Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος με ηχο σε προβες.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους! εχω προβληματιστει με τον ηχο μου στην τελευταια προβα που ειχα στο studio....εχω μια strato με αλλαγμενο τον bridge (εχω βαλει εναν διπλο σε μεγεθος μονου seymour duncan ο οποιος ειναι αρκετα δυνατος και καφρικος μαγνητης....) και μια tonelab! στο σπιτι εχω εναν transistor peavy envoy 110 40watt. στο σπιτι μου εχω καταφερει να βγαλω εναν παρα πολυ ικανοποιητικο ηχο ,και σε χαμηλες και σε ποιο δυνατες εντασεις,σιγουρα ΟΧΙ εντασεις studio αλλα αρκετα για σπιτι.....Στην προβα ομως την τελευταια φορα που πηγα ,πηρα για πρωτη φορα την κιθαρα αυτη ,επειδη με βολευει να κανω ποιο ευκολα χαμηλα κουρδισματα.ξεχασα να πω οτι παραμορφωση χρησιμοποιω την tonelab, και ο ενισχυτης παντα στο καθαρο καναλι....εχω παιξει σε αρκετους ενισχυτες με την πεταλιερα αυτη, peavy, marshall, laney, line 6, orange,telegun.... ομως στην τελευταια προβα ο ηχος ηταν πολυυυυ διαφορετικος.....δοκιμασα σε εναν mesa boogie (studio pro αν δεν κανω λαθος). ο ηχος ηταν σαν να κοβοταν η παραμορφωση και σαν να ειχα πολυ noise gate,σε σημειο που οταν χαμηλωνα ενταση σπο την κιθαρα στα "απαλα" παιξιματα να μην ανταποκρινεται....αφου φανταστειται αναγκαστηκα να βαλω σχεδον τερμα τα gain της πεταλιερας,αλλα και παλι χωρις ιδιεταιρο αποτελεσμα. αλλαξα και καλωδια,τιποτα.....δοκιμασα λιγο και στον ενισχυτη του αλλου κιθαριστα αλλα και παλι τιποτα συγκλονιστηκο. σκεφτομαι οτι μπορει να κουνηθηκε στην κιθαρα κατι...... οταν πηγα ομως στο σπιτι και εβαλα την κιθαρα μου στην πεταλιερα και τον δικο μου ενισχυτη ολα ηταν μια χαρα... ΤΙ μπορει να φταιει? με τον μονο ενισχυτη που εχω πλησιασει αρκετα τον ηχο που μου αρεσει και εχω φτιαξει στο σπιτι ειναι με τον peavy 6505. τι μπορω να κανω για να πλησιασω τον ηχο που θελω ΚΑΙ στο studio?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει τύχει να κουβαλήσω ΚΑΙ τον ενισχυτή μου σε studio  ;D

 

για μενα μην χαλιέσαι! αμα δεν είναι ο δικός σου αν απλα πλησιασεις τον ήχο σου να εισαι ικανοποιημενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....εχω παιξει σε αρκετους ενισχυτες με την πεταλιερα αυτη, peavy, marshall, laney, line 6, orange,telegun....

δοκιμασα σε εναν mesa boogie (studio pro αν δεν κανω λαθος).... 

peavy 6505.

 

Έχεις στη διάθεσή σου τόσους ενισχυτές και συνεχίζεις να βγάζεις τα βρώμικά σου από την T.L.  ??? Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο.

 

Anyway να έχεις υπόψη σου ότι ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει το να παίζεις στο σπίτι με το μικρό Combo με όταν παίζεις στο Studio. Πιστεύω ότι θα πρέπει να προγραμματίσεις εκ νέου την πεταλιέρα σου στα δεδομένα (και τις εντάσεις βέβαια) που υπάρχουν εκεί που κάνεις πρόβα. Ή να έχεις την TL καθαρά για τα εφέ σου (delay reverb κλπ κλπ κλπ) και να παίζεις με τα βρώμικα του ενισχυτή (πχ 6505 που είναι super)....

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τι μπορω να κανω για να πλησιασω τον ηχο που θελω ΚΑΙ στο studio?

 

Όχι πολλά, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να κουβαλάς ολόκληρο τον εξοπλισμό σου στο studio. Η να προβάρετε σε συγκεκριμένο studio που γνωρίζεις καλά τη συμπεριφορά του εκεί ενισχυτή. Διαφορετικά, ο ήχος σου πάντα θα εξαρτάται από τον κάθε ενισχυτή, καμπίνα κτλ.

 

Μπορείς επίσης να δοκίμασεις να συνδέεις την πεταλιέρα σου στο return του εκάστοτε ενισχυτή, παρακάμπτοντας την προενίσχυση του τελευταίου (πολλές φορές η διαφορά είναι τεράστια)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μπορω να κανω για να πλησιασω τον ηχο που θελω ΚΑΙ στο studio?

 

μα ειναι ΠΟΛΥ απλο,δεν εχεις παρα να προγραμματισεις καποια μπανκα της TL,με βαση τον ενισχυτη που εχεις στο στουντιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κάνω ¨μετακόμιση" για την πρόβα.... συνήθως ένα κεφάλι Marshall DSL100 (καμπίνα βρίσκω εκεί) ή ένα combo Peavy VK 60W συνήθως 2 κιθάρες και μια τσάντα που έχει ένα σωρό καλώδια πετάλια κλπ.. ο ήχος είναι εξαιρετικός... Α!! και ο άλλος κιθαρίστας το ίδιο... βέβαια πέφτει η μέση αλλά μπρός στο αποτέλεσμα δε βαριέσαι...

 

Όσες φορές παλιότερα βαριόμουν και πήγαινα με μια κιθάρα και ό, τι κάτσει εκεί από ενισχυτή πάντα έβγαζα ικανοποιητικό ήχο αλλά με έτρωγε λάχανο ο άλλος κιθαρίστας που κουβάλαγε ενισχυτή με λάμπα και τέλος πάντων σχεδόν όλο το setup του.

 

Συμπέρασμα πήγαινε 30 λεπτά νωρίτερα στο στούντιο, κάτσε και ρύθμισε εκεί το setup σου, αν οι ενισχυτές (σπάνια στα περισσότερα στούντιο) είναι λαμπάτοι με gain (Boogie, Marshalls etc) μη χρησιμοποιείς  gain από την TL αλλά από τον ενισχυτή και μόνοι τα εφέ από την TL .

 

Βασικά είναι μεγάλη ιστορία ο ήχος του κάθενος στο στύντιο και κατ επέκταση όλης της μπάντας, πειράματα ή κάτι που θα πάει στραβά θα συμβαίνουν πάντα, βέβαια όλα είναι θέμα εμπειρίας και εξοικίωσης με τον καιρό θα δεις ότι κάτι τέτοια προβλήματα δεν θα σε πολυαπασχολούν.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις στη διάθεσή σου τόσους ενισχυτές και συνεχίζεις να βγάζεις τα βρώμικά σου από την T.L.  ??? Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο.

για το λογο του οτι δεν ξερω σε ΤΙ ενισχυτη θα πεσω.........

 

Πως μπορω να συνδεσω την tonelab στο return των ενισχυτων? δεν το εχω ξαναδοκιμασει.....παρακαμπτεις δηλαδη την προενισχυση του ενισχυτη και περναει το σημα κατ ευθειαν στον τελικο?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να συνδεσω την tonelab στο return των ενισχυτων? δεν το εχω ξαναδοκιμασει.....

 

Αντί να συνδέσεις στο input του ενισχυτή, συνδέεις στο return του FX Loop (συνήθως βρίσκεται πίσω)

παρακαμπτεις δηλαδη την προενισχυση του ενισχυτη και περναει το σημα κατ ευθειαν στον τελικο?

 

Ναι. Δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση, αλλά μου έχει χρησιμεύσει άπειρες φορές σε live, πρόβες κτλ. (βέβαια χρησιμοποιώντας διαφορετική πεταλιέρα)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν παει,βεβαια αν κανεις κατι τετοιο θα πρεπει να κανεις ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ διαφορετικες ρυθμισεις στην TL,ειδικα στα CH.VOL.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου