Προς το περιεχόμενο

κατασκευη les paul.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Στην κιθάρα χρησιμοποίησα τον μυστικό δ) τρόπο..."πάρε ένα έτοιμο" ;D ;D ;D

http://www.stewmac.com/shop/Bodies,_necks,_wood/Electric_guitar_fingerboards/Slotted_Fingerboard_for_Gibson_Guitar.html

σε συνδυασμό με το γ) τρόπο

 

αχαχαχαχαχαχα οντως ο καλυτερος και πιο "μυστικος" τροπος  ;D ;D ;D

θεος απλα χααχαχαχα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κοίτα εδώ μέσα 2 έχουμε που ξεχωρίζουν από τον ήχο, την αρσενική από τη θηλυκιά μύγα....Τον Alderbody και τον Longshadow...θα προσθέσω και εσένα ;D

 

τώρα όμως που έχω μόνιμο ...60 cycle Hum στα αυτιά μου, καμιά φορά τις μπερδεύω...  :o  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[Ο πρόχειρος

 

Στην πρώτη εικόνα είναι μια κατασκευή για ένα τακάκι για γυαλόχαρτο που δίνει τη δυνατότητα να δώσουμε μια καμπύλη στην ταστιέρα ΑΛΛΑ είναι δύσκολο να υπολογίσουμε με ακρίβεια το radius εκτός αν ξέρουμε καλά μαθηματικά (που προσωπικά δεν...)]

 

με αυτο τον τροπο εκανα το radius.

Μια χαρα βγηκε αλλα δεν μπορουμε να υπολογισουμε ακριβως ποσο ειναι....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα βγηκε αλλα δεν μπορουμε να υπολογισουμε ακριβως ποσο ειναι....!!!

τι να πω, το εγραψα και προηγουμενος, ΜΠΟΡΟΥΜΕ να υπολογισουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το radius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη δεν εχω προχειρο κοντρα πλακε, αυριο ισως προμηθευτω καποιο...

Εκτος απο το παχος, το υλικο (ειδος ξυλου) κατασκευης του κοντρα πλακε, η ευλυγισια του κλπ., δεν παιζουν καποιο ρολο; ενα χοντροτερο κοντρα πλακε δεν θα ειναι πιο "σταθερο" κατα την ωρα του τριψιματος;

Αν μπορεις προτεινε καποιο ειδος - παχος κοντρα πλακε.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλό πάρε. Νομίζω είναι περίπου 3mm αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Μέτρησέ το και πές τι radius γουστάρεις για να σου πεί ο E.G. τα μέτρα της κατασκευής.

 

Αν καρφώσεις καλά την κατασκευή δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Όσο για την ευλυγισία μην σε απασχολεί, δεν χρειάζεται. Άλλωστε η καμπύλη που θέλεις να πετύχεις δεν είναι και τεράστια...κοίτα απλά μία ταστιέρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να παρεις λεπτο, ας πουμε 3χιλιοστα και να χρησιμοποιησεις 2 στρωματα. ετσι οταν το βιδωσεις στην μεση να ακολουθει την καμπυλη που θελεις. οσο ποιο χοντρο φαντασου οτι δεν θα λυγιζει ευκολα δημιουργωντας ενα τριγωνο παρα καμπυλη.το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο!

 

Ποιά είναι η συνάρτηση όλων αυτών των μετρημάτων?

 

π.χ. για 10 radius και 10 πλάτος αντί για 15 (γιατί για 15 θέλεις πολύ φαρδύ γυαλόχαρτο και που να το βρεις) τι και πώς θα έβγαινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ποιο φαρδυ το κανεις θα δινεις την δυνατοτητα στο κοντρα πλακε να ακολουθησει την καμπυλη, αν ειναι πολυ στενο θα δημιουργησει τριγωνο. το γυαλοχαρτο μπορεις να το εχεις ποιο στενο, δεν σε πειραζει.

για να καταλαβεις τον τυπο θα σου τα πω βασει του σχεδιου που εχω αναρτησει. το πλατος 15 εκατοστα θα αντιστοιχει στο γραμμα d. το υψος που χρειαζεσαι στα πλαγια που ειναι 9,2χιλιοστα θα ειναι το h. τα δυο φυλλα των 3 χιλιοστων θα ειναι 6χιλιοστα και αυτο ειναι το b. R θα ειναι η ακτινα που στο παραδειγμα μου ειναι 30,48 εκατοστα η 12ιντσες.

ο τυπος ειναι ο εξης.

 

h=(R+b)-τετραγωνικη ριζα((R+b)^2 - 0.25d^2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου