Προς το περιεχόμενο

Metallica Tone


MetalWaves9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σα να λες οτι θές αυτό τον ήχο, μονο που εσύ πρέπει να αντικαταστήσεις τον αριθμό των παιχτών με κονσόλες.

Αλλα είπαμε  -Engl........

 

 

 

Karajan - Beethoven: Symphony No.9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά, σωστά όλα αυτά που λέτε, αλλά το "φάγατε" το παιδί...   :-[

 

όχι ίσα ίσα του λέμε και ένα δύο πράματα παραπάνω δεν έχουμε κακό σκοπό.

Εξάλλου απαντήσεις που ήθελε πήρε.. η θα σκάσει πολλά λεφτά ή θα πάρει εξομοιωτή.

 

Βάζουμε μερικές παραπάνω πινελιές στο θέμα αυτό είναι όλο :P

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Οριστε μαγκα ;)

 

 

To Βιντεάκι με το pod X3 είναι super.

Με 300 ευρώ βρίσκεις μεταχειρισμένο το Χ3 και είσαι αρκετά κοντά σε αυτό που ζητάς.

Για καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να σκάσεις αρκετά χιλιάρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ό,τι να ναι... Ο ένας λέει πως για να πιάσει ήχο μετάλικα πρέπει να έχει τα χέρια του hetfield (αυτό με τα "χέρια" έχει γίνει καραμέλα τελευταία)... Ο άλλος μόνο το νεφρό του δε του είπε να πουλήσει...

 

 

Λοιπόν, φίλε μου.. Επειδή βαριέμαι και να γράφω, θα σου δώσω link από ένα άλλο forum, θα ψαχτείς λίγο και θα βρεις την άκρη!!

 

Εδώ είσαι:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79799.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αυτό με τα "χέρια" έχει γίνει καραμέλα τελευταία)

Πεστα φιλε μου!!!Πεστα!!!Να αγιασει το στομα σου!!!Αλλωστε ποιος τα λεει αυτα?κατι τελειωμενοι μουσικοι τελευταιοι...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με το pod δεν είναι ούτε στο 1/20 απο αυτό που θέλει.

 

 

Φιλαρακι, το πιασαμε αυτο που θες να περασεις...λαμπα και μονο engl...οκ...αφου ξερεις κιολας τι θελει αγορασε του τα κιολας να τελειωνουμε ::) Πωπω κολλημα ρε παιδι μου...

 

Μηπως σε ντροπιασε ο ηχος του pod x3 live το οποιο ειναι για πεταμα οπως ειπες επειδη εσυ δε μπορεις καν να πλησιασεις τον ηχο αυτο με engl; Μια υποθεση κανω...

 

To oτι δε μπορεις να παραδεχτεις πως ο τυπας πλησιασε ηχο metallica με το pod δεν ειναι προβλημα του pod, ουτε δικο μας, oυτε το pod ειναι για πεταμα αλλα ειναι δικο σου και κρατα το για 'σενα αν δε μπορεις να εισαι λιγο ανοιχτομυαλος ωστε να μπορεσουμε να συζητησουμε και να κανουμε υγιη διαλογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με το pod δεν είναι ούτε στο 1/20 απο αυτό που θέλει.

 

 

Βασικα αυτο που ζηταει το παιδι ειναι το εξης :

 

"Γειά σας παιδιά...

 

Μηπως μπορεί καποιος να μου πει πως μπορω να φτιάξω τον παρακάτω ηχο στο amplitube metal?"

 

Ουτε ENGL "απ τις καλες,οχι απ τις κακες" ουτε να αγορασει οτιδηποτε. Ζηταει απλα μια συμβουλη για να καταφερει απο το plugin του να πλησιασει κατι που θεωρει ιδανικο ηχο.

Προφανως σε εντασεις δωματιου (αν οχι ακουστικα). Το plugin το ψιλοκανει , το pod το ψιλο(χοντρο)κανει, ε η κατοσταρα κεφαλη δεν το κανει αμα δεν γκρεμιστει το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

παρακολουθω το τοπικ απτην αρχη του και δεν κρατιεμαι να μην σχολιασω στα γρηγορα!

 

1. PODXT - Εχω podxt live, με αυτο ηχογραφω υστερα απο υποδειξεις φιλου μου - σχετικα επιτυχημενου ηχοληπτη- και βγαζω ***ω τους ηχους για ηχογραφηση (φυσικα 4 καναλια καθε ρυθμικη = Με το POD μπορεις να βγαλεις ηχαρα.

 

2. ENGL - ειναι μια λυση, οπως και Soldano, Krank, Randall και φυσικα Mesa Boogie (και peavey - βλεπε ηχο machine head) αλλα ΔΕΝ μπορεις να βγαλεις ηχο αν δεν δωσεις σε ενταση, τελος.

 

3. ΧΕΡΙΑ - Παρα πολυ σημαντικο αλλα  τι?

απλα ηχογραφεις τον εαυτο σου πειραματιζομενος και βλεπεις πως βγαινει το αποτελεσμα - προσοχη δεν ακους τον εαυτο σου, ηχογραφεις - και δοκιμαζεις και διαφορα επιπεδα gain και τσουπ! φτιαχνεται και αυτο!

 

4. Tight metal guitar sound - τι εγραψα ο ανθρωπος..θελει ενα boost ή ενα ποιοτικο overdrive πριν τον ενισχυτη και πειραζεις τα ψιψιψινια και τα κοκοψοψαρα για να το φτιαξεις + οπωσδηποτε noise gate (compressor οχι) και φυσικα active μαγνητες για το κομπρεσαρισμα τους και αρκετα (οχι πολυ) χοντρες χορδες (ναναι λιγο τσιτα) -

 

αναβω φωτιες, το βλεπω θαρχισουμε να μιλαμε για χορδες και ποσο συχνα τις αλλαζουμε, μετα θα παμε στους μαγνητες και μετα στα ξυλα και τελος στις πενες και θα καταληξουμε οτι πρεπει να παρει εναν ENGL! (πλακιτσα! ;D)

α, επισης να μην ξεχασουμε να ελεγξουμε την αποσταση των χορδων απτον μαγνητη!  :P

 

5. Τελος για να βοηθησω τον φιλο μας στην ερωτηση του

 

"Γειά σας παιδιά...

Μηπως μπορεί καποιος να μου πει πως μπορω να φτιάξω τον παρακάτω ηχο στο amplitube metal?"

 

εχω να του πω οτι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το amplitube και δεν εχω ιδεα πως θα βγαλεις τον ηχο που θελεις απο αυτο, απλα εγραψα τα παραπανω για την ποζερια!  ;D ;D ;D ;D ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου