Προς το περιεχόμενο

κατασκευη les paul.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου Αξιος!

Αν ειναι αυτή η πρώτη σου κιθάρα , Τα σέβη μου! Φτιάχνω και γω κιθάρες χωρις πολύ δημοσιότητα γιατι δεν προλαβαίνω, απ οτι βλέπω στις φωτο ολα τέλεια, μια ερωτηση μονο για τη βεργα του μπράτσου που απ οτι είδα ειναι αλουμινένια με  σπείρωμα , τι αποκρισή έχει σε βολεύει? ή ήθελες λιγότερο βαρος απο τις αντίστοιχες ατσάλινες?

 

Νασαι καλά, join the club, αυτών που πριν τελειώσουν μια κιθάρα σκέφτονται την επόμενη...

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε μου Αξιος!

Αν ειναι αυτή η πρώτη σου κιθάρα , Τα σέβη μου! Φτιάχνω και γω κιθάρες χωρις πολύ δημοσιότητα γιατι δεν προλαβαίνω, απ οτι βλέπω στις φωτο ολα τέλεια, [μια ερωτηση μονο για τη βεργα του μπράτσου που απ οτι είδα ειναι αλουμινένια με  σπείρωμα , τι αποκρισή έχει σε βολεύει? ή ήθελες λιγότερο βαρος απο τις αντίστοιχες ατσάλινες?]

 

Νασαι καλά, join the club, αυτών που πριν τελειώσουν μια κιθάρα σκέφτονται την επόμενη...

 

 

 

Βασικα ο στοχος μου ηταν το λιγοτερο δυνατο βαρος.

Τωρα για την βεργα νομιζω πως κακως την εβαλα τελικα,διοτι το μπρατσο ειναι τρια κομματια κολλημενα και οχι ενα μονοκομματο.Αυτο το λεω επειδη η κιθαρα ειναι κουρδισμενη και δεν εχω δει μεταβολή στο μπρατσο για την ωρα ουτε στο ελαχιστο,αλλα αυτο ο χρονος θα το δειξει  ......!!!!

Ευχαριστω για τα καλα λογια και σου ευχομαι καλες και πετυχημενες κατασκευες να εχεις.....!!!!

Ισως κανουμε καμια κιθαρα απο κοινού καποια στιγμη....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η κιθάρα που έφτιαξες.

Μπορείς να μας πεις ποια είναι τα βασικά εργαλεία που χρειάζονται για ένα τέτοιο εγχείρημα;

 

Το πάνω καπάκι είναι επίπεδο η του έχεις κάνει καμπύλες όπως έχουν οι κανονικές les paul;

Δε μπορώ  να διακρίνω απο τις φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος περιπου εφτασε στα 450 ευρω χωρις τους μαγνητες.Τους ειχα απο παλια.

το καπακι ειναι επιπεδο χωρις καμπυλες και τα εργαλεια που χρησιμοποίησα ειναι πολλα και διαφορα.Πριονοκορδελα,πλανη,καθετο τρυπανι,τριβεια,ρουτερ,σκαρπελα,πριονια,λιμες κα. που δεν μου ρχονται στο μυαλο τωρα...!!!

Τελικα χρειάζονται αρκετα εργαλεια,και εγω δεν το περιμενα.....για να κανεις σωστη δουλεια θελεις τα καταληλα.δλδ για τα ταστα θελεις συγκεκριμενο πριονι και λιμες,οπως για τα σκαψίματα θελεις ρουτερ κτλ. αλλα πανω απ ολα θελει μερακι...!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια! Φαινόταν απ' την αρχή ότι θα κατέληγε σε κάτι πολύ ωραίο! Το μόνο που δε με τρελαίνει είναι το χρώμα, αλλά γούστα είναι αυτά!

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

450 Ευρώ? Θα εννοείς μαζι με τα διαφορα εργαλεία  που χρειάζονται ειδικά για κατασκευή κιθάρας απο τα διεθνή <φαρμακεία> του είδους (Stewmac κ.α. )  γιατι τα ξύλα  Μαόνι, κελεμπέκι εκτος απο τον έβενο δέν ειναι ιδιαίτερα ακριβά.

 

Φιλε με κούρδισες, θα ανεβάσω φωτο της δικιάς μου modified les Paul !

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου