Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θυμάμαι ότι όταν πρωτοβγήκαν τα CD, λέγανε "οι τιμές τώρα είναι υψηλές, με τον καιρό θα πέσουν όταν εξαπλωθεί το μέσο"

 

Αυτό ξέχασα να το σχολιάσω: ποιοι σας το έλεγαν ωρέ gdevelek...;;; Μόνοι σας το λέγατε ρε έρμα... Εσείς και κάτι ζωντόβολα στα περιοδικά...

 

Άσε που στο Δημοτικό εμένα μου λέγανε ότι η Ελλάδα έχει εύκρατο κλίμα... (χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, το "δεν είναι φτηνά" και "τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει οι τιμές", είναι αντιφατικοί και ασυμβίβαστοι ισχυρισμοί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, το "δεν είναι φτηνά" και "τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει οι τιμές", είναι αντιφατικοί και ασυμβίβαστοι ισχυρισμοί;

 

 

Όχι.

 

Αλλά δεν εννούσαν αυτό, εκείνοι που λέγανε ότι "οι τιμές θα πέσουν όταν εξαπλωθεί το μέσο", αυτό δηλ. που φέρεσαι να πίστεψες (ή - έστω - να έλαβες υπ' όψιν σου) στην εποχή του.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, είπα να μην πω ......

Πόσες καινούριες δουλειές έψαχνα, κάτω από 15άρι στην καλύτερη και αν υπήρχαν, δεν έπεφταν.

 

Προφανως δεν προσεξες οτι ειπα οτι δεν αγοραζω cd προσφατης παραγωγης για τον απλο λογο οτι ελαχιστη απο τη σημερινη μουσικη παραγωγη με ενδιαφερει (και φυσικα τα ελάχιστα που με ενδιαφερουν τα αγοραζω απο το ΑΜΑΖΟΝ που εχει χαμηλες τιμες)

 

Κατα τα αλλα το cd εχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια τιμη με αυτη που ειχε καποτε το ΒΙΝΥΛΙΟ,κατι που βρισκω απολυτα ΛΟΓΙΚΟ μια και τα εξοδα των δισκογραφικων παραμενουν τα ιδια (video clips,promotion,εξοδα studio,παραγωγων & songwriting κτλ,κτλ),η διαφορα του εξοδου του "μεσου" (δηλ.η τιμη του βινυλιου σε σχεση με το cd ) ειναι απλα αστεια για να την κουβενταζουμε,ΑΛΛΟΥ ειναι τα μεγαλα εξοδα των δισκογραφικων (1000 ευρω την ωρα ειχαν τα Ocean Wave Studios επι βινυλιου,1000 ευρω (αναπροσαρμοσμενα) εχουν και τωρα,1 εκατομμυριο δολλαρια επαιρνε ο Bobby Rock για να κανει παραγωγη επι βινυλιου,1 εκατομμυριο (αναπροσαρμοσμενα)  παιρνει και τωρα....) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είσαι φίλος καλός και είν' και καλοκαίρι, δεν πρόκειται να μαλώσω μαζί σου ........................ φλώρε.  ;D

Aφου με ξέρεις είμαι της εμπορικής μουσικής. :D

 

Οπότε, τελικά τι πιστεύετε και τι υποστηρίζετε στη συζήτηση;

Εδώ τα cd τα δίνουν οι εφημερίδες...

Εγώ που επιμένω ν' αγοράζω δίσκους και cd, δε με χαλάει καθόλου το ότι έχω πλέον πλουσιότατη συλλογή Blue Note, με μέση τιμή κτήσης τα 5€.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και όχι με χώρες όπως η Δανία, η Γερμανία, η Ελβετία κλπ, όπου η αντίληψη ότι ένας άνθρωπος ασχολείται με το παράνομο λογισμικό είναι ανέκδοτο.

Ας μην τα εξιδανικεύουμε. Κατά την παραμονή μου σε προηγμένες χώρες όπως οι παραπάνω, ο μόνος απ' όσους ήξερα που αγόραζε CD, DVD και software ήμουν εγώ. Μια χαρά βολεύονταν με torrents και οι Γερμανοί, Ολλανδοί, Ελβετοί... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που επιμένω ν' αγοράζω δίσκους και cd, δε με χαλάει καθόλου το ότι έχω πλέον πλουσιότατη συλλογή Blue Note, με μέση τιμή κτήσης τα 5€.

Εξαρτάται ποιό CD της Blue Note......

Σε βινύλιο Blue Note (ο ήχος προς σύγκριση ;D και με μεγαλύτερο κόστος σε δημιουργία, διανομή, αποθήκευση, damaged stock από το CD άρα και - θα έπρεπε - ακριβότερο) ΔΕΝ κάνουν €5 με την καμία. ;)

 

Ας μην τα εξιδανικεύουμε. Κατά την παραμονή μου σε προηγμένες χώρες όπως οι παραπάνω, ο μόνος απ' όσους ήξερα που αγόραζε CD, DVD και software ήμουν εγώ. Μια χαρά βολεύονταν με torrents και οι Γερμανοί, Ολλανδοί, Ελβετοί... :-\

Ενα μπράβο στον κυρ Σπάη που βλέπει τα ίδια που είδα κι εγώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ξέχασα να το σχολιάσω: ποιοι σας το έλεγαν ωρέ gdevelek...;;; Μόνοι σας το λέγατε ρε έρμα... Εσείς και κάτι ζωντόβολα στα περιοδικά...

 

ό,τι να 'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βινύλιο Blue Note (ο ήχος προς σύγκριση  και με μεγαλύτερο κόστος σε δημιουργία, διανομή, αποθήκευση, damaged stock από το CD άρα και - θα έπρεπε - ακριβότερο) ΔΕΝ κάνουν €5 με την καμία

 

ενταξει,λυσαμε λοιπον το προβλημα παραδεχομενοι οτι οι...30.000 κατοικοι της γης... ;D που ακουνε ακομα βινυλια ειναι θυματα της κερδοσκοπιας των δισκογραφικων... ;D

 

στην ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ τωρα..:

 

Πρεπει ή δεν πρεπει να αμοιβεται ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ για τη δουλεια του?

 

Εγω λεω πως ΠΡΕΠΕΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ποιό CD της Blue Note......

200 τουλάχιστον πήρα από το 7+7 προ 3ετίας με 4.40€.

Rudy Van Gelder remastered και δεν με χαλάει καθόλου ο ήχος. :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου