Προς το περιεχόμενο

Greek Debt Song! Oικονομικό-ιστορική ανάλυση σε country & western style


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετά Trolley.

Όχι δεν έχω άλλα nick. Ούτε και γνωρίζω το παληκάρι. Θα ανακαλέσεις τα προηγούμενα σχόλιά σου και τους χαρακτηρισμούς σου; Θα ζητήσεις συγνώμη για την παραποιημένη εικόνα και γραφή του Shelley; Δεν σε έθιξα, δεν σε πρόσβαλλα, δεν σε χαρακτήρισα.

Σε ρωτάω λοιπόν. Θα ανακαλέσεις;

 

Απευθυνόμενος στον vthomas, του έδειξα πόσο κακότροπο (ή παραδόπιστο) ήταν εκ' μέρους του να υπαινιχθεί ότι έχω δεύτερο νικ, επειδή βρέθηκε κάποιος να συμφωνεί (ίσως) μαζί μου. Το έκανα ρωτώντας τον (και διευκρινίζοντας εκ' του παραλλήλου ότι η ερώτηση είναι ειρωνική) μήπως έχει και αυτός δεύτερο νικ (το δικό σου π.χ.). Οπότε, τι ακριβώς να ανακαλέσω; Αν έχω να ανακαλέσω κάτι είναι η (δηλωμένη και έντεχνη) ειρωνεία προς τον vthomas, ο οποίος όμως ήδη έχει κατανοήσει τι έγινε;

 

Εσύ epikouris τι ακριβώς θέλεις; Πως μπορώ να σε βοηθήσω; Ούτε εγώ σε έθιξα, ούτε σε προσέβαλα, ούτε σε χαρακτήρισα. Σε ρώτησα αν είσαι προγονολάτρης, είπες ότι δεν είσαι.. οπότε - επαναλαμβάνω - τι ακριβώς θέλεις;

 

Ο Shelley δεν έχει παραποιημένη εικόνα - είναι πραγματικό το πορτραίτο του. Όπως είδες - επειδή μάλλον μου κόβει λιγουλάκι - ΔΕΝ έβαλα τα γράμματα μέσα στην εικόνα, ούτε υπέγραψα.

 

Άντε πάλι λοιπόν; Τι θέλεις ακριβώς;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και ποια παιδεία είναι "αρκετή" για να ζήσεις την ζωή σου?Υπάρχει κάποια?

 

Βεβαίως υπάρχει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

 

Γιατί αν υπάρχει(μία, μόνο μία και "καθαρή") κάπου χωλαίνει η σκέψη σου.

 

Μεγάλο αυτό το "αν". Εσύ το έγραψες, εγώ δεν απάντησα, και όμως το θεωρείς δεδομένο και μετά λες...

 

Νόμιζω πως η αγωνία σου να επιτεθείς στους "προγονολάγνους" σε οδηγεί στην ισοπέδωση.

 

... θεωρώντας ότι το "αν" σου ισχύει. Τι να κάνω εγώ όμως;

 

Εξάλλου, σ'αυτό το thread δεν έχουν εμφανισθεί (ευτυχώς) τέτοιοι. Μόνον εσύ "χάνεις" λοιπόν όταν δεν προσεγγίζεις νηφάλια την Ιστορία σου.

 

Δε χάνω τίποτε απολύτως διότι δεν επιδιώκω να αλλάξω γνώμη σε κανέναν. Απλά, μου αρέσει η ισορροπία: δεν θα κάθομαι να διαβάζω ανιστόρητες υπερ-εκτιμήσεις περί της σπουδαιότητος του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Τα επιχειρήματά μου (και των άλλων) είναι διαθέσιμα σε όλους τους αναγνώστες, οι οποίοι θα κρίνουν μόνοι τους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστές οι απόψεις σου, trolley. Όμως το όνομα που έδωσες στο jpg είναι trolley όπως εξάλλου και τα σχόλια που κάνεις δίπλα στην εικόνα. Τώρα αν θέλεις να πάιξεις κρυφτούλι, βρες κάποιον άλλον όχι εμένα. Επειδή σε σεβάστηκα, δεν σε παρακαλώ, ΑΠΑΙΤΩ και ΕΣΥ να κάνεις το ίδιο και να αποσύρεις την εικόνα με τα κακόγουστα σχόλιά σου για το άτομό μου. Αν θέλεις να πουλήσεις πνεύμα και ειρωνία, αλλού, όχι σε μένα. Δεν θα ήθελα να το προχωρήσουμε περισσότερο. Εσύ ξεκίνησες τις προσωπικές επιθέσεις και όχι εγώ. Αυτό εξάλλου αποδεικνύεται εύκολα. Ας σταματήσει εδώ λοιπόν η υπόθεση (αφού βέβαια προβείς στις απαραίτητες διορθώσεις).

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, σηκώνω τους ώμους αδιάφορα. Όπως κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για την βιολογία σηκωνει τους ώμους αδιάφορα για τις αναπαραγωγικές συνήθειες του παγωνιού.

 

περίμενα πως θα σε στρίμωχνα με την ερώτηση για ετρούσκους και μεσοποτάμιους, προφανώς έσφαλα

 

και βέβαια αν η αρχαία ελληνική ιστορία σε ενδιαφέρει όσο και οι "αναπαραγωγικές συνήθειες του παγωνιού" δεν υπάρχει και κανένας κοινός τόπος διαλόγου

 

ελπίζω τουλάχιστον να μην είσαι εκπαιδευτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως υπάρχει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

Βεβαίως αυτό είναι το θέμα(εξελίχθηκε έτσι, κατά την γνώμη μου). Διότι το να επιτίθεσαι σε αόρατους προγονολάτρες, ενώ όλοι σου λένε πως πράγματι είναι ανοησία να κολλάει κανείς με στείρο τρόπο σε συγκεκριμένες εποχές, παραδόσεις κτλ. γεννά το ερώτημα "ποια είναι η παράδοση η οποία σε εκφράζει?" και κυρίως "ποια παράδοση του δυτικού πολιτισμού δεν εμπεριέχει εν σπέρματι τα βασικά στοιχεία του αρχαιοελληνικού πολιτισμού?".

 

δεν θα κάθομαι να διαβάζω ανιστόρητες υπερ-εκτιμήσεις περί της σπουδαιότητος του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.

 

Μα που διαβάζεις αυτές τις υπερεκτιμήσεις?

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστές οι απόψεις σου, trolley. Όμως το όνομα που έδωσες στο jpg είναι trolley όπως εξάλλου και τα σχόλια που κάνεις δίπλα στην εικόνα. Τώρα αν θέλεις να πάιξεις κρυφτούλι, βρες κάποιον άλλον όχι εμένα. Επειδή σε σεβάστηκα, δεν σε παρακαλώ, ΑΠΑΙΤΩ και ΕΣΥ να κάνεις το ίδιο και να αποσύρεις την εικόνα με τα κακόγουστα σχόλιά σου για το άτομό μου. Αν θέλεις να πουλήσεις πνεύμα και ειρωνία, αλλού, όχι σε μένα. Δεν θα ήθελα να το προχωρήσουμε περισσότερο. Εσύ ξεκίνησες τις προσωπικές επιθέσεις και όχι εγώ. Αυτό εξάλλου αποδεικνύεται εύκολα. Ας σταματήσει εδώ λοιπόν η υπόθεση (αφού βέβαια προβείς στις απαραίτητες διορθώσεις).

 

Αγαπητέ epikouris, το όνομα trolley.jpg το έδωσα στην εικόνα διότι εκείνη τη στιγμή είχα ανοικτές πολλές εικόνες στο photoshop (με περίεργα ονόματα) οπότε ήθελα να την εντοπίσω εύκολα.

 

Δεύτερον, στην εικόνα δεν υπάρχουν σχόλια για το άτομό σου, υπάρχουν (κακόγουστα, αν θέλεις) αστεία για ένα νικ που λέγεται epikouris. Εσένα δεν σε ξέρω (και δεν με ξέρεις, επί τη ευκαιρία).

 

Τρίτον, δεν είσαι σε θέση να απαιτείς τίποτε. Εδώ μέσα είναι ένα φόρουμ στο οποίο επιτρέπεται η ελεύθερη διατύπωση απόψεων. Αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου, μπορείς να αδιαφορήσεις γι' αυτές. Εσύ άλλωστε με χαρακτήρισες "ανθέλληνα", είδες μήπως να αποδίδω καμία ιδιαίτερη σημασία σε αυτό που είπες;

 

Τέταρτον - και αυτό είναι το μόνο που με ενδιαφέρει - δεν υπάρχει καμία προσωπική επίθεση. Σε ρώτησα αν είσαι προγονολάτρης, είπες πως δεν είσαι, τελεία και παύλα. Από εκεί και μετά, ανταλλάσουμε απόψεις. Λυπούμαι αν εκνευρίστηκες αλλά (αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα) μπορείς πάντα να μου προτείνεις και το άλλο φόρουμ που έλεγες και μετά να καλέσουμε και τον gdevelek να έρθει να διασκεδάσει (αν θέλει).

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω υπόψη κάποιο forum να σου προτείνω. Εξάλλου, δεν νομίζω πως θα μπορούσαμε να συζητήσουμε. Δεν σε αποκάλεσα ανθέλληνα. Πήγαινε και δες το thread. Σου είπα απλά πως αν θέλεις να αισθάνεσαι ανθέλληνας, είναι δικαίωμά σου. Γνωρίζω αρκετά καλά Ελληνικά. Το nick epikouris αντιπροσωπεύει εμένα και τον λόγο μου. To ίδιο συμβαίνει και μετο δικό σου nick. Αφού όμως δεν έχεις το θάρρος και την ανδρεία να παραδεχτείς πως η συμπεριφορά σου δεν ήταν η πρέπουσα και να τη διορθώσεις τότε τι να πω. Εσύ με αποκάλεσες "προγονολάτρη". Κοίτα το Thread (εκτός αν πας τώρα και το αλλάξεις) και δες τι έγραψες. Δες το μένος με το οποίο ξεκίνησες να μου επιτίθεσαι.

Τέλος πάντων, ως ένας απλός καθημερινός άνθρωπος σου εύχομαι ότι το καλύτερο (και πραγματικά το εννοώ σε σένα και την οικογένειά σου).  

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και βέβαια αν η αρχαία ελληνική ιστορία σε ενδιαφέρει όσο και οι "αναπαραγωγικές συνήθειες του παγωνιού" δεν υπάρχει και κανένας κοινός τόπος διαλόγου

 

ελπίζω τουλάχιστον να μην είσαι εκπαιδευτικός

 

Για να μην παρεξηγούμαι, με ενδιαφέρει η αρχαία Ελλάδα, σίγουρα περισσότερο από τις αναπαραγωγικές συνήθειες του παγωνιού, αρκετά για να έχω διαβάσει τρία, τέσσερα βιβλία, μέχρι εκεί. Θαυμάζω τα μυαλά της εποχής, πρέπει να είσαι χαζός για να μην τα θαυμάζεις άλλωστε, αλλά πως να το πώ... δεν σκίζω και το βρακί μου κιόλας  :).

 

Αν ήμουν φιλόλογος π.χ. ναι θα υπήρχε θέμα, αν όμως ήμουν π.χ. χημικός δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Εκτός βέβαια αν πιστεύεις ότι η "Ελληνική Παιδεία" (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα) είναι απαραίτητη για να θεωρείσαι εκπαιδευτικός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός βέβαια αν πιστεύεις ότι η "Ελληνική Παιδεία" (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα) είναι απαραίτητη για να θεωρείσαι εκπαιδευτικός.

 

βεβαίως και υπάρχει Ελληνική Παιδεία (προς το παρόν, γιατί με όσα διαβάζω, δεν θα υπάρχει σε 20-30 χρόνια)

 

και, στην Ελλάδα, είναι απολύτως απαραίτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαίως και υπάρχει Ελληνική Παιδεία (προς το παρόν, γιατί με όσα διαβάζω, δεν θα υπάρχει σε 20-30 χρόνια)

 

και, στην Ελλάδα, είναι απολύτως απαραίτητη

 

Μπορείς να προσδιορίσεις τί εννοείς ελληνική παιδεία γιατί με ενδιαφέρει να καταλάβω;

 

- Είναι η ιστορία που μαθαίνουμε στα σχολεία; (αρκούντως ελληνοκεντρική, με τρομερές παραλείψεις ευρωπαϊκής ιστορίας, της οποίας αποτελούμε κομμάτι)

- Είναι τα αρχαία ελληνικά που μαθαίνουμε στα σχολεία; (κουτσά, στραβά κι' ανάποδα)

 

- Ή είναι κάτι άλλο, ένα ιδεώδες μήπως; Γιατί τα δύο παραπάνω τα έχουν όλοι όσοι μεγάλωσαν σε αυτή την χώρα λίγο - πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου