Προς το περιεχόμενο

Ακουστικος ηχος (φυσικος) των e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πέτυχα το ίδιο σχεδόν με τον Πέτρο, με πολύ λιγότερα χρήματα, αλλά με πολύ περισσότερο κόπο... Αγόρασα μια μεταχειρισμένη ντραμς χωρίς πιατίνια 60€, drum tec double ply δίχτυα (βλ. roland),  εγκέφαλο alesis trigger i/o (χωρίς ενσωματωμένους ήχους και χρήση με vst instruments μονο), pintech hihat και 3 ακόμα πιατίνια millenium ενώ τους triggers (dual zone) τους έκανα μόνος μου και τους βίδωσα μέσα στα τύμπανα μια για πάντα!

 

Παραθέτω φωτογραφίες

(τα έχω κάπως πρόχειρα καθώς περιμένω τα υπόλοιπα πιατίνια)

 

 

ΥΓ1 Οι βιδες της ντραμς είναι λίγο σκουριασμένες αλλά δεν τις άλλαξα γιατι ειναι πιο vintage έτσι...

ΥΓ2 Τo πίσω δέρμα της κάσας το έβαψα κόκκινο της φωτιάς με σπρέϋ..

ΥΓ3 Πιστεύω ότι θα υπάρχουν και άλλοι trigger μηχανισμοί made in Greece.. αν έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο ας το μοιραστεί!

ΥΓ4 Ευσημα και σε ανθρώπους του Παν. Πειραιώς για το συμβουλευτικό τους ρόλο σε θέματα R&D

myedrumsfront_.thumb.jpg.dd35b57c644b95e2ba7c0e7cd5d5618f.jpg

myedrums_.thumb.jpg.b773dde332a542bd8d87d3e2744840c5.jpg

inside_.thumb.jpg.f96b7a4e3f1e9b157f16890f48b6eaf4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχα το ίδιο σχεδόν με τον Πέτρο, με πολύ λιγότερα χρήματα, αλλά με πολύ περισσότερο κόπο... Αγόρασα μια μεταχειρισμένη ντραμς χωρίς πιατίνια 60€, drum tec double ply δίχτυα (βλ. roland),  εγκέφαλο alesis trigger i/o (χωρίς ενσωματωμένους ήχους και χρήση με vst instruments μονο), pintech hihat και 3 ακόμα πιατίνια millenium ενώ τους triggers (dual zone) τους έκανα μόνος μου και τους βίδωσα μέσα στα τύμπανα μια για πάντα!

 

Παραθέτω φωτογραφίες

(τα έχω κάπως πρόχειρα καθώς περιμένω τα υπόλοιπα πιατίνια)

 

 

ΥΓ1 Οι βιδες της ντραμς είναι λίγο σκουριασμένες αλλά δεν τις άλλαξα γιατι ειναι πιο vintage έτσι...

ΥΓ2 Τo πίσω δέρμα της κάσας το έβαψα κόκκινο της φωτιάς με σπρέϋ..

ΥΓ3 Πιστεύω ότι θα υπάρχουν και άλλοι trigger μηχανισμοί made in Greece.. αν έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο ας το μοιραστεί!

ΥΓ4 Ευσημα και σε ανθρώπους του Παν. Πειραιώς για το συμβουλευτικό τους ρόλο σε θέματα R&D

 

φίλε μπράβο σου και λίγα λέω!

υποθέτω ότι τα DIY Triggers που έβαλες, τα εμπνευστηκες  από το www.drum-tec.de και προφανώς θα ψάχτηκες για το πως μπορείς να τα φτιάξεις μόνος σου!

εύγε, αν είναι καλή η κατασκευή, εστω προσεγμένη, παίζει να είναι και τα πιο αξιόπιστα triggers που παίζουνε. του drum-tec όμως παντως αν θυμάμαι καλά δεν τα λες και ''οικονομικά''...

ωραίος ρε μαν! έκανες την πιο vfm δουλειά!

από απόδοση πώς πάνε όμως?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.. Ναι τα triggers τα πρωτοείδα εκεί και ακολούθησε αρκετό διάβασμα, ψάξιμο και πειραματισμός. Ευτυχώς είχα την τύχη να έχω διδακτορικούς θεωρητικούς συμβούλους που με βοηθήσανε με βασικά ζητήματα ειδικότερα στην αρχή. Μετά έπρεπε να βρω τα υλικά...

 

Για ότι τεστ έχω βασιστεί στο sequencer του cubase όπου ελέγχω τι γράφει και τις διάφορες παραμέτρους.. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος εκτός από το 2ο τομ στο οποίο έχω ανεπιτυχώς πρωτοτυπήσει και δεν παράγονται αρκετά βολτ στο ριμ. Μπορώ να το φτιάξω όμως...

 

Κατά τα άλλα οι δυναμικές και η αίσθηση παιξίματος είναι κάτι το πρωτόγνωρο για μένα..

 

 

 

 

vfm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποσο κοστιζει ενας τετοιος μηχανισμος?

Δηλαδη mesh head για μποτα ταμπουρο 2 ρακ τομς και 2 φλορ τομς και τα αντιστοιχα dual triggers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Με λίγα λόγια γλιτώνεις τα μισά και λεφτά από το να πάρεις μια TD-20 πχ και το έχεις σε ένα real set που σε studio που δεν σε νοιάζει ο θόρυβος που κάνει ένα drum set μπορείς να γράφεις midi αλλάζοντας ουσιαστικά τα πιάτα με της roland  και συνδέοντας το module της TD-12 με τα triggers! Μου φαίνεται ονειρικό  :D ! Είδα στο site για τα trigger που μπαίνουν μέσα στο κάθε tom - snare μια μικρή επέμβαση με δεν αλλάζεις ούτε δέρματα ούτε τίποτα! Κ*&&*α !!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποσο κοστιζει ενας τετοιος μηχανισμος?

Δηλαδη mesh head για μποτα ταμπουρο 2 ρακ τομς και 2 φλορ τομς και τα αντιστοιχα dual triggers?

Ανάλογα το mesh head και ανάλογα το είδος του trigger...

http://www.drum-tec.de

 

Στην περίπτωσή μου η κατασκευή κάθε trigger μηχανισμού κόστισε περίπου 10€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου