Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει,λυσαμε λοιπον το προβλημα παραδεχομενοι οτι οι...30.000 κατοικοι της γης... ;D που ακουνε ακομα βινυλια ειναι θυματα της κερδοσκοπιας των δισκογραφικων... ;D

 

στην ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ τωρα..:

 

Πρεπει ή δεν πρεπει να αμοιβεται ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ για τη δουλεια του?

 

Εγω λεω πως ΠΡΕΠΕΙ.

Η σχηματική απλοποίηση σύνθετων ζητημάτων και ταυτόχρονα ο αφορισμός των συμμετεχόντων στη κουβέντα μέσω της παραποίησης των ειωθέντων τους, καίτοι προσφιλής τακτική, ουδέποτε δεν υπήρξε για μένα σοβαρό επιχείρημα.  ;D ;) 8)

 

Δεν έχω ταμπακέρα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ό,τι να 'ναι...

 

Βίαιος εξελληνισμός του "whatever" ;

Όλα δανεικά τελικά.

 

Ας μην τα εξιδανικεύουμε. Κατά την παραμονή μου σε προηγμένες χώρες όπως οι παραπάνω, ο μόνος απ' όσους ήξερα που αγόραζε CD, DVD και software ήμουν εγώ. Μια χαρά βολεύονταν με torrents και οι Γερμανοί, Ολλανδοί, Ελβετοί... :-\

 

Ενα μπράβο στον κυρ Σπάη που βλέπει τα ίδια που είδα κι εγώ.

 

Ξέρετε κύριοι... σε κάθε συζήτηση που επιχειρεί να συγκρίνει την ελληνική πραγματικότητα με εκείνη των χωρών που αναφέρθηκαν, ο καθένας μπορεί να πει ένα "έλα μωρέ, και εκείνοι τα ίδια κάνουν".

 

Ναι, και εκείνοι τα κάνουν: τρώγουν, πίνουν, κοιμούνται κλπ κλπ, αλλά σκοπίμως ο έλλην συζητητής αποκρύβει τι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ κάνουν, διότι ΚΑΤΙ διαφορετικό πρέπει να κάνουν εφ' όσον δεν έχουν τα ίδια προβλήματα με εμάς.

 

Π.χ. έχουν κινηματογράφο, έχουν μουσική σκηνή, έχουν δικτυακούς τόπους διεθνούς αποδοχής, έχουν συγγραφείς, έχουν, έχουν.. Εμείς έχουμε μόνο τη μιζέρια μας για το πόσο κάνει το CD και γιατί δεν έχω λεφτά να το πάρω... νομίζω;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει ή δεν πρεπει να αμοιβεται ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ για τη δουλεια του?

 

Εγω λεω πως ΠΡΕΠΕΙ.

Ούτε η Παπαρήγα δεν θα το έλεγε καλύτερα... ;D

 

Γύρισα από τις βουτιές μου...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει ή δεν πρεπει να αμοιβεται ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ για τη δουλεια του?

 

Εγω λεω πως ΠΡΕΠΕΙ.

 

Σίγουρα, αλλά ανάλογα το πόσο δούλεψε και την ποιότητα του αποτελέσματος (όχι την καλλιτεχνική ποιότητα που είναι υποκειμενική) Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχηματική απλοποίηση σύνθετων ζητημάτων και ταυτόχρονα ο αφορισμός των συμμετεχόντων στη κουβέντα μέσω της παραποίησης των ειωθέντων τους, καίτοι προσφιλής τακτική, ουδέποτε δεν υπήρξε για μένα σοβαρό επιχείρημα.  ;D ;) 8)

 

Δεν έχω ταμπακέρα.

 

δεν παραποιησα κατι,ο Νεστορας σου ειπε οτι μπορεις να βρεις τα cd της Blue Note με 5 ευρω και εσυ του απαντησες οτι τα ΒΥΝΙΛΙΑ κανουν ΠΟΛΥ περισσοτερο...(αλλα λογια να αγαπιομαστε δηλ.),αρα θεωρησα οτι η τιμη του ΒΙΝΥΛΙΟΥ ειναι το "προβλημα" σου (γιατι δεν ειπες κατι για την τιμη των cd)

 

εκτος και αν δεν καταλαβα κατι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, αλλά ανάλογα το πόσο δούλεψε και την ποιότητα του αποτελέσματος (όχι την καλλιτεχνική ποιότητα που είναι υποκειμενική) Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα.

 

Εγώ πάλι λέω πως μια χαρά εκεί είναι το θέμα.

Η πνευματική δημιουργία είναι δουλειά. Το ότι προωθείται σαν χαβαλές, παιχνιδάκι, ποζεριά χάρη στην ποπ κ ροκ μουσική εμπορική προώθηση, έχει δημιουργήσει μια μεγάλη παρανόηση.

 

Άστε το ΚΚΕ θα αρχίσουν παλι να λένε για την παρανόηση της αριστεράς και θα πρέπει να ποστάρω επιτέλους το βιντεάκι με το people's front of Judea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε κύριοι... σε κάθε συζήτηση που επιχειρεί να συγκρίνει την ελληνική πραγματικότητα με εκείνη των χωρών που αναφέρθηκαν, ο καθένας μπορεί να πει ένα "έλα μωρέ, και εκείνοι τα ίδια κάνουν".

 

Ναι, και εκείνοι τα κάνουν: τρώγουν, πίνουν, κοιμούνται κλπ κλπ, αλλά σκοπίμως ο έλλην συζητητής αποκρύβει τι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ κάνουν, διότι ΚΑΤΙ διαφορετικό πρέπει να κάνουν εφ' όσον δεν έχουν τα ίδια προβλήματα με εμάς.

 

Π.χ. έχουν κινηματογράφο, έχουν μουσική σκηνή, έχουν διτκυακούς τόπους διεθνούς αποδοχής, έχουν συγγραφείς, έχουν, έχουν.. Εμείς έχουμε μόνο τη μιζέρια μας για το πόσο κάνει το CD και γιατί δεν έχω λεφτά να το πάρω... νομίζω;

Στο συγκεκριμένο θέμα για το οποίο μιλάμε δεν είδα απολύτως καμία διαφοροποίηση από αυτά που γίνονται στην Ελλάδα. Τα άλλα θέματα είναι αντικείμενο άλλης συζήτησης.

 

Αυτό που έγραψα δεν έχει καμία σχέση με γενικεύσεις του τύπου:

"έλα μωρέ, και εκείνοι τα ίδια κάνουν".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου