Προς το περιεχόμενο

κατασκευη les paul.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω....

Τοτε ΟΛΕΣ οι ΙΔΙΕΣ les paul θα ειχαν τον ΙΔΙΟ ηχο....

 

Δεν γινεται ετσι ομως!  ;)

 

Τι να φταιει....?

(ας προσεχουμε τι και πως το γραφουμε! )

όλες οι ίδιες lp με τους ίδιους μαγνήτες, έχουν τον ίδιο ήχο. Θα επαναλάβω ότι εμείς (νομίζουμε) ότι τις ακούμε διαφορετικά γιατί είμαστε μία περίεργη-ασταθής μηχανή με σκαμπανεβάσματα στη συμπεριφορά μας. Γι αυτό άλλωστε μία κιθάρα που μας άρεσε πριν ένα μήνα, μπορεί μετά να μας ξυνίζει και να γλυκοκοιτάμε του γείτονα. Είπαμε καλά τα ξύλα, αλλά όχι τόσο που να αλοιώνουν το χαρακτήρα του μαγνήτη στα ηλεκτρικά όργανα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια βοηθεια ακομα,η γειωση στην γεφυρα πως γινεται ρε παιδια ,ψαχνω αλλα ακομα δεν εχω βρει κατι....ρωταω επειδη πρεπει να τελειωνω με τις τρυπες και να αρχισω τα τριψιμματα για λουστρα....!!!!

Αν θελεις παρακολουθησε τα video του τυπου, εχει την κατασκευη βημα προς βημα με απλα εργαλεια. εκει θα δεις και στην πραξη πως περναει την γειωση

http://www.handtooledguitars.com/Shbfree.php

για να μην ψαχνεσαι ειναι το vid21 final adjustments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι ίδιες lp με τους ίδιους μαγνήτες, έχουν τον ίδιο ήχο.

 

Oριστε?  ???  ;D

 

Θα επαναλάβω ότι εμείς (νομίζουμε) ότι τις ακούμε διαφορετικά γιατί είμαστε μία περίεργη-ασταθής μηχανή με σκαμπανεβάσματα στη συμπεριφορά μας.

 

Αυτο μου φαινεται λιγο γενικο και αοριστο...

δεν ειμαστε ολοι ιδιοι,ουτε ολοι οι εγκεφαλοι επεξεργαζονται με τον ιδιο τροπο τα δεδομενα που λαμβανουν απο τα (υγειη υποτιθεται) ωτα που ειναι συνδεμενοι! ;)

 

Είπαμε καλά τα ξύλα, αλλά όχι τόσο που να αλοιώνουν το χαρακτήρα του μαγνήτη στα ηλεκτρικά όργανα.

 

Ετσι,ε? ;D

Τοτε πως ο γνωστος "Jeff Beck" ακουγοταν σαν ντενεκεδακι στη γνωστη σου Jackson zebra με το φτηνιαρικο μπρατσο,και οταν το αλλαξαμε με ενα original ο μαγνητης "γεμισε",γλυκανε και κελαϊδισε,ενω δεν πειραξαμε ΤΙΠΟΤΑ αλλο? ??? ;) 8)

(αυτη που δωσαμε στον Κωστα για τελικα βερνικια λεω)

 

Πρεπει να καταλαβεις οτι τα ξυλα ειναι η βαση ΟΛΩΝ και με αποδειξεις.

(χωρις αυτο να σημαινει οτι τα συνθετικα υλικα απορριπτονται).

 

Και οσο και αν δεν το θελουν καποιοι για οποιους λογους,

η ΑΝΑΔΡΑΣΗ κανει παντα τη δουλεια της! ;)

Ειναι στη φυση της....  ;D

 

Πι.εσ. : Ασε με κι εχασα το θεμα με τα θεωριτικα σου,ουτε την πρωτη σελιδα δε διαβασα ακομα,κι εχω και Fb να παιζω! ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Yann

 

Ειδικά για τις Les Paul

 

π.χ. οι R7, R8, R9 παρόλο που η μόνη διαφορά τους είναι το πάχος του μπράτσου, ηχητικά διαφέρουν. Όχι πολύ, αλλά αν αφήνεις τη μία και αμέσως πιάνεις την άλλη η διαφορά φαίνεται.

 

Τώρα αν ακούσεις απλά μία χωρίς να ξέρεις τι είναι, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι μπορείς να καταλάβεις πιο μοντέλο είναι μόνο και μόνο από τον ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ανοίγεις μια τρυπούλα απο το cavity των ηλεκτρικών στην τρύπα όπου μπαίνει το

στήριγμα του tailpiece, είναι η πιο μικρή απόσταση. Μετά σφηνώνεις το καλώδιο ανάμεσα

στο στήριγμα του tailpiece και την τρύπα.

 

 

 

 

[Τον έβενο για το pickguard τον βρήκες σε λεπτό φιλέτο, από που?]

 

Οχι,απο κομματι εβενο που εχω εδω.το εκοψα στην κορδελα και το εφτιαξα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια για την κατασκευη φιλε.

Την ταστιερα την εφτιαξες εσυ η την αγορασες;

 

 

 

Εγω την εφτιαξα,ολη η κατασκευη ειναι απο εμενα.....Ευχαριστω για τα καλα λογια...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και χρυσό το stewmac.com όμως επάνω που λες να κάνεις το πρώτο βήμα για να πάρεις τα σχέδιά τους σου λένε πως θέλουνε επιπλέον 21 ευρώ (για κάτι που κοστίζει λιγότερο από 9 ευρώ) για να στα στείλουνε μέσα σε εφτά εργάσιμες ημέρες. Διαφορετικά πληρώνεις 6 και περιμένεις από δύο εβδομάδες μέχρι έναν μήνα (!) να σου έρθουν!

 

Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον φίλο misterBin που με ενέπνευσε για να αρχίσω κι εγώ το δικό μου project.

Όσοι ψάχνουν για τα blueprints της stewmac ας μου στείλουν ένα pm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο πραμα.......... ;D ;D στην LP αναφερομαι :D :D :D

 

+10 σε οτι προτεινε ο metalmike - εχει γουστο στις LP (που να δεις την δικια του)

 

sorry για το off topic

αληθεια ρε mike - την εχεις πουθενα φωτο ?? μονο στο myspace την εχω δει αλλα δεν φενεται και πολυ καλα................

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι,ε? ;D

Τοτε πως ο γνωστος "Jeff Beck" ακουγοταν σαν ντενεκεδακι στη γνωστη σου Jackson zebra με το φτηνιαρικο μπρατσο,και οταν το αλλαξαμε με ενα original ο μαγνητης "γεμισε",γλυκανε και κελαϊδισε,ενω δεν πειραξαμε ΤΙΠΟΤΑ αλλο? ??? ;) 8)

Mμμμμ....μου φτιάχνεις τη διάθεση πρωί-πρωί. Έχω πολλές εξηγήσεις γιατί ακουγόταν αλλιώς και δεν είναι τα ξύλα....

με το φτηνιαρικο μπρατσο...

1_Μόνος σου το λές και εγώ θα προσθέσω ότι το φτηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά ή το ότι πληρώνεις παίρνεις και πολλές άλλες παροιμίες. Όπως καλύτερα από εμένα ξέρεις, το καλύτερο μπράτσο έχει (συνήθως) καλύτερη κατασκευή, καλύτερη βέργα, καλύτερα τοποθετημένη βέργα, καλύτερο υλικό στα τάστα, καλύτερη τοποθέτηση στα τάστα, καλύτερο nut...πάρα πολλές βασικότερες παραμέτρους επιρροής του ήχου από το ξύλο του.

2_ Εσύ πές μου, η ίδια κιθάρα, ακούγεται το ίδιο σε ένα διπλανό δωμάτιο ή τα ξύλα αναγνωρίζουν τους χώρους?

3_Εσύ πές μου, η ίδια κιθάρα, ακούγεται το ίδιο σε εσένα σε διαφορετικές ώρες της ημέρας (καλά να μην πώ για τον επόμενο μήνα)?

4_Εσύ πές μου, όταν είσαι σε καλή διάθεση δεν σου ακούγονται όλα ωραία?

Όταν όλοι μας θα καταλάβουμε ότι οι αισθήσεις ΔΕΝ απομονώνονται...δηλ δεν μπορούμε να αποκόψουμε την ακοή από την όραση, από την αφή κλπ για να κρίνουμε αντικειμενικά...θα καταλάβουμε ότι τα πλαστικοποιημένα (πιά) ξύλα παίζουν το λιγότερο ρόλο στο όλο πακέτο.

 

π.χ. οι R7, R8, R9 παρόλο που η μόνη διαφορά τους είναι το πάχος του μπράτσου, ηχητικά διαφέρουν. Όχι πολύ, αλλά αν αφήνεις τη μία και αμέσως πιάνεις την άλλη η διαφορά φαίνεται.

Ωραία...άρα εδώ μιλάμε για μάζα (και όχι για ξύλα αφου είναι τα ίδια) κάτι απόλυτα αποδεκτό...Θα ρισκάρω να πώ (και θα ζητήσω από τον επιστημονικό μου σύμβουλο καθηγητή-κιθαρίστα εκ Ηρακλείου να ερευνήσει) ότι ένα alder με ένα μαόνι ίδιας μάζας (εάν γίνεται), θα έχουν την ίδια ηχητική απόκριση

 

Αλήθεια ο ΟΡ misterBin από που πήρε ξύλα για το σώμα της κιθάρας και πώς τα διάλεξε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου