Προς το περιεχόμενο

Line6 Pod Studio GX ή Guitar Rig Mobile?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Κατά το Σεπτέμβρη σκέφτομαι να αγοράσω ένα τέτοιο interface για να ηχογραφώ στον υπολογιστή(γύρω στα 100€)

Προς το παρόν ηχογραφώ από τη θύρα line out του Line6 Spider II 30W ενισχυτή μου και το αποτέλεσμα δε μου αρέσει καθόλου!

Αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ των Line6 Studio GX και Guitar Rig Mobile.(Η διαφορά στην τιμή από ελληνικό κατάστημα είναι 3-4 €.)Έχω δει αρκετά βίντεο, και από τις εταιρίες και από χρήστες αλλά δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα.

 

Εσείς ποιο προτείνετε?

 

Όλα χρησιμοποιούν δική τους κάρτα ήχου σωστά?Δεν έχει να κάνει με το hardware του υπολογιστή?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

και εγώ θα ήθελα μια διευκρίνηση με το αν χρειάζεται να έχει ο υπολογιστής κάποια ειδική κάρτα ήχου...

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και τα δύο από μόνα τους κάρτες ήχου,δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

Προσωπικά έχω μια κλίση προς το Guitar Rig.

Εδώ σου δίνω ενα link στο Ebay που μπορείς να πάρεις κάρτα ήχου με 15 Ε περίπου,και σου δίνει και το Guitar Rig LE μαζί.

 

http://cgi.ebay.com/Electric-Guitar-Recorder-PC-Notebook-USB-Link-Cable-/140460674548?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item20b41bcdf4#ht_5461wt_992

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λές, πλάκα θα είχε ν'ακούς τον ήχο της κιθάρας 5.1, σε μια συγχορδία τα μπάσσα απ΄το sub,τα μεσαία απ΄το κεντρικό,τα πρίμα απ'τα  front,και τα εφφέ απ'τα rear. ;D

Πέραν της πλάκας, η έξοδος της κάρτας είναι stereo,επομένως μπορεί να δουλέψει ότι σύστημα λειτουργεί  (και) σε stereo mode.

Αν το σύστημά σου λειτουργεί απ'την έξοδο ενός υπολογιστή, μπορεί να λειτουργήσει και με την κάρτα αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να πέρεις το line 6. Καλός ήχος, υποστήριξη και σίγουρο αποτέλεσμα.

Τo interface είναι και κάρτα ήχου αλλά έχεις και το software με προσομοιώσεις ενισχυτών και πεταλιών. Και σταθερούς drivers. To 5.1 θα παίξει φυσικά, (βάλε το σε stereo για να μή χάσεις την μπάλα)  αλλά ακόμα καλύτερα θα ακούς με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ήχος, υποστήριξη και σίγουρο αποτέλεσμα.

 

Τo interface είναι και κάρτα ήχου αλλά έχεις και το software με προσομοιώσεις ενισχυτών και πεταλιών. Και σταθερούς drivers.

 

 

Ακριβώς τα ίδια σου παρέχει και η κάρτα,που έχω δώσει στο link,αλλά κατά 80 και κάτι ευρώ φθηνότερα.

 

-Ηχος, προσομειώσεις, και σίγουρο αποτέλεσμα --- απο Guitar Rig

 

-Υποστηριξη ----- απο Native Instruments(Guitar rig)

 

-Σταθεροί drivers ------ ASIO drivers

 

-24 bit και τα δύο

 

-Αξιοπιστία ------- της Behringer το έχω πάνω απο 2 χρόνια,το No name κι εγώ και άλλοι φίλοι 8-9 μήνες και λειτουργούν άψογα.

 

-Είναι πιο portable απο της Line6.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου