Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση σε netbook


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω την απορία,απο τοτε που ξεκινησε αυτη η μοδα με τα netbooks.

Δεν μιλαω για υπερφορτωση με VSTs κλπ,αλλα για απλη ηχογραφηση με 2 μικροφωνα ,με μια εξωτερικη καρτα USB2.0 και καποιο προγραμμα σαν το Cubase LE.

 

Εχει κανεις αποψη?

 

ΥΓ.Απο googl-αρισμα βρηκα μονο αυτο που δειχνει ενδιαφερον και αναμενω τη συνεχεια του :

http://www.jsonar.org/drupal/content/recording-music-netbook-computers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και μένα αυτό... Το έχω σκεφτεί σαν ένα μικρό κινητό studio για διάφορες χρήσεις π.χ ηχογράφηση πρόβεων στο σπίτι (χρήση σαν zoom h2) αλλά μπορεί να χρησιμοποηθεί και σαν guitar amp με προγράμματα σαν guitar rig, pod farm αν δεν έχει latency, σαν drum machine-looper, sampler σε live, σαν κινητό p.a. για μικρούς χώρους με τα κατάλληλα monitor, αντικατάσταση mp3, cd player.  Σε καμιά περίπτωση δεν μιλάω για σοβαρή παραγωγή μουσικής. Στα θετικά τους η καλή αυτονομία μπαταρίας και φορητότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφησα με το MSI Wind U100 (Σε OSX με Logic) με τούτο εδώ:

 

http://www.zzounds.com/item--BEHUCA202

 

4 ώρες πρόγραμμα. Άψογα και ανετότατα.

 

 

 

Επίσης του είχα βάλει και Guitar Rig 3  το οποίο το πήρε μια χαρά.

Ο Atom είναι μια χαρα επεξεργαστής. Το μόναδικό πρόβλημα που έχουν τα Netbooks κατα την γνώμη μου είναι η ανάλυση των οθονών τους. Στο κάθετο έχουν 600 pixel  τα οποία είναι λίγα και για sequencer, αλλά και για καθημερινές εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόναδικό πρόβλημα που έχουν τα Netbooks κατα την γνώμη μου είναι η ανάλυση των οθονών τους. Στο κάθετο έχουν 600 pixel  τα οποία είναι λίγα και για sequencer, αλλά και για καθημερινές εργασίες.

 

+1. Κυριολεκτικά στραβώνεσαι. Δεν θα με ένοιαζε αν ήταν λίγο πιό φαρδιά και δουλεύανε πιό ανθρώπινα οι οθόνες τους.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1. Κυριολεκτικά στραβώνεσαι. Δεν θα με ένοιαζε αν ήταν λίγο πιό φαρδιά και δουλεύανε πιό ανθρώπινα οι οθόνες τους.

 

Υπάρχει η λύση του Downscale που την υποστηρίζουν τα περισσότερα νετμπουκς (ακυρώνει κάποιες σειρές πιξελ έτσι ώστε φαινομενικά η ανάλυση να είναι μεγαλύτερη) αλλά μετά χάνει σε ευκρίνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Μπορείς να τρέξεις σε netbook κάποιο "ήρεμο" rompler σε στυλ Hypersonic? Και επιπλέον η onboard κάρτα ήχου υποστηρίζει ASIO4All? Έχει και καμιά line out?

 

Σκεφτόμουν πως θα ήταν καλή φάση ένα netbook με ένα rompler σε συνδυασμό με ένα usb midi controller. Ένα mini synth δηλαδή  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Μπορείς να τρέξεις σε netbook κάποιο "ήρεμο" rompler σε στυλ Hypersonic? Και επιπλέον η onboard κάρτα ήχου υποστηρίζει ASIO4All? Έχει και καμιά line out?

 

Σκεφτόμουν πως θα ήταν καλή φάση ένα netbook με ένα rompler σε συνδυασμό με ένα usb midi controller. Ένα mini synth δηλαδή  ;D

 

Φυσικά και υποστηρίζουν Asio4All (βασικά το Asio4All τις υποστηρίζει  :P)  αφού τα περισσότερα νετμπουκς έχουν τα τσιπάκια της Realtek για ήχο.

 

Άπο μόνα τους έχουν έξοδο ακουστικών (στερεο φυσικά) και είσοδο μικροφώνου.

 

Δεν έχω βάλει κάποιο soft synth αλλά είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουν άνετα σε αυτά του στυλ FM8, Poizone, Morphine, Korg Legacy κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου