Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω τι εννοεί ο φίλος (γιατί στα δικά σου quotes λείπει το όνομα;), πάντως εγώ περιμένω τουλάχιστον βιβλιαράκι με τους στοίχους, και συχνότατα δεν τους βρίσκω

 

παντως στο 90% των ΒΙΝΥΛΙΩΝ μου δεν εχω βιβλιαρακι με τους στιχους (υπαρχουν αλλωστε και πολλοι καλλιτεχνες ,REM π.χ που δεν ΘΕΛΟΥΝ να βαζουν τους στιχους τους στα αλμπουμ τους),παντως η συντριπτικη πλειοψηφια των cd εχουν εξαιρετικα εξωφυλλα,στιχους κτλ.

 

 

Γενικότερο σχόλιο ήταν. Καλύτερο cd όντως δεν παίζει.

 

αρα λοιπον δεν τιθεται και θεμα "καλυτερου προϊοντος" σε σχεση με την τιμη του (ασε που το cd ΕΙΝΑΙ καλυτερο προίον απο το ΒΙΝΥΛΙΟ (τουλαχιστον για τη συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου που δεν εχει LINN SONDEK.. ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και να κύριοι, το να βγάζεις ένα cd κάθε χρόνο γράφωντας 5 τραγούδια δεν είναι δουλειά...

 

ναι ε?

 

 

 

μεχρι στιγμης δεν εχω γραψει τιποτα στο θεμα.

απλα εχω μια απορια...

ποσοι απο εσας που εισαστε υπερ της ''πειρατιας'' εχετε παρουσια στη δισκογραφια?

δηλαδη υπαρχει καποιος που εχει γραψει εναν δισκο με στιχους και μουσικη και να εχει θεσεις σαν του Nordic?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσοι απο εσας που εισαστε υπερ της ''πειρατιας'' εχετε δισκογραφια?

 

παντως εμεις που ΕΧΟΥΜΕ δισκογραφια ειμαστε ΣΙΓΟΥΡΑ εναντιον της,για αυτο να εισαι σιγουρος......(ειναι απο το κομπλεξ που εχουμε επειδη...δεν δουλευουμε..... ::))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα λοιπον δεν τιθεται και θεμα "καλυτερου προϊοντος" σε σχεση με την τιμη του (ασε που το cd ΕΙΝΑΙ καλυτερο προίον απο το ΒΙΝΥΛΙΟ (τουλαχιστον για τη συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου που δεν εχει LINN SONDEK.. ;D )

 

Μπορώ όμως άνετα να ζητώ καλύτερη τιμή, σκέτο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορεις,για αυτο αλλωστε μπορεις να αγοραζεις αριστουργηματα (σαν αυτα που αγοραζει ο Νεστορας) με 5 ευρω. ;)

 

Τωρα αν θες το καινουργιο της Lady Gaga φιλε μου...θα..πλερωσεις... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εμεις που ΕΧΟΥΜΕ δισκογραφια ειμαστε ΣΙΓΟΥΡΑ εναντιον της,για αυτο να εισαι σιγουρος......(ειναι απο το κομπλεξ που εχουμε επειδη...δεν δουλευουμε..... ::))

 

σε αυτο ακριβως θα σταθω.

με ποια λογικη το να γραφεις στιχους/μουσικη δεν ειναι δουλεια?

ποιος το αποφασισε?

 

με την ιδια λογικη (λογικη?χα καλο!) καμια πρωτοβαθμια ''παραγωγη τεχνης'' δεν ειναι δουλεια.

να απεργησουν απο αυριο λοιπον ολοι οι τραγουδοποιοι/συνθετες/στιχουργοι, να παρουν μαζι τους ολους οσους γραφουν σεναρια σε τιβι και κινηματογραφο, να κανουν απεργια διαρκειας ολοι οι θεατρικοι συγγραφεις να δω τι θα μεινει στον τομεα της τεχνης γενικοτερα.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ όμως άνετα να ζητώ καλύτερη τιμή, σκέτο.

Όχι ατεκμηρίωτα, χάριν γούστου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποια λογικη το να γραφεις στιχους/μουσικη δεν ειναι δουλεια?

ποιος το αποφασισε?

 

η ΜΑΝΑ μου παντως ΣΙΓΟΥΡΑ.... ;D

 

Οταν ημουν ...νεος... ;D εβγαζα περισσοτερα και απο τους 2 γονεις μου μαζι απο τη μουσικη και αυτη με ρωταγε "ποτε θα βρεις καμμια κανονικη δουλεια?" ;D,τωρα που λογω της κρισης εχω βρει..πεταει στα συννεφα απο τη χαρα της και ας βγαζω το 1/3..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ατεκμηρίωτα, χάριν γούστου.

 

Φυσικα και μπορεις,για αυτο αλλωστε μπορεις να αγοραζεις αριστουργηματα (σαν αυτα που αγοραζει ο Νεστορας) με 5 ευρω. ;)

 

Τωρα αν θες το καινουργιο της Lady Gaga φιλε μου...θα..πλερωσεις... ;D

Είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εχω μια απορια...

ποσοι απο εσας που εισαστε υπερ της ''πειρατιας'' εχετε παρουσια στη δισκογραφια?

δηλαδη υπαρχει καποιος που εχει γραψει εναν δισκο με στιχους και μουσικη και να εχει θεσεις σαν του Nordic?

 

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Όπως επίσης θα είχε ενδιαφέρον πόσοι απο αυτούς που έχουν δισκογραφία, απο τους συμμετέχοντες στο νόιζ μέχρι και τους συμμετέχοντες στις μεγαλύτερες μπάντες του πλανήτη έγραφαν κασέτες απο το ράδιο, ή αντέγραφαν και αντάλλαξαν κασέτες με τους φίλους τους στα νιάτα τους (εμπλουτίζοντας τη μουσική τους παιδεία και σε δύσκολες εποχές), αλλά άλλαξαν στάση όταν κυκλοφόρησαν δικό τους υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου