Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η δισκογραφική εταιρία και το κατάστημα πώλησης, που παίρνουν έκαστος $5 από τα $17 (σύνολο δηλαδή 10 στα 17, όταν ο συνθέτης και ερμηνευτής μαζί παίρνουν $1.43) τι τεκμηρίωση έχουν δώσει;

 

ολα τα ΕΥΚΟΛΑ μας ρωτας

 

η τεκμηριωση τους ειναι αυτη που ΟΛΕΣ οι εταιριες και τα καταστηματα δινουν για ΟΛΑ τα προϊοντα που πουλανε και ειναι απλουστατη : "αν μπορεις ΦΤΙΑΞΤΟ και ΠΟΥΛΑ το ΜΟΝΟΣ σου"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να απεργησουν απο αυριο λοιπον ολοι οι τραγουδοποιοι/συνθετες/στιχουργοι, να παρουν μαζι τους ολους οσους γραφουν σεναρια σε τιβι και κινηματογραφο, να κανουν απεργια διαρκειας ολοι οι θεατρικοι συγγραφεις να δω τι θα μεινει στον τομεα της τεχνης γενικοτερα.

...αμήν....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αμήν....

 

Αυτο το λες εσυ που εχεις...garage band & ολη τη μερα ακους μονο τον...εαυτο σου... ;D,ο κοσμακης τι θα κανει?? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αμήν....

Μη κάνεις όρεξη.

Ούτε έτσι δεν βρίσκεις gig, παππού.

 

ο κοσμακης τι θα κανει?? ;D

Δεν θα τον αφήσω εγώ έτσι, έγνοια σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το θέμα περιμένοντας ότι δε θα απαντήσει κανείς, και μετά κοιμήθηκα κανα 12ωρο :)

και τώρα έχει φτάσει 10 σελίδες...

 

 

Eμεις τωρα,οι Ελληνες δηλ.,ζουμε σε ενα τριτοκοσμικο κρατος στο οποιο ετσι κι αλλοιως δεν εφαρμοζονται πολυ πιο σημαντικοι (ακομα και για την επιβιωση μας) νομοι,ετσι λοιπον δεν εφαρμοζονται και οι νομοι περι πνευματικης ιδιοκτησιας.

 

Ολα τα αλλα ειναι απλα αμπελοφιλοσοφιες.

 

Αν εννοείς τους μετανάστες που πουλάνε cd στις καφετέριες συμφωνώ, αλλά μη μου πεις ότι τα torrentz το emule και το rapidshare τα φτιάξαν Έλληνες  ;D

 

Όσον αφορά τη σχετικά φτηνή τιμή του cd σήμερα, αυτό είναι άμεσο αποτέλεσμα της πειρατείας, καλό ή κακό αποφασίστε μόνοι σας. Πάντως εγώ ανήκω στη γενιά που ενώ ήξερε την τιμή του νέου δίσκου (βινυλίου) γύρω στα 3000 τότε που το πακέτο τσιγάρα έκανε γύρω στα 3 κατοστάρικα, τα καινούργια cd έκαναν 6-7000. Σε σημερινά λεφτά υπολογίστε 15-20 πακέτα τσιγάρα .

 

Επειδή τα κακά της πειρατείας τα ξέρουμε, δηλαδή ότι δεν πληρώνονται όλοι αυτοί που εμπλέκονται στην παραγωγή διανομή και πώληση του καλλιτεχνικού προϊόντος το μερίδιο τους, και το ποιος παίρνει πόσα αναφέρθηκε ήδη, να αναφέρω και μερικές "θετικές" συνέπειες της ψηφιοιπίησης και των δικτύων:

 

Μπορύμε να βρούμε υλικό που έχει αποσυρθεί, χαθεί, είναι σπάνιο ή απλώς κάποιοι αποφάσισαν ότι δεν αξίζει πια να πουλιέται. Έχουμε πρόσβαση σε πνευματικές δημιουργίες τις οποίες παλιά ξέραμε γιατί είχαμε δει το εξώφυλλο φωτογραφία σε περιοδικό (θυμάμαι το Metropolis πριν 20 χρόνια είχε 10 δίσκους Miles και 2-3 Hendrix).

 

Και εν παση περιπτώση το γεγονός ότι όλοι βάζουμε ένα βίντεο απο το youtube στο μήνυμα μας όταν μιλάμε για ένα κομμάτι, εδώ στο φόρουμ, είναι ένδειξη απολίτιστων; Ή μήπως προάγει την επικοινωνία; (Από ένα τέτοιο βίντεο πήγα στο Μπαναμασα) Το αν είναι οριακά νόμιμο, επειδή π.χ. έχει το κομμάτι σε χαμηλή ποιότητα δεν νομίζω ότι επηρεάζει τη συζήτηση.

 

Τέλος η συζήτηση για το τι είναι ιδιοκτησία και τι δεν είναι είναι απόλυτα συνυφασμένη με τις ιστορικές και κοινωνικέ συνθήκες. Όπως οι Ινδιάνοι δεν μπορούσαν να πουλήσουν τη γη γιατί δε νιώθαν ότι τους ανήκε, όπως δεν είναι παράνομο να έχω μια φωτογραφία της Τζοκόντα στο δωμάτιο μου, έτσι και κάποια πράγματα γύρω από τη μουσική θα αλλάξουν. Η πνευματική ιδιοκτησία ως έννοια είναι παιδί του Διαφωτισμού, ο οποίος βέβαια εγινε εφικτός λόγω της κυκλοφορίας βιβλίων σε όλη την Ευρώπη χωρίς copyright. Ειδικά σε σχέση με τη μουσική η εξέλιξη κάποια στιγμή έγινε προς κατεύθυνσεις που δεν εξυπηρετούσαν ούτε το κοινό ούτε το δημιουργό. Οι θεωρητικοί λένε ότι ίσως ήρθε το τέλος της.

 

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοίτα το στον Αμαζόνιο που τα ξέρεις, να δεις πόσο πάει εκεί στα εξωτερικά.

http://www.greekmusicshop.gr/eshop/product.php?productid=5640&cat=63&page=1

Αν έχεις λογαριασμό, πάρτο και στα δίνω....

 

καλα επιασες και εσυ σαν παραδειγμα την νουμερο 1. μπαντα στην Ελλαδα...

 

αφου υπαρχει ΖΗΤΗΣΗ (& μαλιστα ζητηση απο παππουδες και γιαγιαδες που δεν εχουν ντερνετ).... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πνευματικό δικαίωμα είναι ο ορισμός ότι μια δημιουργία έγινε από έναν συγκεκριμένο άνθρωπο, ο οποίος κόπιασε και έφτιαξε κάτι. Το υλικό αντίτυπο δεν είναι η πνευματική δημιουργία, αλλά ο καλλιτέχνης πρέπει να πληρώνεται από τον άνθρωπο που θα τον ακούσε, διαβάσει, δει για τη δημιουργία του. Εξορθολογισμός της τιμής της δημιουργίας γίνεται ήδη με το να παρακάμπτουν οι καλλιτέχνες τις εταιρίες και να πουλάνε άμεσα μέσω νετ. Με κάποιο αντίτιμο όμως.

Πνευματικο δικαιώμα είναι όταν χρησιμοποιεις συγκεκριμενους κανόνες, οπως τους κανόνες της μουσικης, γραπτου λόγου, και δημιουργεις το δικο σου μυνημα...

 

 

Έχεις δημιουργήσει ποτέ σου κάτι για να ξέρεις τον κόπο που πρέπει να βάλεις;

Όχι δεν είναι. Πρόκειται για ολοκληρωμένα έργα και ως τέτοια πωλούνται οι δίσκοι. Ιδέα και άποψη είναι ένας αυτοσχεδιασμός σε ένα λάιβ. Αλλά και αυτό το πληρώνεις με την είσοδό σου στο λάιβ.

Σιγουρα καις φαια ουσία για να δημιουργησεις κάτι...

Η μουσική εφόσον έχει μυνημα, περιέχει και ιδεες και αποψεις και γενικα δηλωνει πως την έχει δει ο καλλιτεχνης, ασχετως θεματολογιας...είτε ειναι σε live είτε είναι σε ένα cd...end of story...

 

Χοντρικά αυτό συμβαίνει μέχρι τα 70 (ή 50) χρόνια από τη δημιουργία ενός έργου.

Σαφώς.

Νομιζω ξεφυγες...Μαλλον αναφερεσαι σε άλλο πραγμα..

δεν νομιζω να υπαρχει ενας συγκεκριμενος ανθρωπος που δημιουργησε την μουσικη...

με τους κανονες της τουλαχιστον όπως την ξερουμε σημερα...

Αν ξερεις τον εφευρετη της μουσικης πες μου και εμενα να μάθω...

 

Καλύτερα να πλουτίζεις με δανεικά χρήματα, με αντάλλαγμα τη σιωπή και τη ψήφο σου και τη συμμετοχή σου στο παιχνιδάκι που λέγεται πολιτικό συστημα στην Ελλάδα (σόρυ μου ξέφυγε...)

Μιλα με επιχειρηματα...όχι απλα για να μου την πεις βγαινοντας off topic παράλληλα...

ΞΥΠΝΑ!!! το θεμα ειναι πνευματικα δικαιωματα...

 

Οι αριθμοί άλλα λένε, μιας και σιντι με 10 ευρώ στα αζήτητα μένουν.

Ναι το internet μπορει να σε κάνει γυφτο και τσιφουτη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ ανήκω στη γενιά που ενώ ήξερε την τιμή του νέου δίσκου (βινυλίου) γύρω στα 3000 τότε που το πακέτο τσιγάρα έκανε γύρω στα 3 κατοστάρικα,

 

Νεος εισαι εγω ανηκω στη γενια οπου η τιμη του νεου δισκου ηταν 2000 και το πακετο τα τσιγαρα 150... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος η συζήτηση για το τι είναι ιδιοκτησία και τι δεν είναι είναι απόλυτα συνυφασμένη με τις ιστορικές και κοινωνικέ συνθήκες. Όπως οι Ινδιάνοι δεν μπορούσαν να πουλήσουν τη γη γιατί δε νιώθαν ότι τους ανήκε, όπως δεν είναι παράνομο να έχω μια φωτογραφία της Τζοκόντα στο δωμάτιο μου, έτσι και κάποια πράγματα γύρω από τη μουσική θα αλλάξουν. Η πνευματική ιδιοκτησία ως έννοια είναι παιδί του Διαφωτισμού, ο οποίος βέβαια εγινε εφικτός λόγω της κυκλοφορίας βιβλίων σε όλη την Ευρώπη χωρίς copyright. Ειδικά σε σχέση με τη μουσική η εξέλιξη κάποια στιγμή έγινε προς κατεύθυνσεις που δεν εξυπηρετούσαν ούτε το κοινό ούτε το δημιουργό. Οι θεωρητικοί λένε ότι ίσως ήρθε το τέλος της.

Το κόμμα έχει πάντα μια εξέχουσα θέση για σένα.  ;D

 

Πέρα από τη πλάκα, Μπράβο ρε Σκάντζε.

Τα πες καλά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα ΕΥΚΟΛΑ μας ρωτας

 

η τεκμηριωση τους ειναι αυτη που ΟΛΕΣ οι εταιριες και τα καταστηματα δινουν για ΟΛΑ τα προϊοντα που πουλανε και ειναι απλουστατη : "αν μπορεις ΦΤΙΑΞΤΟ και ΠΟΥΛΑ το ΜΟΝΟΣ σου"

 

α, ΤΟΣΟ πειστική τεκμηρίωση;;;

 

πόσο τους λυπάμαι τώρα αυτούς τους δύο...   :'(  :'(  :'(   (μάλλον ακούγομαι πιο πειστικός)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου