Προς το περιεχόμενο

Jimmy Page's '59 Les Paul a.k.a. #1.


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι ξεφύγαμε..... από την κιθάρα του Page....

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Τέρμα.... ο καλύτερος κιθαρίστας και άρχοντας της τεχνικής είναι ο Tonny Iommi.

::)  ::)  ::)  ::)  ::)  ::)  ::)  ::)  ::)  ::)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

(που πρέπει να είχε μέγα βύσμα για να χωθεί στην ταινία)

 

ναι ρε,αφου μετα την ταινια τον διορισαν και στην ΕΥΔΑΠ απο οτι εμαθα..... :P

 

και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κρίνω τον Page από αυτή την ταινία, δεκαετίες μετά τα χρόνια της δόξας του

 

χαιρομαι που ερχεσαι στα λογια μου,αυτο ακριβως ειπα και εγω παραπανω,Page ειναι ενας και  "πατερας" &  "δασκαλος" παμπολλων κιθαριστων. 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε,αφου μετα την ταινια τον διορισαν και στην ΕΥΔΑΠ απο οτι εμαθα.....

 

ναι αλλά δεν πήγε!

 

βγάζει πολύ περισσότερα πουλώντας αυτόγραφα για την παρουσία του επί μια ώρα περίπου στο ΙΔΙΟ δωμάτιο με τον Page

 

 

χαιρομαι που ερχεσαι στα λογια μου,αυτο ακριβως ειπα και εγω παραπανω,Page ειναι ενας και  "πατερας" &  "δασκαλος" παμπολλων κιθαριστων. 

 

πότε διαφωνήσαμε σ' αυτό και δεν το πήρα είδηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω κι εγω την π@#%^ρια μου  ;D ;D ;D  δεν με νοιαζει αν εχει τεχνικη ή οχι και ολα τα υπολοιπα ο ανθρωπος ειναι μεγαλο respect για οσα εχει προσφερει στην Ροκ.Δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσεις JP και να μην καταλαβεις οτι ειναι αυτος.Δοξαρια,κεραιες και τα ρεστα ,ηταν οπρωτος που τα εκανα,ηταν ο πρωτος που τα σκεφτηκε και δεν τον ενοιαζε αν θα τον κραξουν.Σημερα αν βγει ενας κιθαριστας και κανει κατι καινουργιο ανολογο με αυτο του Page,ή του Hendrix (δοντο-παιξιμο ,φωτιες κ.α) πιστεψτε με θα ειμαστε οι πρωτοι που θα τον κραξουμε . Ολοι οι παλιοι κιθαριστες κανανε καινουργια πραγματα και δεν χωρταινες να τους ακους και να τους βλεπεις.Ηταν ο τροπος ζωης τους. Για μενα ειναι μεγαλα βιβλια προς μελετη ολοι τους.Ναι επαιζε και μ@!#κιες και λοιπον ? ολοι εχουμε κακες στιγμες.Μακαρι σε μια καριερα 40 χρονων να κανω κι εγω τοσα λιγα λαθη οσο αυτοι.

 

ΣΟρρυ για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω απαντησει σε αυτο το post πολλες φορες και συνοψιζοντας βλεπω οτι ολοι πανω κατω τα ιδια λεμε - δεν αμφισβητησε ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ την τεχνικη ή την προσφορα του στην μουσικη ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...............ξερω οτι πολυ εδω μεσα δεν εχουν ιδεα ή και δεν τους ενδιαφερει και να μαθουν - απλα γνωμες ανταλασσουμε δεν προσπαθουμε να "φυτεψουμε" σε κανεναν οτι η ιακωβος - δημητρης - ή γιωργος ??? ΛΟΛ

ηταν ο μεγαλυτερος μποζερας της ιστοριας ή οτι υπαρχουν και καλητεροι...φυσικα υπαρχουν και καλητεροι.... αλοιμονο μας αν μεναμε στασιμοι και ολοι μελετουσαν page ή malmstein.......φυσικη εξελιξη των πραγματων - απο δελφινι ο ανθρωπος κ.ο.κ.

 

παρτε τωρα και ενα βιντεο με το πως εξελιχθηκε η μουσικη μετα τον page Les Chakachas - Ego kai to gaidouraki mou - Εγω και το γαιδουρακι μου

 

off topic και πλακα κανω ofc  :P :P ::) ::) :o :o

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι ολοι πανω κατω τα ιδια λεμε - δεν αμφισβητησε ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ την τεχνικη ή την προσφορα του στην μουσικη ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...............

 

Ε, καλά μην ορκίζεσαι κιόλας...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά, το να λέμε ότι ο Page είναι pοserάς και να τον συγκρίνουμε με τις κοκότες των 80s (μιας που για αυτούς τους καραγκιόζηδες βγήκε ο όρος) είναι σαν να βάζουμε στο ίδιο καζάνι τον Muhammad Ali με τους τύπους από το wrestling...

 

Oι εποχές ήταν διαφορετικές:

 

α) οι Zeppelin ήταν παιδιά των mods (τεράστια επιρροή τους οι Who) άρα και το ντύσιμο αρκετά εξεζητημένο, αλλά με άλλες επιρροές και κουλτούρα από πίσω. Δείτε λίγο και τον Daltrey εκείνη την εποχή...

 

β) Η ψυχεδέλια ήταν στο απόλυτο peak της, γι αυτό και τα theremin και τα δοξάρια. Εδώ που τα λέμε και λίγα έκαναν (ευτυχώς).

 

γ) Πότε δεν έιχε attitude poserά. Δεν το παιξε ποτέ βεντέτα, η ροκσταριλίκι κ.λ.π. Αντίθετα μάλιστα με τους ποζεράδες ό άνθρωπος πέρασε περισσότερες ώρες στο studio απ' ότι στο κομμωτήριο και παρ' όλα αυτά έπαιξε όπως και όσο απαιτούσαν τα υπέροχα τραγούδια που έγραφε (ή έκλεβε αλλά τέλος πάντων)...Βρείτε μου έναν ποζερά που να το κάνει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το να λέμε ότι ο Page είναι pοserάς και να τον συγκρίνουμε με τις κοκότες των 80s (μιας που για αυτούς τους καραγκιόζηδες βγήκε ο όρος) είναι σαν να βάζουμε στο ίδιο καζάνι τον Muhammad Ali με τους τύπους από το wrestling...

 

ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ....    :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) Πότε δεν έιχε attitude poserά. Δεν το παιξε ποτέ βεντέτα, η ροκσταριλίκι κ.λ.π. Αντίθετα μάλιστα με τους ποζεράδες ό άνθρωπος πέρασε περισσότερες ώρες στο studio απ' ότι στο κομμωτήριο και παρ' όλα αυτά έπαιξε όπως και όσο απαιτούσαν τα υπέροχα τραγούδια που έγραφε (ή έκλεβε αλλά τέλος πάντων)...Βρείτε μου έναν ποζερά που να το κάνει αυτό...

 

Α μπράβο. ;)

Λίγο η...βιβλιογραφία, λίγο τα ναρκωτικά, ο Page απορρόφησε πολύ λιγότερο σταριλίκι απ'ότι (για μείνουμε στους Zeps) ο Plant ή ο Bonham.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε ωραιος ο studio

 

εγω δεν ειπα οτι γραφτηκε εγω ειπα οτι παιχτηκε και με συγχωρειτε που δεν ημουν ποιο συγκεκριμενος αλλα σε καποιο live ειχε παιξει με αυτην αυτο το σολο του stairway to heaven και ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

για να βοηθησω επειδη ειναι πρωι και δεν εχω ξυπνησει ακομα...... :P στο συγκεκριμενο live εχει παιξει και με την κιθαρα με ενα δοξαρι - αν θυματε καποιος καλυτερα απο εμενα ας πει - παντως σε αυτο αναφερομουν  ::)

 

εχεις μπερδέψει το βόλεϊ με το τρόλεϊ και εδώ παίζουμε μπασκετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου