Προς το περιεχόμενο

αλαγες σε les paul!!!Η γνωμη σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους σκεφτομαι να κανω καποιες αλαγες στην les paul (epiphone custom) τωρα το καλοκαιρακι με τις ζεστες  8)  8) .Λεω να αλλαξω τα κλειδια και την γεφυρα της κιθαρας εχετε καποια ιδεα? δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το αναφερω παιζω metal  ;D .το χρωματακι θα το προτιμουσα μαυρο, και για τα 2.διαθετω γυρω στα 150-170 συνολο.αν γνωριζει καποιος καποιο καταστημα απο ελλαδα θα ητανε προτιμοτερο γιατι δεν εχω καποια καρτα για αγορες internet.ευχαριστω προκαταβολικα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια σου BlackIce, το budget σου μπορεί να απογειώσει κάλλιστα της LP custom!

Eχω κάνει αλλαγές/mods σε epi LP και θα πρότεινα να εξετάσεις και την περίπτωση αλλαγής των μαγνητών. Έχει επάνω τους στοκ έπιφον μαγνήτες? Αν ναι, τότε θα χρειαστείς κάτι δυνατότερο για metal, ίσως και active(seymour blackouts) τουλάχιστον για τη θέση της γέφυρας.

Από κλειδιά, θα πρότεινα να δεις κάτι σε kluson, gibson deluxe ή grover keys αλλά πρέπει να έχει ήδη ένα σετ grover η κιθάρα σου. Επομένως, μπορείς να δεις κάτι και σε locking keys (κλειδώνουν τη χορδή από επάνω για σταθερότερο κούρδισμα).

Για γέφυρα μπορείς να βρεις κάποια της gibson ή ακόμη καλύτερα της graphtech που έχουν βαγονάκια από γραφίτη για καλύτερο κούρδισμα και αρμονικές. Υπόψιν ότι αν η Lp σου είναι Κορεατική θα έχει πιθανότατα μια wilkinson γέφυρα κι ας μη το λέει... (η wilkinson είναι η ιδια εταιρία με την Sung IL ...).

  Σαν πρώτη αλλαγή θα πρότεινα βέβαια να αλλάξεις το οικονομικότατο πλαστικό nut της έπιφον με ένα κοκάλινο(bone) ή μεταλλικό(brass) ή από γραφίτη(της graph-tech). Αυτό θα βελτιώσει την κιθάρα σου ως προς το κούρδισμα και τον ήχο των ανοικτών χορδών.

 

Καλές βελτιώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αλλαγή του nut θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, όμως τα κλειδιά και οι γέφυρα τι σου φταίνε και θες να τ'αλλάξεις? Έχουν κάποιο πρόβλημα? Αν μιλάμε για προβλήματα κουρδίσματος, πάντως, στις περισσότερες των περιπτώσεων ένοχοι είναι τα κακοκομμένα nuts και τα λανθασμένα σεταρίσματα. Αν θες σώνει και καλά ν'αλλάξεις άλλο καπέλο, αλλά προσωπικά δεν βρίσκω ουσιαστικό λόγο.

 

Αν θες επίσης να προβείς σε αλλαγή μαγνητών καλό θα είναι να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς ζητάς από το μαγνήτη σου και τι από τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου. Δεν λύνονται όλα στο metal με high output μαγνήτες αν ο εξοπλισμός σου αποτελείται μόνο από ένα big muff κι έναν valvestate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αλλαγή του nut θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, όμως τα κλειδιά και οι γέφυρα τι σου φταίνε και θες να τ'αλλάξεις? Έχουν κάποιο πρόβλημα? Αν μιλάμε για προβλήματα κουρδίσματος, πάντως, στις περισσότερες των περιπτώσεων ένοχοι είναι τα κακοκομμένα nuts και τα λανθασμένα σεταρίσματα. Αν θες σώνει και καλά ν'αλλάξεις άλλο καπέλο, αλλά προσωπικά δεν βρίσκω ουσιαστικό λόγο.

 

Αν θες επίσης να προβείς σε αλλαγή μαγνητών καλό θα είναι να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς ζητάς από το μαγνήτη σου και τι από τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου. Δεν λύνονται όλα στο metal με high output μαγνήτες αν ο εξοπλισμός σου αποτελείται μόνο από ένα big muff κι έναν valvestate.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια την κιθαρα την πηρα απο νοιζ,και τα κλειδια και η γεφυρα δεν ειναι σε καλη κατασταση και εμφανισιακα και λειτουργικη.οι μαγνητες ειναι της epiphone αλλα μαζι με ολα τα υπολοιπα εχω σκοπο να αγορασω και τους EMG 81-85 και περιμενω και τα υπολοιπα για να παω για την τοποθετιση τους.γνωριζετε καποιο καταστημα για να κανω ολες τις αλλαγες? (για τους EMG υπολογιζω  αλλα 150)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να αλλαχτει σε μια epi lp ειναι τα ποτενσιομετρα και οι μαγνητες. Τα μαμισια ποτενσιομετρα ειναι πολυ απροβλεπτα στη συμπεριφορα .Δεν κοβουν με ομαλο τροπο. Βεβαια αυτα εχουν σημασια αν παιζεις με τα ποτενσιομετρα. Αν δεν τα χρησιμοποιεις αστα οπως ειναι. Το nut μπορει να χρειαζεται αλλαγη , μπορει και οχι ας το κρινει ο μαστορας. Το δικο μου το εχω 7 χρονια και δεν με προβληματισε (λιγο βαζελινη με ξυσματα απο μολυβι και εισαι ο καλυτερος). Το συστημα της γεφυρας και τα κλειδια στη δικη μου τα εχω αλλαξει , αλλα δεν καταλαβα και καμμια ουσιαστικη διαφορα. Επιμενω οτι οι μαγνητες και τα ποτενσιομετρα θα αλλαξουν επιπεδο στην κιθαρα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να αλλαχτει σε μια epi lp ειναι τα ποτενσιομετρα και οι μαγνητες. Τα μαμισια ποτενσιομετρα ειναι πολυ απροβλεπτα στη συμπεριφορα .Δεν κοβουν με ομαλο τροπο. Βεβαια αυτα εχουν σημασια αν παιζεις με τα ποτενσιομετρα. Αν δεν τα χρησιμοποιεις αστα οπως ειναι. Το nut μπορει να χρειαζεται αλλαγη , μπορει και οχι ας το κρινει ο μαστορας. Το δικο μου το εχω 7 χρονια και δεν με προβληματισε (λιγο βαζελινη με ξυσματα απο μολυβι και εισαι ο καλυτερος). Το συστημα της γεφυρας και τα κλειδια στη δικη μου τα εχω αλλαξει , αλλα δεν καταλαβα και καμμια ουσιαστικη διαφορα. Επιμενω οτι οι μαγνητες και τα ποτενσιομετρα θα αλλαξουν επιπεδο στην κιθαρα σου...

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!μηπως γνωριζεις καποιο καταστημα για να κανω τις αλλαγες απο Αθηνα η Πειραια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά της κιθάρα σου πιστεύω ότι είναι ήδη πολυ καλά(Grover αν δεν κάνω λάθος) το ίδιο καλή και η γέφυρα σου...Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται αλλαγές εκτός αν σε χαλάει το χρυσό... :) Αν όντως όμως χρειάζονται αλλαγή θα σου πρότεινα να βάλεις τα ίδια!Τα Grover είναι πολύ καλά...

 

Όπως σου είπαν και τα παιδιά σε περίπτωση που έχεις προβληματάκια με το κούρδισμα,εφ όσον έχεις κάνει ένα σωστό σετάρισμα,τότε κατα 90% φταίει το nut...

 

Και αφού σε ψήνει προχώρα και στην αλλαγή των μαγνητών με EMG αν και προσωπικά οι active μαγνήτες στις κιθάρες δεν μου αρέσουν(κολλημα καιρό τωρα...)!

 

Τέλος για τις αλλαγές τσέκαρε εδώ και διάλεξε ποιος απ όλους σε βολεύει:

 

www.enigmagt.gr

ο Ζοζεφ στον Πειραιά

Επίσης ο Κουρμπής νομίζω ότι είναι πάρα πολυ καλός

Και δες κι εδώ www.myspace.com/tromosguitars

 

Όλα όσα σου πρότεινα είναι με βάση απόψεις γνωστών μου...Εγώ δεν τους έχω επισκεφτει ακόμα δυστυχώς!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά της κιθάρα σου πιστεύω ότι είναι ήδη πολυ καλά(Grover αν δεν κάνω λάθος) το ίδιο καλή και η γέφυρα σου...Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται αλλαγές εκτός αν σε χαλάει το χρυσό... :) Αν όντως όμως χρειάζονται αλλαγή θα σου πρότεινα να βάλεις τα ίδια!Τα Grover είναι πολύ καλά...

 

Όπως σου είπαν και τα παιδιά σε περίπτωση που έχεις προβληματάκια με το κούρδισμα,εφ όσον έχεις κάνει ένα σωστό σετάρισμα,τότε κατα 90% φταίει το nut...

 

Και αφού σε ψήνει προχώρα και στην αλλαγή των μαγνητών με EMG αν και προσωπικά οι active μαγνήτες στις κιθάρες δεν μου αρέσουν(κολλημα καιρό τωρα...)!

 

Τέλος για τις αλλαγές τσέκαρε εδώ και διάλεξε ποιος απ όλους σε βολεύει:

 

www.enigmagt.gr

ο Ζοζεφ στον Πειραιά

Επίσης ο Κουρμπής νομίζω ότι είναι πάρα πολυ καλός

Και δες κι εδώ www.myspace.com/tromosguitars

 

Όλα όσα σου πρότεινα είναι με βάση απόψεις γνωστών μου...Εγώ δεν τους έχω επισκεφτει ακόμα δυστυχώς!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

ευχαριστω πολυ βοηθήσεις και με το παραπανω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λύνονται όλα στο metal με high output μαγνήτες αν ο εξοπλισμός σου αποτελείται μόνο από ένα big muff κι έναν valvestate.

Εχει δικιο, το big muff ειναι περιττο..ιδου τι κανουν οι 81/85 με εναν AVT valvestate..(αμα θες περνεις ενα wah)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου