Προς το περιεχόμενο

Take The A train


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε σε ξερω...δε με ξερεις..σαγαπαω και υποφερεις... (Βεγγος).

Ασε τα πιστολια..και πιασε τα κοντρα τεμπο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spring_uzi_jpg.jpg

 

??? :o :o ;D  ???

 

Με τους τρόπους για walking δεν έχω καταλήξει πως μπορεί τελικά κάποιος να συμφωνήσει σε έναν από τους 2, η ανάμιξη τους δηλαδή ο 3ος που αναφέρεις είναι ο καλύτερος αλλά απαιτεί να έχει όλη η ομάδα άριστη γνώση της αρμονίας και να γνωρίζεται αρκετά καλά η ομάδα ώστε να μπορούν να διαβάζουν ο ένας τον άλλο και να προκύπτει ένα ωραίο αποτέλεσμα. Τελικά στην αρχή καλύτερο είναι να ξεκινάει κάποιος από τον 2ο για να μη γκρινιάζει το γκρουπ; :P

 

εμένα μου αρέσει ο 2ος τρόπος και ο 4ος που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα .

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σχετικός με την τζαζ, απλά ακροατής, το κοντραμπάσο είναι θαμένο σε τέτοιο βαθμό που και δεν ξεχωρίζω τι παίζει λόγω χροιάς, αλλά και θέλω να το σταματήσω γιατί ενοχλεί το αριστερό χέρι του πιανίστα με την βαβούρα που κάνει. Το λέω με κάθε καλή διάθεση και σεβασμό προς τον μπασίστα (εγώ ένας φτωχός, πλην τίμιος ηλεκτρικός μπασίστας είμαι), τον οποίο θεωρώ αδικημένο από την ηχογράφηση και πλιζ μην με πετάξετε στο θέμα με τα flames. :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σχετικός με την τζαζ, απλά ακροατής, το κοντραμπάσο είναι θαμένο σε τέτοιο βαθμό που και δεν ξεχωρίζω τι παίζει λόγω χροιάς, αλλά και θέλω να το σταματήσω γιατί ενοχλεί το αριστερό χέρι του πιανίστα με την βαβούρα που κάνει. Το λέω με κάθε καλή διάθεση και σεβασμό προς τον μπασίστα (εγώ ένας φτωχός, πλην τίμιος ηλεκτρικός μπασίστας είμαι), τον οποίο θεωρώ αδικημένο από την ηχογράφηση και πλιζ μην με πετάξετε στο θέμα με τα flames. :)

 

όχι καλό μου δε θα σε πειράξει κάνεις . Καλα κάνεις και τα λες .Το απόγευμα στην πρόβα

θα του δαγκώσω το αυτί απο ψιλά (τον έχω και δίπλα μου ) έτσι και βαράει το αριστερό  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορμώμενος από αυτά που γράφει η Εύη να πω (Ο THEOD θα σας τα πει πολύ καλύτερα βέβαια) ότι όταν μια αξιοπρεπής τζαζ μπάντα αποφασίζει να παίξει ένα κομμάτι, σημαίνει ότι όλα τα μέλη το παίζουν με κλειστά μάτια από ΟΛΕΣ τις τονικότητες και έχουν τέτοια άνεση με την αρμονία που τα παιχνιδάκια και οι εναλλακτικές του walking, το comping του κιθαρίστα ή πιανίστα και το θέμα του κομματιού τους έχουν γίνει δεύτερη φύση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Μιας που μιλήσαμε για τέσσερις τρόπους, συμπεριφοράς μπάσου σε ένα jazz σχήμα, σκέφτηκα να ανεβάσω ένα παράδειγμα από τη σημερινή  μας πρόβα.

Προσπάθησα να ακολουθήσω των 3ο τρόπο για να τσεκάρουμε όλοι μαζί αν όντως λειτουργεί ή και πραγματικά είναι ο 3ος τρόπος :)

 

Το κομμάτι είναι το beautiful love στις 3ης εκτελέσεις που το δοκιμάσαμε για πρώτη φορά

σήμερα το απόγευμα

 

 

beautiful_love_1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν: ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ κομμάτι (διότι η σωστή σύνταξη απλώς δεν αρκεί).

 

Τρίτον: Η τρίτη εκτέλεση είναι από άλλο πλανήτη. Όχι ότι οι άλλες υστερούν αλλά εσείς έχετε θέσει τα standards.

 

Πέμπτον: Πρώτη και δεύτερη εκτέλεση άκουσα το θέμα και σκέφτηκα "οκ άλλη μια πολύ καλή τζαζ μπάντα) και μετά προχώρησα.

 

Όγδοον: Η τρίτη εκτέλεση, αν και την κόβετε πολύ πριν εξαντληθεί, είναι JAZZ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου