Προς το περιεχόμενο

Ο 'τέλειος' ήχος (για μένα)... Rivera Clubster Royale


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λεω γιατι επικεντρωθηκαμε στο θεμα ηχογραφησης και στο ποσο ευκολο ειναι να βγαλουμε καλο ηχο κλπ κλπ....και καθολου στο ποσο καλοι ειναι οι συγκεκριμενοι ενισχυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αφου τους...ακουμε απο το YOUTUBE που ηθελες να επικεντρωθουμε...? ;D

 

Οι Rivera ειναι εκπληκτικοι ενισχυτες,ειχα καποτε εναν QUIANNA που ηταν το καλυτερο αντιγραφο Fender Pro Reverb που εχω ακουσει (in fact ηταν καλυτερος απο τον Fender Pro Reverb),μια και ολες οι σχεδιασεις του Rivera πατανε πανω στην παραδοση του Leo Fender οι ενισχυτες του εχουν εξαιρετικα καθαρα.Επισης εχουν και καλες τιμες γιατι ακολουθει συγχρονες μεθοδους παραγωγης (pcb & οχι ptp) κρατωντας χαμηλα το κοστος (αλλα με εξαιρετικα ΥΛΙΚΑ κατασκευης) επισης εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ customer service (ειχα στειλει e-mail στην εταιρεια του και μου απαντησε ο ιδιος μεσα σε 5 ωρες!).

Last but not least : ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Πάντως να πω ότι ποτέ δεν ψώνισα από you tube και ότι ακολουθώ τον χρυσό κανόνα 'την κιθαρούλα μου στον ώμο και δοκιμή επί τόπου'. Απλά πραγματικά μου άρεσε απίστευτα αυτός ο ήχος στο video που έβαλα. Οπότε θα κάνω μια βολτίτσα να δοκιμάσω από κοντά τους Rivera (ποτέ δεν έχω ακούσει από κοντά) για να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα. Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω.... 2 Rivera (άκουσα τον ένα και μετά αγόρασα άλλον ένα).

Μην παρεις χρηματα ή πιστωτικη μαζι σου !!!! χαχααχαχα

Σωστός !

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

 

  Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κατι σχετικά με τον Royal Clubster. Με προβληματίζει η ελλειψη mid control στο clean κανάλι.Εχετε παίξει με τον εν λόγω ενισχυτη? Ti γνώμη έχετε ? Πιστεύτε οτι είναι πρόβλημα?

 

Η κατάστασή μου είναι η εξής. Εχω εναν MARSHALL DSL 401 αλλά θέλω να τον αλλάξω για να πάρω κατι πιο "αμερικάνικο" . Ψάχνω κάτι σε tube combo 50 watt maximum. Με ενδιαφέρουν κυρίως τα καθαρά του ενισχυτη γιατι  όταν θέλω distortion παίρνω απο πετάλι. Τον ενισχυτη τον μεταφέρω γενικά προβες live κτλ και μου φάνηκε ενδιαφέρον καταρχην οτι είναι 23 kg και οχι 30 kg+ που είναι ο Quianna η ο boogie mark V. Με προβληματίζει πολύ όμως αυτο, οτι τον θέλω καταρχήν για καθαρά αλλα δεν έχει mid control στο καθαρό κανάλι.

 

Ευχαριστώ για τυχον προτάσεις και σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οχι, δεν είναι πρόβλημα η έλλειψη mid control σε κανένα κανάλι και σε κανέναν ενισχυτή.

 

Ανάλογα με την σχεδίαση του tonestack μάλιστα, σε μερικούς ενισχυτές καλό θα ήταν... να λείπει το mid control... τώρα που το σκέφτομαι, για κάποιους θα ήταν καλή ιδέα να λείπει και όλο το tonestack.  ;D ;D

 

In a word, no.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Με προβληματίζει πολύ όμως αυτο, οτι τον θέλω καταρχήν για καθαρά αλλα δεν έχει mid control στο καθαρό κανάλι.

 

Οπως δηλ.σχεδον ΟΛΟΙ οι Fender & Vox που εχουν καθορισει τον καθαρο ηχο εδω και χρονια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου