Προς το περιεχόμενο

Jimmy Page's '59 Les Paul a.k.a. #1.


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι τις έχουν ξαναδεί και γνωρίζουν ακριβώς τι είδαν...Κάποιοι άλλοι τις έχουν ξαναδεί,αλλά ίσως πάνω στη βιασύνη τους,δεν κατάλαβαν τι ακριβώς είδαν! ;D.Για όσους δεν έτυχε να τις δουν,well...here they are! :)

 

Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες τραβήχτηκαν απο τον Henry Richard,παγκοσμίως γνωστό -κυρίως- vintage guitars broker.

 

Eίχε πάει να πάρει 2 Stratocaster necks από το "σπίτι" του Jimmy Page...(ναι,ναι...όπως λέμε πήγα σ΄ενα φιλαράκι να πάρω κάτι cds... ;D)

 

O Jimmy έλειπε και καθώς ήταν στο σπίτι ο κύριος Henry μαζί με τον guitar tech του Jimmy,είδε -μεταξύ άλλων κιθαρών... ;D- και... μία μαύρη θήκη και ρώτησε τον tech,αν μπορούσε να...ρίξει μιά ματιά!Πρόθυμα ο tech του την άνοιξε...

 

Όταν κατάλαβε τι έβλεπε ο Henry,δεν έχασε την ευκαιρία και πηρε όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορούσε!  ;D Μερικές απ΄αυτές τις βλέπετε εδώ.Περιττό να πούμε οτι μέσα σε λίγες ώρες οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είχαν "ανέβει" παγκοσμίως σε όλα τα σχετικά guitar sites...

 

Ακούστηκε -αν και δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ- ,οτί όταν το έμαθε ο Jimmy Page έγινε έξαλλος και οι συγκεκριμένες φωτογραφίες...εξαφανίστηκαν "άρον-άρον" απ΄όλα τα site που τις είχαν.Anyway,όπως και να΄χει αυτές ειναι:

 

 

(Προσέξτε στην τελευταία φωτογραφία πως λείπει το S/N από το headstock.)

1180693218_JPP_1.thumb.jpg.607fc7d2a1a2371416ca81aefd446aa7.jpg

932152355_JPP_1_02.thumb.jpg.2e2a3e2d2f35d0b3d1bed0d1b87f907c.jpg

921041006_JPP_1_03.jpg.5b5cff68071a8d82d7d2ff15e324d067.jpg

1047403583_JPP_1__04.jpg.3825eec31cb74d982aceec34862b6005.jpg

1121876266_JPP_1__05.jpg.e5694defc2bb6c8268523edc3c5b89b1.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μηπως ειναι κινεζικη? ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Τον έχω ικανό τον...μπαγάσα! ;DΚαι με σκούπα να έπαιζε,πάλι κορυφαίος θα ήταν...

 

 

Πωωωω ρε φιλε  τι καλημερα ηταν αυτο?

 

Αν σου έφτιαξα τη μέρα,χαίρομαι! 8)Είμαι σχετικά καινούριο μέλος και είναι το πρώτο μου thread. :)

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, μοιάζει πολύ με Electra.....

Tα κλειδιά είναι αλλαγμένα με Grover και ο πίσω μαγνήτης δεν έχει καπάκι για ανέβει σε γκάζια.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει οντως η καλητερη καλημερα που εχω δει.....το ασχημο ειναι οτι την εχει πειραξει ο χρονος ομως αλλα αυτο το εργαλειο δεν χανει την αξια του σε τιποτα..........για κινεζικη δεν την κοβω αλλα οπως και να εχει το να βλεπεις εστω και απο φωτογραφια την κιθαρα που εχει παιξει το ΚΟΡΥΦΑΙΟ σολο του stairway to heaven ενταξει...........................ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ...........ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ  :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι το Stairway to Heaven δεν παίχτηκε με Les Paul???

Nομίζω ότι στο studio γράφτηκε με Stratocaster (κάπου το διάβασα???).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι το Stairway to Heaven δεν παίχτηκε με Les Paul???

Nομίζω ότι στο studio γράφτηκε με Stratocaster (κάπου το διάβασα???).

 

Με telecaster γραφτηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What kind of guitar were you suing on the first Led Zeppelin album?

JP: A Telecaster. I used the Les Paul with the Yardbirds on about two numbers and a Fender for the rest. You see the Les Paul Custom had a central setting, a kind of out-of-phase pickup sound which Jeff couldn’t get on his Les Paul, so I used mine for that.

Was the Telecaster the one Beck gave to you?

 

JP: Yes. There was work done on it but only afterwards. I painted it; everyone painted their guitars in those days. And I had reflective plastic sheeting underneath the pick guard that gives rainbow colors.

 

It sounds exactly like a Les Paul.

 

JP: Yeah, well that’s the amp and everything. You see, I could get a lot of tones out of the guitar, which you normally couldn’t. This confusion goes back to those early sessions again with the Les Paul. Those might not sound like a Les Paul, but that’s what I used. It’s just different amps, mike placings, and all different things. Also, if you just crank it up to the distortion point so you can sustain notes, it’s bound to sound like a Les Paul. I was using the Supro amp for the first album and still do.

 

The “Stairway To Heaven” solo was done when I pulled out the Telecaster, which I hadn’t used for a long time, plugged it into the Supro, and away it went again. That’s a different sound entirely from any of the rest of the first album. It was a good versatile setup.The other guitar parts were played using a Harmony Sovereign H1260 acoustic guitar and Fender Electric XII (12-string); these can be heard on the left and right recording channels respectively. I’m using a Leslie on the solo on “Good Times Bad Times”. It was wired up for an organ thing.

 

 

Ψιλομέσα είμαστε και οι δυό..... (Τele αντί για strat).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά σώστε τις φωτογραφίες διότι πολύ σπάνια θα έχουμε την τύχη να την ξαναδούμε τόσο καλά και τόσο κοντά.....

Thanks a lot buddy....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε ωραιος ο studio

 

εγω δεν ειπα οτι γραφτηκε εγω ειπα οτι παιχτηκε και με συγχωρειτε που δεν ημουν ποιο συγκεκριμενος αλλα σε καποιο live ειχε παιξει με αυτην αυτο το σολο του stairway to heaven και ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

για να βοηθησω επειδη ειναι πρωι και δεν εχω ξυπνησει ακομα...... :P στο συγκεκριμενο live εχει παιξει και με την κιθαρα με ενα δοξαρι - αν θυματε καποιος καλυτερα απο εμενα ας πει - παντως σε αυτο αναφερομουν  ::)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου