Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Lonestar Classic, πρόβλημα(;) με το Effects Loop


King Lui

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

Έχω τον παραπάνω ενισχυτή και παρατήρησα σήμερα ένα θεματάκι με το effects loop. Έχω συνδεδεμένα κατευθείαν στον ενισχυτή τα εξής: Crybaby Wah -> Morpheus DropTune> Radial Tonebone Plexitube (ή Jam Tubedreamer 88+)-> Fulltone OCD -> Rocktron Hush και στο loop τα Boss CE-5->Boss DD-5->EHX Holy Grail.

Όλα τα πετάλια τροφοδοτούνται από το Cioks DC-10.

 

Κάνοντας κάποιες δοκιμές, είδα ότι όταν έχω τα Boss στο loop αλλάζει πολύ ο ήχος και γίνεται μουντός, χάνονται δηλαδή πολλές ψηλές συχνότητες, ειδικά από τα drive πετάλια, σε τέτοιο βαθμό που αρχικά πίστευα ότι είχαν χαλάσει τα tone controls τους (όχι subtle roll off in top end characteristics όπως λέει το manual). Το Send Level του loop είναι λίγο κάτω από τη μέση.

 

Δοκίμασα διάφορα καλώδια και patch cables, δοκίμασα να βάλω μόνο το ένα Boss στo loop, να βγάλω κάποια πετάλια από το τροφοδοτικό (μήπως ήταν θέμα της τροφοδοσίας) και το πρόβλημα παραμένει. Δεν υπάρχει όταν έχω στο loop το Holy Grail μόνο του.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι ότι τα boss δεν είναι true bypass;

Μήπως είναι θέμα του τροφοδοτικού;

Κάποια λάμπα του ενισχυτή; Το manual λέει ότι το effects loop προσθέτει άλλες δύο λάμπες στο κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Έχει ο ενισχυτής σου να διαλέξεις αν το FX loop θα είναι series ή parallel?

Το πιο πιθανό είναι να μουνταίνει λόγω των πεταλιών που δεν είναι true bypass (αν δεν είναι true bypass, πιθανόν να αλλάζουν το tone, αλλά γενικά προσπαθούν να τα κάνουν όσο πιο transparent γίνεται). Ειδικά, αφού λες ότι όταν βγάζεις δεν υπάρχει πρόβλημα, μάλλον αυτά φταίνε.

 

Τώρα οι πιο πολλοί ενισχυτές βάζουν 2 λάμπες στο FX loop για να προσαρμόζουν τα levels του send και του return (σύμφωνα με το κύκλωμά τους), να μπορούν να οδηγήσουν πετάλια με χαμηλό input impedance, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το loop του ενισχυτή είναι series απ' ότι λέει το manual και δεν έχει δυνατότητα επιλογής για parallel.

 

Νομίζω ότι ούτε το holy grail είναι true bypass αλλά δεν αλοιώνει τον ήχο σχεδόν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από effects loops, νομίζω όμως ότι το loop είναι line level και όχι instrument level και προορίζεται κυρίως για εφε που έχουν line in και line out και όχι για πεταλάκια. Γι αυτό έχεις πιθανότατα και το tone suck.

 

Googlaρε και το "stompboxes with live level" μπας και βρείς καμιά λύση.

 

*Σημείωση. Δεν νόμίζω ότι παίζει θέμα με τα buffers των πεταλιών.

 

 

** Προσθέτω εδώ ότι κάποια πεταλάκια δέχονται και line levels. Τώρα το τσέκαρα στη Strymon για παράδειγμα, μιας και είχα ακούσει ότι γνωστός μου χρησιμοποιούσε ένα delay της στο loop.

 

http://www.strymon.net/support/faqs/do-your-dsp-driven-pedals-handle-both-instrument-and-line-levels/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον ίδιο ενισχυτή και δεν έχει κανένα θέμα... ούτε υπάρχει θέμα με το να μην του κάνουν delay και reverb πεταλάκια στο loop γιατί ζητάει rack με line in και out (τόσοι και τόσοι pros παίζουν με το Lonestar Classic και γνωστά πετάλια delay στο loop άλλωστε). Προσωπικά πέρα από delay, χρησιμοποιώ και chorus, vibe και noise reduction στο loop επίσης, καθώς προτιμώ να βρίσκονται μετά το γκάζι του ενισχυτή (έστω κι αν παίζω με λίγο σχετικά gain), και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα. Όλα συνηγορούν ότι κάτι δεν πάει καλά με τη συνύπαρξη των 2 Boss, και προσωπικά δεν μου κάνει και τόσο εντύπωση (2 σερί buffer στο κύκλωμα μαζί με άλλα πετάλια true bypass είναι πιθανό να οδηγήσουν σε τέτοιες καταστάσεις).

 

Συμβουλή (όχι απόλυτα σχετική με το θέμα, αλλά πιθανά να μπορέσει να σε βοηθήσει και σε αυτό): Δοκίμαστε να βάλεις το effects level να δείχνει στο "+" (δηλ. κάπου στο 2:00), και κατόπιν ρύθμισε τα σχετικά levels των πεταλιών που έχεις στο loop ώστε να πετύχεις τις επιθυμητές εντάσεις... αν δεις σε forums θα δεις πολλούς να λένε ότι αυτή είναι η ιδανική ρύθμιση για να αρχίσει ο ενισχυτής να "αναπνέει". Η συμβουλή είναι του Andy Timmons παρεπιπτόντως, όχι δικιά μου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

fusionakis έβαλα το effects level στο 2:00. Τα πετάλια δεν έχουν levels (εκτός αν εννοείς το effect level του καθενός). Πάντως δοκίμασα να πειράξω και αυτές τις ρυθμίσεις και δεν καθάρισε ο ήχος. Επιπλέον, ανεβάζοντας το effects level (του ενισχυτή) παραπάνω, άρχισε να παραμορφώνει.

 

Τα σύνδεσα τελικά όλα σε σειρά (εκτός της loop δηλαδή), βάζοντας όλα τα εφέ (2 boss και το reverb) αμέσως μετά το rocktron hush. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο (δεν χάνονται τόσο τα πρίμα) αλλά τα εφέ δεν ακούγονται τόσο καλά, ειδικά το delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρεξη για διαφορετικές δοκιμές συνδεσμολογίας να έχεις και όλο και κάτι καλύτερο θα πετύχεις... πάντως μήπως απλά χρειάζεται να δοκιμάσεις και διαφορετικές ρυθμίσεις από το eq του ενισχυτή για να βρεις την άκρη; Το λέω γιατί σίγουρα με συγκεκριμένες ρυθμίσεις μπορεί να βγει μεγάλη μουντίλα... τελοσπάντων, από τους υπολογιστές δύσκολα να μπορέσουμε να σου πούμε οτιδήποτε που πιθανά να σε βοηθήσει από δω και πέρα. Αν πάντως εξακολουθείς να ανησυχείς μήπως τρέχει κάτι με τον ενισχυτή, παίξε και μία καρφί καρφί, και κατόπιν μία με ένα μόνο πετάλι στο λουπ για να δεις αν εντοπίζεται εκεί η διαφορά... αν όντως εντοπίζεται στο λουπ το πρόβλημα, τότε δοκίμασε να αλλάξεις τις λάμπες του (ή ρώτα κανέναν σχετικό με ενισχυτές - και ειδικά με Boogies - μπας και προτείνεται κάτι διαφορετικό). Αυτά από μένα. Καλή επίλυση του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στο forum.

Έχω τον παραπάνω ενισχυτή και παρατήρησα σήμερα ένα θεματάκι με το effects loop. Έχω συνδεδεμένα κατευθείαν στον ενισχυτή τα εξής: Crybaby Wah -> Morpheus DropTune> Radial Tonebone Plexitube (ή Jam Tubedreamer 88+)-> Fulltone OCD -> Rocktron Hush και στο loop τα Boss CE-5->Boss DD-5->EHX Holy Grail.

Όλα τα πετάλια τροφοδοτούνται από το Cioks DC-10.

 

Κάνοντας κάποιες δοκιμές, είδα ότι όταν έχω τα Boss στο loop αλλάζει πολύ ο ήχος και γίνεται μουντός, χάνονται δηλαδή πολλές ψηλές συχνότητες, ειδικά από τα drive πετάλια, σε τέτοιο βαθμό που αρχικά πίστευα ότι είχαν χαλάσει τα tone controls τους (όχι subtle roll off in top end characteristics όπως λέει το manual). Το Send Level του loop είναι λίγο κάτω από τη μέση.

 

Δοκίμασα διάφορα καλώδια και patch cables, δοκίμασα να βάλω μόνο το ένα Boss στo loop, να βγάλω κάποια πετάλια από το τροφοδοτικό (μήπως ήταν θέμα της τροφοδοσίας) και το πρόβλημα παραμένει. Δεν υπάρχει όταν έχω στο loop το Holy Grail μόνο του.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι ότι τα boss δεν είναι true bypass;

Μήπως είναι θέμα του τροφοδοτικού;

Κάποια λάμπα του ενισχυτή; Το manual λέει ότι το effects loop προσθέτει άλλες δύο λάμπες στο κύκλωμα.

Φιλε ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τον F-100.

Ολα τα boogie εχουνε αυτο το θεμα δυστυχως.

Συγκεκριμενα οταν εβαζα delay στην λουπα ο ηχος γινοτανε πολυ μουντος.

Η λυση ειναι το mini mix του  suhr, αλλα ειναι ακριβο!

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry παιδιά αλλά δεν το έχουν όλοι οι Boogie, επειδή έτυχε σε εσάς τους 2 σε διαφορετικά μοντέλα. 3 Boogie είχα μέχρι τώρα (Caliber 50+, DC-3, και LoneStar) και δεν το είχε κανένας. Επίσης ο Timmons αν είχε θέμα με το LoneStar και το Stiletto που παίζει θα χρησιμοποιούσε mixer σαν αυτό του Suhr... δεν το κάνει όμως, γιατί απλά δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry παιδιά αλλά δεν το έχουν όλοι οι Boogie, επειδή έτυχε σε εσάς τους 2 σε διαφορετικά μοντέλα. 3 Boogie είχα μέχρι τώρα (Caliber 50+, DC-3, και LoneStar) και δεν το είχε κανένας. Επίσης ο Timmons αν είχε θέμα με το LoneStar και το Stiletto που παίζει θα χρησιμοποιούσε mixer σαν αυτό του Suhr... δεν το κάνει όμως, γιατί απλά δεν χρειάζεται.

Το ιδιο και ο nomad ..

οσο για τον Timmons νομιζω οτι στο studio γραφει με marshall!!!

Οπως και ο Aldirich διαφημιζει gibson και γραφει με prs...

φιλικα Σωτηρης

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου