αλλαζει συνεπώς και οι δυνάμεις που ασκούνται κατά τον διαμηκη (ως προς τον αξονα - αλυσιδα) αξονα , και στα δύο οι εφελκυστηκές τάσεις δρουν με τον ίδιο τρόπο ενω λόγο ακαμψίας του άξονα οι θληπικες τάσεις διαφοροποιουν τη γεωμετρία των δύο συστημάτων

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν μιας και οι φίλοι μου κιθαρίστες παίζουν μόνο μέταλ αναγκάζομαι να αγοράσω διπέταλο έστω για να μπορώ να παίξω το master of puppets :) Έχω το απλό πετάλι της mapex και δεν έχω καμμία εμπειρία με κανένα άλλο πετάλι. Χομπίστας drummer είμαι. Μάλλον το eliminator π.χ. είναι too much για μένα γιατί τις ρυθμίσεις του δεν θα της χρησιμοποιήσω ποτέ. Σκέφτομαι κάποιο από αυτά

 

http://www.thomann.de/gr/mapex_p500tw_doppel_bass_drum_pedal.htm

 

http://www.thomann.de/gr/gibraltar_4611db_bass_drum_double_pedal.htm

 

http://www.thomann.de/gr/pearl_p902_doppel_bass_drum_pedal.htm

 

http://www.thomann.de/gr/tama_hp300twb_doppelfussmaschine.htm

 

 

Εσείς τί μου προτείνετε. Πιστεύετε ότι έχει νόημα να πάω σε κάτι ακριβότερο; Δεν θέλω να πάρω κάτι και μετά να θέλω να το πουλήσω και θέλω να έχω κάτι καλό που να με βοηθάει στο παίξιμό μου. Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου