Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωρίζει κανείς να γράψει υπεύθυνα πώς διανέμονται τα 15Ε του CD?

 

να δούμε ποιούς """κλέβουμε"""...

 

Γιατί να το δούμε κ. whatever μου;

Δηλ. αν αυτοί που "κλέβουμε" είναι αντιπαθείς δικαιούμεθα να τους κλέβουμε;

Και αν εμένα δεν μου αρέσει η φυσιογνωμία σας, δικαιούμαι να σας αδικήσω κατά νόμον;

 

Άλλα της με τις γραφικότητες ο ταμπακέρας....:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι διαφορετικά ζητήματα. Όλοι οι δημιουργοί από την εποχή των κλασσικών συνθετών, των γλυπτών ζωγράφων κτλ, κάποιος τους πλήρωνε για να τα κάνουν.

 

Ναι τους χρηματοδοτουσαν ευγενεις και βασιλιαδες...

Ο απλος λαός δεν ηξερε τι θα πει τέχνη, δουλευε στα χωραφια μερονυχτις, και πεθαινοντας στην ψάθα...

Βεβαια απο τοτε μεχρι σημερα, δεν εχουν αλλάξει πολλά πραγματα...

Νο money..No honey...

Eκτος απο μερικές χώρες που αμα δηλωσεις καλιτέχνης χρηματοδοτεισαι απο το κρατος, ώστε να ζεις αξιοπρεπώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα παραθέσω και εγώ την αποψη μου...

Λοιπόν δεν υπάρχει καταρχην πνευματικο δικαίωμα με την μορφη που υφίσταται σήμερα...

Τα πνευματικά δικαιώματα όπως λειτουργούνε σήμερα, είναι μια απο τις καλυτερες στημένες απάτες...

Τι ενοοώ..ότι ο καθένας εφόσον αγοράσει ενα cd μπορεί να το κάνει ότι θέλει, να το αντιγράψει, να το ανεβάσει στο internet και να το μοιραστεί με όποιον θέλει...

Τα υπόλοιπα απλά για εμένα ειναι νταβατζιλικια...

 

Πνευματικό δικαίωμα είναι ο ορισμός ότι μια δημιουργία έγινε από έναν συγκεκριμένο άνθρωπο, ο οποίος κόπιασε και έφτιαξε κάτι. Το υλικό αντίτυπο δεν είναι η πνευματική δημιουργία, αλλά ο καλλιτέχνης πρέπει να πληρώνεται από τον άνθρωπο που θα τον ακούσε, διαβάσει, δει για τη δημιουργία του. Εξορθολογισμός της τιμής της δημιουργίας γίνεται ήδη με το να παρακάμπτουν οι καλλιτέχνες τις εταιρίες και να πουλάνε άμεσα μέσω νετ. Με κάποιο αντίτιμο όμως.

 

Τωρα σιγουρα όλοι συμφωνούνε ότι τα πνευματικά δικαιώματα, ανήκουν στον δημιουργο, αλλα πόσο ανώμαλος πρέπει να είσαι , για να παρουσιάσεις την μουσική του άλλου ως δική σου...????

Δεν μπορείς να δημιουργείς κάτι και να βάζεις την πατέντα, μην αφήνωντας κανέναν, να αντιγράψει ή να μοιραστεί αυτο που έχεις δημιουργήσει...

Μου θύμιζει πολύ την παραπλησια ιδεά, που αμα ασχοληθεις με δημοσιευσεις με την επιστημονικη κοινότητα, χρησιμοποιώντας βιβλιογραφίες αλλών, ακομα και το "και" το έχουν πατεντάρει οι άλλοι και χρειαζεσαι ειδική αδεια, για να το χρησιμοπιήσεις...

 

Έχεις δημιουργήσει ποτέ σου κάτι για να ξέρεις τον κόπο που πρέπει να βάλεις;

 

Βαλτε το καλά στο μυαλό σας...

Η μουσική είναι όπως και η γλώσσα...

Δεν γίνεται να την πατεντάρεις...

Η μουσική είναι αποψη, όπως όταν εκφέρεις μια γνώμη...

δεν γίνεται να πατεντάρεις αποψεις και ιδεες...

Όχι δεν είναι. Πρόκειται για ολοκληρωμένα έργα και ως τέτοια πωλούνται οι δίσκοι. Ιδέα και άποψη είναι ένας αυτοσχεδιασμός σε ένα λάιβ. Αλλά και αυτό το πληρώνεις με την είσοδό σου στο λάιβ.

 

Αλλιως με την σημερινη λογική, θα πρέπει όλοι όσοι δημιουργούνε μουσική, να πλήρώνουν στους απόγονους αυτού που δημιουργησε την μουσική την ίδια(αμα υπάρχει τέτοιος άνθρωπος!!)..πνευματικά δικαιώματα...

Χοντρικά αυτό συμβαίνει μέχρι τα 70 (ή 50) χρόνια από τη δημιουργία ενός έργου.

 

 

Και να κύριοι, το να βγάζεις ένα cd κάθε χρόνο γράφωντας 5 τραγούδια δεν είναι δουλειά....

Σαφώς.

 

Πόσο μάλλον το να θέλεις να πλουτίζεις, με χίλιες κομπίνες, όπως πνευματικα διακαιώματα και διαφορα νταβατζιλικια, με την καθε ΑΕΠΙ, και με τον κάθε θεσμό επειδή απλα κατέντησε κατεστημένο....

 

Καλύτερα να πλουτίζεις με δανεικά χρήματα, με αντάλλαγμα τη σιωπή και τη ψήφο σου και τη συμμετοχή σου στο παιχνιδάκι που λέγεται πολιτικό συστημα στην Ελλάδα (σόρυ μου ξέφυγε...)

 

Eνα CD μέχρι 10 ευρώ πόλλοι θα το αγόραζαν...

Οι αριθμοί άλλα λένε, μιας και σιντι με 10 ευρώ στα αζήτητα μένουν.

 

Η μουσικη θα πρεπει να είναι προσιτη στον κάθε ανθρωπο...

Καμια εικονα αυτού του κόσμου αυτου δεν είναι ιδιοκτησια ενός ανθρώπου αποκλειστικά...

 

Είναι. Κανείς δε σου ζήτησε κ πρώτη απ όλους εγώ να με πληρώνεις για να παίζω ή να ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως δηλ.και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αγοραζουμε στην αγορα....ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ απο αυριο να μην ψωνιζουμε αλλα να ΚΛΕΒΟΥΜΕ...αφου ετσι πολεμαμε το...συστημα...

 

Δεν νομίζω ότι κανείς in his right mind υποστήριξε κάτι τέτοιο. Προτρέχεις. Άλλο αυτό και άλλο να ζητάς/απαιτείς καλύτερα προιόντα σε καλύτερες τιμές.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλίμονο στο μουσικό που δεν έχει κομμάτια του σε torrent και συναφή sites.

 

Όσοι δεν έχουν, θα έπρεπε οι ίδιοι να riparoun (σε καλή ποιότητα) και να διαθέσουν τη δουλειά τους, όσο διάσημοι ή άσημοι είναι. (όπως σίγουρα κάνουν οι metallica).

Είτε δηλώνοντας την έγκρισή τους, είτε όχι (αν έχουν κουμπαριές με τη riaa, την αεπι και άλλες πόρνες της βιομηχανίας)

 

Οι καιροί αλλάζουν και μαζί τους και οι μηχανισμοί προώθησης.

Το κυνήγι της  πνευματικής ιδιοκτησίας αφορά αποκλειστικά τους επαγγελματίες του χώρου. (χρήση κομματιών σε διαφημίσεις, ταινίες, ραδ. σταθμούς, δίσκους τρίτων κλπ)

 

Όχι το (αναπόφευκτο έτσι κι αλλιώς) downloading, το οποίο ΚΑΙ υπό την παρακολούθηση της μουσικής βιομηχανίας είναι ΚΑΙ προς όφελός της (πιστεύω ότι) λειτουργεί πλέον.

 

Όσοι αφορίζουν το downloading .... δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

 

(Περί μουσικής τα παραπάνω. Για φάρμακα, γλυπτά, πίνακες, αρχιτεκτονικά σχέδια .. δγ/δα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καιροί αλλάζουν και μαζί τους και οι μηχανισμοί προώθησης.

Το κυνήγι της  πνευματικής ιδιοκτησίας αφορά αποκλειστικά τους επαγγελματίες του χώρου. (χρήση κομματιών σε διαφημίσεις, ταινίες, ραδ. σταθμούς, δίσκους τρίτων κλπ)

 

 

 

Και ακριβώς γι αυτό και ο δημιουργός, ο μουσικός κ ο καλλιτέχνης θα στραφούν όπως είπα κ κάτι σελίδες πριν προς αυτές τις κατευθύνσεις, και η εμπορική δημιουργία της μπάντας και της φάσης (που καλά λέει ο μπλου, έχει πεθάνει) θα περάσει στα αζήτητα και θα δημιουργούν μόνο όσοι έχουν μια μικρή καούρα να συνεχίσουν να το κάνουν.

 

Και έτσι αναγκαστικά σπάει και το οικοδόμημα των υπερμπαντών που ψοφάνε παραδειγματικά η μια μετά την άλλη. Έτσι και η ποζεριά του ροκ σταρ πλέον είναι κάτι που φαίνεται γι αυτό που είναι. Αποτέλεσμα τρελής δουλειάς. Not fun anymore huh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία επηρεάζει οικονομικά τις εταιρίες. Αυτό σημαίνει λιγότερα λεφτά στο managment και την προώθηση. Αυτό σημαίνει λιγότερες(-ο) " επαγγελματικές" παραγωγές. Άρα αυτοί που αρέσκονται στο πλαστικό φαγητό δε θα έπρεπε να πυροβολούν τους χαρμπουργκεράδες.

 

Όμως ο άνθρωπος γενικά (και όχι μόνο ο Έλληνας) γουστάρει το χύμα. Και η συνείδηση σπάνια αρκεί για το αντίθετο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο αυτό και άλλο να ζητάς/απαιτείς καλύτερα προιόντα σε καλύτερες τιμές.

 

Θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις με την εννοια "καλυτερο προϊον" οσον αφορα τα cd γιατι δεν εχω καταλαβει.

 

Επισης θα ηθελα να ενημερωσω οσους δεν το γνωριζουν αλλα η εννοια "ελληνικη ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ εταιρεια" απλα δεν υφισταται πλεον,ολες (οσες ελαχιστες δεν εχουν κλεισει) ειναι εταιρειες management & διοργανωσης συναυλιων & δουλευουν με ποσοστα επι των ζωντανων εμφανισεων του καλλιτεχνη (με ελαχιστες εξαιρεσεις) ,η παραγωγη cd ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις με την εννοια "καλυτερο προϊον" οσον αφορα τα cd γιατι δεν εχω καταλαβει.

 

δεν ξέρω τι εννοεί ο φίλος (γιατί στα δικά σου quotes λείπει το όνομα;), πάντως εγώ περιμένω τουλάχιστον βιβλιαράκι με τους στοίχους, και συχνότατα δεν τους βρίσκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι αναγκαστικά σπάει και το οικοδόμημα των υπερμπαντών που ψοφάνε παραδειγματικά η μια μετά την άλλη. Έτσι και η ποζεριά του ροκ σταρ πλέον είναι κάτι που φαίνεται γι αυτό που είναι. Αποτέλεσμα τρελής δουλειάς. Not fun anymore huh?

 

Θυμάσαι το

 

Δεν εννοώ αυτό. Μήπως η τεράστια προσφορά και η εύκολη πρόσβαση σε "βιβλιοθήκες" μουσικής (προφανώς μέσω της τεχνολογίας) απογύμνωσε τους μύθους; Μήπως το sex, drugs and rock 'n' roll μετατράπηκε σε 9 to 5 and bedroom jam;

 

Έρχεσαι στα λόγια μου...

 

Θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις με την εννοια "καλυτερο προϊον" οσον αφορα τα cd γιατι δεν εχω καταλαβει.

 

Γενικότερο σχόλιο ήταν. Καλύτερο cd όντως δεν παίζει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου