Προς το περιεχόμενο

Acid Jazz essentials?


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα!

 

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια δισκογραφία ή σημαντικούς δίσκους/καλλιτέχνες της acid jazz σκηνης

 

γενικά μου αρέσει περισσότερο το acid jazz με όσο το δυνατό λιγότερα (καθολου αν γινεται) hip hop στοιχεία, και σχετικά λίγα electro.

δηλαδή ψάχνω για acid jazz με τις 2 παραπάνω συνιστώσες της ΥΠΟανεπτυγμένες, και πιο πολυ ανεπτυγμένα τα funk και jazz στοιχεία

 

δυστυχώς με τον χαμό στο ίντερνετ δύσκολα βγάζω άκρη οπότε θα ήθελα να με κατευθύνετε εσείς με κάποιο/ους σημαντικούς καλλιτέχνες/δίσκους κλπ ωστε να ξεκινήσω από κάπου

 

thx! :D

 

 

τωρα που το ξαναβλέπω, μάλλον είναι στην λάθος κατηγορία.. αν το'χω βαλει λάθος, μετακινήστε το παρακαλώ :-[

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας απο τους θεμελιωτες του ειδους κατα τη γνωμη μου ηταν ο κιθαριστας Grant Green. Μεγαλη δισκογραφια, με πολλους δισκους αμιγως Jazz, αλλα και πολλους με τα στοιχεια εκεινα τις acid jazz(κυριως funk). Σε εποχη που το ονομα acid jazz δεν υπηρχε. Π.χ. ο δισκος ''His Majesty King Funk''. Αλλα υπαρχουν και αλλοι αρκετοι δισκοι του με τετοια στοιχεια. Εχει βγει μια συλλογη με τρια cd που ονομαζεται ''Grant Green Original Jam Master'' η οποια ειναι πολυ κατατοπιστικη ως προς αυτο που ψαχνεις αν δε θελεις να χαθεις μεσα στη δισκογραφια του! Επισης ο τρομπετιστας Donald Byrd με επισης μεγαλη δισκογραφια ειναι ενας απο τους πρωτους.

Αυτα για το ξεκινημα του ειδους. Στη συγχρονη εποχη, η acid jazz εχει παρει πιο πολλα pop, dance, hip hop και electro στοιχεια. Εννοειται ενα απτα πιο γνωστα ονοματα που θεωρουνται acid jazz ειναι οι Jamiroquai. Επισης αξιολογη μπαντα και σε αυτα που ζητας ειναι (η ηταν) οι freak power. Οι brooklyn funk essentials καταπληκτικοι. Οι Jazzanova το ιδιο!

Τελος εχουν μπει στο ειδος πολλοι μουσικοι-dj οπως ο Funki Porcini, με στοιχεια ομως που ειπες οτι δε θα ηθελες(hip hop, drum 'n bass, electro). Ειναι ομως πολυ αξιολογος!

Αυτα τα ονοματα μου ηρθαν στο μυαλο πρωτα. Σιγουρα υπαρχουν και αλλα πολλα, και ελπιζω να σε βοηθησουν και αλλοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ! κάτι τέτοιο χρειαζόμουν, να έχω ένα μπούσουλα και να ξεκινήσω να ακούω με τη δική μου συνείδηση λιγα-λιγα γιατί πραγματικά χάνεσαι μέσα στις δισκογραφίες και δε σου μενει τιποτα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grant Green kai Kenny Burrell νομιζω οτι θα βρεις πραματα.Ο Γιαννης τα λεει καλα ολοι αυτοι ειναι πολυ καλοι αν και δεν τους κατατάσσω σε acid κατασταση, τουλαχιστον οχι σε ολοκληρους δισκους.Μιλαω για τους συγχρονους που περισσοτερο dance ειναι παρα acid.

 

Y.G.Αποριπτοντας το hiphop στοιχειο χανεις πολλα κ διαμαντια καθως εχω την εντυπωση πως ολο το ρευμα αυτο εχει κατσει στα αυτια ολων σαν μιξη φανκ-χιπχοπ-τζαζ.

 

Γραφω καποια που εχω στο μυαλο μου γενικοτερα για γκρουβ κ φανκ

Incognito

Javon Jackson

Everette Harp

Dr. Lonnie Smith

Ivan-Boogaloo Joe-Jones

James Taylor Quartet

Jeff Lorber (fusion alla me poli funk)

Richard Groove Holmes

Ronny Jordan

TOM BROWNE (ine apo ti disco epoxi alla ton goustaro poli exi poli funk-jazz style ala mallon me perisotera hiphop stixia gia sena.Aksizi pados)

The Quantic Soul Orchestra

Τhe Βamboos

Slide Five  (foveroi edo mesa sto noiz anafer8ikan)

Roy Ayers (Funk me arketa hiphop)

Pulp Fusion Μια συλλογη με πολλα κ διαφορα, επισης απο το νοιζ προταση.Δε θα στη συνιστούσα μιας κ σε μενα δεν ειπε τπτ.

herbaliser BAND SESSION  Μαμαααααακα θελω γαλατάκι....Οπωσδιποτε

Earth, Wind & Fire Εχουν πολυ καλο υλικο γενικοτερα πασις φυσεως μαυριλα κ οχι μονο disco οπως πολλοι ξερουν.Αλλα κ τα disco ειναι αντε γεια απο συνθεση.

 

 

Ξερω πως πολλα απ αυτα που προτεινα ισως ειναι μακρυα απ αυτα που θες αλλα σιγουρα θα βρεις μεσα απ αυτα υλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια!

 

εντάξει, ας μην είμαι και εγω απόλυτος, η αλήθεια είναι οτι στο σκόρπιο ψάξιμό μου άκουσα καποια καλά κομμάτια με έντονο χιπ χοπ στοιχείο, απλά όσα ετυχε να ακούσω που παραήταν χιπχοποειδή δε μου πολυάρεσαν

 

συμφωνώ οτι ολο το ρεύμα έχει κάτσει σαν μίξη των 3 ειδών που αναφέρεις τρίγγα, (+ το ελέκτρο) απλά μιας που εγώ είμαι λάτρης του φανκογκρουβ, λογικό είναι να βγάζω λίγο χιπχοπ κ ελέκτρο απο τη σούπα μου ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μερικά από εμένα:

 

1. Incognito

2. The Solsonics

3. Count Basic

4. Freedom or Not

5. Holland Tunnel Projekt

6. Karl Denson

7. Liquid Soul

8. Michael Franti And Spearhead

9. Urban Species

10. Cunnie Williams

11. US3

12. Brooklyn Funk Essentials

15. Jestofunk

16. Rad

17. Mother Earth

18. Mondo Grosso

19. Galliano

20. Night Trains

21. The Poets Of Rhythm

 

...και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου