Προς το περιεχόμενο

Jimmy Page's '59 Les Paul a.k.a. #1.


S9F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο ξέρα, απλά το "λιτή" ήταν ειρωνικό.....

 

Σαφώς και με εξιτάρει περισσότερο με την μαύρη Telecaster....

Την συγκεκριμένη LP την έχω σαν μία από τις πιό άσχημες κιθάρες (λόγω χρώματος pageburst).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ναι αλλα αν πρόσεξες γράφτηκε πως ο Jack White είναι καλύτερος τεχνικά από το JP  

 

πάντα κάτι γράφεται τελικά

 

αν δεις την ταινια θα καταλαβεις γιατι το λεω αυτο .... (οχι πως ειναι ο George Benson αλλα γενικα το παιξιμο του ειναι πιο smooth & ακριβες απο των αλλων & ας το παιζει επαναστατημενος νεος... ;D)

 

αλλα ετσι κι αλλοιως ποιος την μαμει την τεχνικη...σιγα τα ωα....

 

οι περισσοτεροι  πιτσιρικαδες στην Ελλαδα που αντιγραφουν τον Μαλμστην και τον Βαϊ & μελετανε 6 ωρες την ημερα  εχουν...καλυτερη τεχνικη και απο τους....3  ΜΑΖΙ..... ;D & τι με αυτο....?

 

δεν χρειαζεται να εχεις τρομερη τεχνικη για ενα εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κιθαριστας ΜΥΑΛΟ,αισθητικη  & κουλτουρα  χρειαζεται  ;)  (βεβαια αν εχεις και μυαλο και αισθητικη  & κουλτουρα   & τεχνικη ειναι ακομα καλυτερα... ;D,αλλα γενικα η τεχνικη δεν πρεπει να ειναι στις προτεραιοτητες καποιου κιθαριστα ΙΜΗΟ τα αλλα 3 μετρανε περισσοτερο και αυτα πρεπει να αναπτυξει πρωτα,η τεχνικη ετσι κι αλλοιως ερχεται με το παιξιμο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε superfunk νομιζα οτι στραβωσες που σου φωναξα χαχαχ ΛΟΛ ;D

 

εχεις μεγαλο δικιο και αμα ακουσεις προσεκτικα στο τραγουδι που παιζουν στο τελος της ταινιας σολαρει ο δημητρης και δεν κανει κατι το φοβερο με την ηλεκτροακουστικη αλλα αυτο που παιζει παει απολυτα με το υφος και την "ψυχη" που βγαζουν οι αλλοι 2 μεσα απο τα λογια - για μενα ειναι μακραν ο ποιο feel κιθαριστας που υπαρχει γιατι οπως ειπες δεν αρκει η τεχνικη αλλα παιζει ρολο και η κουλτουρα και το πως εχεις μεγαλωσει ακουγωντας μουσικη.......... ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να εχεις τρομερη τεχνικη για ενα εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κιθαριστας ΜΥΑΛΟ,αισθητικη  & κουλτουρα  χρειαζεται  ;)

Μεγάλη κουβέντα....

Εγώ δεν το έχω προσδιορίσει ακόμα αυτό το κατιτίς (je ne se quoi).

Κάποτε έλεγα και εγώ τα ίδια που λές (με την τεχνική, την οποία ποτέ δεν απέκτησα, πιο ψηλά από σένα στη λίστα μου  ;D) αλλά γνωρίζοντας κιθαρίστες στην Ελλάδα, Αγγλία, Αμερική κλπ κλπ είδα ανθρώπους με μηδενική (για να μην πω αρνητική) κουλτούρα και με οριστικό διαζύγιο από οιαδήποτε ουσία ανάμεσα στα αυτιά τους, που όμως "το είχαν". Με δύο τρία ακκόρντα και λίγα τσαλίμια στα λέγανε όλα. Και έμενα λίγο μαλάκας και πολύ ζηλιάρης....

Το θέμα αισθητικής είναι τόσο μεγάλο που δεν το συζητάω.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα μου επιτραπεί ελπίζω να διαφωνήσω ως προς την έλλειψη τεχνικής του J.P. Το ηλεκτρικό παίξιμό του είναι μακράν κατά τη γνώμη μου το πιο νευρώδες όλης της British Blues σκηνής από την εποχή των Υardbirds ακόμα. Mπορεί να έπασχε πάντα σε ακρίβεια, αλλά η κιθάρα "ιδρώνει" στα χέρια του και αυτό ακούγεται. Ας μην ξεχνάμε λοιπόν ότι ο ήχος του οργάνου περνάει πρώτα από τα χέρια του κιθαρίστα.

 

Συμφωνώ βέβαια έτσι κι αλλιώς στα περί κουλτούρας κλπ, αλλά παρ' όλα αυτά δεν νομίζω ότι αν δώσεις μια L.P με PAFs κι έναν Marshall Superlead (ή μια Tele και έναν Supro) στον πιτσιφρίκο που παίζει Vai θα καταφέρει να ακουστεί σαν τον Page. Το άνευρο παίξιμο των light-pickers μεταλλάδων με τους υπερκομπρεσαρισμένους ήχους νομίζω ότι βρίσκεται στην άλλη άκρη του φάσματος σε ότι αφορά το Rock Guitar Playing.

 

Από 'κει και πέρα, εγώ δεν στέκομαι ούτε στον Page με τα ποζεριλίκια (αν και τότε δεν ήταν και τόσο ξεφτίλα, μετά στα 80s παραγίναν) ούτε στην ακουστική του κιθάρα. Ο άνθρωπος ήταν ο μεγαλύτερος σκηνοθέτης του Rock guitar ήχου ever. Ήξερε ποια κιθάρα να διαλέξει, ποιόν ενισχυτή, που θα κάνει distant miking, που θα βάλει βάθος και παρ' όλα αυτά ο ήχος του δεν  ακούστηκε ποτέ υπερεπεξεργασμένος όπως τόσων άλλων (αυτό είναι και το πιο δύσκολο).

 

Τώρα όσον αφορά τις Tele, ο μέσος κιθαρίστας ξέρει πιστεύω ότι το "I" γραφτηκε με αυτήν την κιθάρα. Απλά όλοι προτιμούν τον ήχο του "ΙΙ"... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτραπεί ελπίζω να διαφωνήσω ως προς την έλλειψη τεχνικής του J.P.

 

φυσικα και δεν ειπα οτι δεν εχει τεχνικη,ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ τεχνικη εχει ο ανθρωπος ,απλα ειπα οτι οταν ειδα να παζει ΜΑΖΙ με τον J.White ,οτι ο J.White  μου φανηκε πιο τεχνικος παικτης (σαν να λεμε οτι ο George Benson εχει καλυτερη τεχνικη απο τον Wes δηλ.που οντως εχει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο Wes δεν ειχε τεχνικη.. ;) & αυτο βεβαια δεν κανει τον Benson "καλυτερο" κιθαριστα απλα διαφορετικο)

 

Η ...στειρα τεχνικη ειναι αλλωστε το μοναδικο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ μετρησιμο "μεγεθος" στην κιθαρα (ας πουμε συχαινομαι τον Malmsteen και λατρευω τον Johny Marr αλλα ο Malmsteen ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ εχει καλυτερη τεχνικη,χεστηκε η φοραδα στο αλωνι που εχει βεβαια.... ;D)

 

αλλά γνωρίζοντας κιθαρίστες στην Ελλάδα, Αγγλία, Αμερική κλπ κλπ είδα ανθρώπους με μηδενική (για να μην πω αρνητική) κουλτούρα και με οριστικό διαζύγιο από οιαδήποτε ουσία ανάμεσα στα αυτιά τους, που όμως "το είχαν". Με δύο τρία ακκόρντα και λίγα τσαλίμια στα λέγανε όλα.

 

σε εμενα παλι συμβαινει το αντιθετο,δεν εχω γνωρισει ουτε εναν κιθαριστα (και γενικα μουσικο) που να μου αρεσει που να μην εχει τονους αισθητικης,κουλτουρας και μυαλου (οπως φυσικα τα αντιλαμβανομαι ΕΓΩ) απλα ο EDGE εχει το προβαδισμα γιατι εχει και κατι ακομα....το πιο wicked sense of humour που εχω δει ποτε μου... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω παντως ειναι σαν ο δασκαλος που παραδιδει μαθηματα στα σχολιαροπαιδα.. ;D

 

 

και με την ΧΑΡΤΙΝΗ/ΠΛΑΣΤΙΚΗ κιθαρα,καλα ακουγεται παντως... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Ο άνθρωπος ήταν ο μεγαλύτερος σκηνοθέτης του Rock guitar ήχου ever. Ήξερε ποια κιθάρα να διαλέξει, ποιόν ενισχυτή, που θα κάνει distant miking, που θα βάλει βάθος και παρ' όλα αυτά ο ήχος του δεν  ακούστηκε ποτέ υπερεπεξεργασμένος όπως τόσων άλλων (αυτό είναι και το πιο δύσκολο).

 

Συμφωνώ. Και κάνεις πολύ καλά που φέρνεις στην κουβέντα και τις δυνατότητες του ως...στουντιά. 8)

 

Τώρα όσον αφορά τις Tele, ο μέσος κιθαρίστας ξέρει πιστεύω ότι το "I" γραφτηκε με αυτήν την κιθάρα. Απλά όλοι προτιμούν τον ήχο του "ΙΙ"... ;)

 

Ε τώρα τί την ήθελες αυτή τη γενίκευση;

Εν πάσει περιπτώσει όμως, για μένα Ι>ΙΙ σε κάθε τομέα - ναι, και ηχητικά.

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γνωρίζοντας κιθαρίστες στην Ελλάδα, Αγγλία, Αμερική κλπ κλπ είδα ανθρώπους με μηδενική (για να μην πω αρνητική) κουλτούρα και με οριστικό διαζύγιο από οιαδήποτε ουσία ανάμεσα στα αυτιά τους, που όμως "το είχαν". Με δύο τρία ακκόρντα και λίγα τσαλίμια στα λέγανε όλα. Και έμενα λίγο μαλάκας και πολύ ζηλιάρης....

 

Α να μπράβο!

 

Πρέπει κάποια στιγμή να κατανοήσουμε όλοι μας, ότι αυτό το πράγμα που το λέμε "ταλέντο", "χάρισμα", γουατέβα, ΔΕΝ γίνεται να το έχουμε όλοι... τόσο απλά τα πράγματα...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν είναι απαραίτητη η τέλεια τεχνική για να είναι κάποιος Μεγάλος κιθαρίστας

 

είδα κι εγώ την ταινία και δεν "είδα" αυτή την υπεροχή του μικροσκοπικού, συγκριτικά, White  (που πρέπει να είχε μέγα βύσμα για να χωθεί στην ταινία)

 

και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κρίνω τον Page από αυτή την ταινία, δεκαετίες μετά τα χρόνια της δόξας του

 

πράγματι Ιάκωβος είναι το James, αν και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί, και στην τελική το Jacob πώς μεταφράζεται,  μήπως Μητσάρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου