Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να πετύχω αυτό το effect;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα κάνεις???

Όλα τα Phase shifter σε αυτό το τραγούδι τα δοκιμάζαμε....

Πάντως κι εγώ ακούω κάτι σαν επιτάγχυνση του S S S S

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: το ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι ήταν κομμάτι των Rolling Stones! ΠΟΛΥ ευχάριστη έκπληξη!!!

Βρίσκεται στο εξαιρετικό άλμπουμ του 1981, Tattoo you, το οποίο σου συνιστώ ανεπιφύλακτα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Υπάρχει κάποιο άλλο αντίστοιχο VST delay σαν το "delay designer" που να κάνει την ίδια δουλειά;

 

 

 

δεν το εχω ψαξει λογικα ομως θα υπαρχει δες εδω :)

 

http://www.gearslutz.com/board/music-computers/370757-logic-delay-designer-like-vst-plug.html

www.emmonogrizo.gr

www.myspace.com/emmonogrizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Κάνε copy την κυματομορφή που θέλεις σε ένα καινούργιο κανάλι

β) Στο καινούργιο κανάλι κάνε reverse στην κυματομορφή, εδώ πρέπει να βρεις ακριβώς τα σημεία που θα χρειαστείς, ειδικά αν θα είναι οι εισαγωγές στην φωνή κτλ.

γ) Άφου κάνεις reverse μετά βρες ένα καλό "πηγαδίσιο" ;D reverb και βάλτο σαν insert 100% wet, φρόντισε να είναι κάτι που αφήνει ωραίες μεγάλες ουρές! Εδώ μπορείς να απλώσεις την φαντασία σου, gated reverbs και συνδυασμός delay και reverb με χειροκίνητο automation στα rate και στο feedback του delay μπορούν να εξαπλώσουν την δημιουργικότητα σου!

δ) Aφού ολοκληρώσεις το αριστούργημα σου και έχοντας πάντα το κανάλι σε solo κάνεις export φροντήζωντας να μην κόψεις τις ουρές από το reverb.

ε) Στο ίδιο κανάλι κάνεις import αυτό που έκανες export πριν και κάνεις αντικατάσταση στο υπάρχον. Μετά παίρνεις την κυματομορφή και την ξανακάνεις reverse για να έρθει πάλι στα ίσα της ;D Έτσι τώρα έχεις τις καταλήξεις των effects σε reverse. Τώρα με βάση το αρχικό σου audio track το κουνάς και πειραματίζεσαι ανάλογα με την θέση του για να βρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Μπορείς να ακούσεις εδώ έχω εφαρμόσει την συγκεκριμένη τεχνική στην εισαγωγή σε φωνές, κιθάρες και bass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυποση πως ειναι κατι σαν απλο συνθ που μειονει το time σταδιακα...που απλα κολλαει με την φωνη...

 

βεβαια μου θυμισε και αυτο καπου στο 0:40 που αν καταλαβα καλα (διωρθοστε με δλδ!) ειναι ενα reverse delay αλλα πανω σε φωνη..

 

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου