Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Lonestar Classic, πρόβλημα(;) με το Effects Loop


King Lui

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιά με Marshall (2006 και πριν)... Από τότε που ανακάλυψε τους LoneStar και Stiletto και στο στούντιο με αυτούς κυρίως παίζει (το λέει στο βίντεο παρακάτω). Δεν είναι εκεί το θέμα πάντως... άλλωστε ανέφερα τον Timmons απλά επειδή είναι αγαπημένος, αν το ψάξουμε κι άλλο θα δούμε ότι οι περισσότεροι των Boogie users παίζουν με εφέ στο loop χωρίς την ανάγκη line mixer. Απλά σχολίασα το ότι αυτό "το έχουν όλοι οι Boogie" δεν ισχύει. Δεν ξέρω αν είναι θέμα γκαντεμιάς και συνέβη με τους 2 ενισχυτές που αναφέρεις, αλλά σου λέω, με 3 δικούς μου δεν συνέβη ποτέ... χώρια του ότι συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις το πιο λογικό κατ'εμέ είναι να εστιάζει κανείς στο εφέ και όχι στον ενισχυτή. Το θέμα είναι το εφέ να ταιριάξει στον ενισχυτή όμορφα, όχι το ανάποδο που συνεχίζουμε να αναπαράγουμε σε αυτό το thread. Δηλ. το mixer (είχα κάποτε του Bradshaw όταν είχα rack setup και ήθελα να χρησιμοποιήσω 2 Lexicon delays) χρειάζεται για το εφέ, όχι για τον ενισχυτή. Να το πω κι αλλιώς, με άλλο εφέ πιθανά να μην χρειάζεται mixer (πολλά είπα :)). Τελοσπάντων, ό,τι άλλο και να σχολιάσουμε δεν νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε ιδιαίτερη βοήθεια στον King Lui. Μόνος του πρέπει να τη βρει την άκρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά με Marshall (2006 και πριν)... Από τότε που ανακάλυψε τους LoneStar και Stiletto και στο στούντιο με αυτούς κυρίως παίζει (το λέει στο βίντεο παρακάτω). Δεν είναι εκεί το θέμα πάντως... άλλωστε ανέφερα τον Timmons απλά επειδή είναι αγαπημένος, αν το ψάξουμε κι άλλο θα δούμε ότι οι περισσότεροι των Boogie users παίζουν με εφέ στο loop χωρίς την ανάγκη line mixer. Απλά σχολίασα το ότι αυτό "το έχουν όλοι οι Boogie" δεν ισχύει. Δεν ξέρω αν είναι θέμα γκαντεμιάς και συνέβη με τους 2 ενισχυτές που αναφέρεις, αλλά σου λέω, με 3 δικούς μου δεν συνέβη ποτέ... χώρια του ότι συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις το πιο λογικό κατ'εμέ είναι να εστιάζει κανείς στο εφέ και όχι στον ενισχυτή. Το θέμα είναι το εφέ να ταιριάξει στον ενισχυτή όμορφα, όχι το ανάποδο που συνεχίζουμε να αναπαράγουμε σε αυτό το thread. Δηλ. το mixer (είχα κάποτε του Bradshaw όταν είχα rack setup και ήθελα να χρησιμοποιήσω 2 Lexicon delays) χρειάζεται για το εφέ, όχι για τον ενισχυτή. Να το πω κι αλλιώς, με άλλο εφέ πιθανά να μην χρειάζεται mixer (πολλά είπα :)). Τελοσπάντων, ό,τι άλλο και να σχολιάσουμε δεν νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε ιδιαίτερη βοήθεια στον King Lui. Μόνος του πρέπει να τη βρει την άκρη.

 

Συμφωνω μαζι σου,ειμαι fun danger danger απο αρχες 90

εγω παντος δυο ειχα και τα πουλησα..

Ολα ειναι θεμα taste.Ελπιζω ο φιλος να βγαλει ακρη με τον δικο του.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον lonestar special.Είναι κρίμα να βάλεις όλα τα πετάλια  από μπροστά γιατί χάνεις ένα πολύ καλό βρόμικο κανάλι.Εγώ πάντως ψάχνοντας στο site  της boogie διάβασα πως το fx loop είναι fully buffered οπότε υπέθεσα πως απλά είναι κακοί οι buffers.Ελπίζω να μην το παρερμήνευσα.Αν γνωρίζει κάποιος πιο σχετικός από εμένα ας μας εξηγήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε υπέθεσα πως απλά είναι κακοί οι buffers.Ελπίζω να μην το παρερμήνευσα.Αν γνωρίζει κάποιος πιο σχετικός από εμένα ας μας εξηγήσει.

 

οι Buffers του FX LOOP των περισσοτερων μοντερνων Boogie ειναι στην V4 λυχνια και φυσικα δεν τιθεται θεμα...κακων buffers...

 

Χωρις buffers απλα το effect loop δεν θα επαιζε.....

 

Κατι λοιπον συμβαινει με τη συνδεση ,τις ρυθμισεις ή το impedance matching,απο τη στιγμη που το Holly Grail που ειναι TBP δεν εχει προβλημα μαλλον το τελευταιο συμβαινει..

 

δοκιμασε να βαλεις ΠΡΩΤΟ το Holly Grail & μετα τα BOSS μηπως και γινει κανα θαυμα..

 

παντως μου φαινεται περιεργο μια και χρησιμοποιουσα για πολλα χρονια ενισχυτες με tube buffered fx loop & BOSS pedals χωρις κανενα προβλημα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου