Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μελιγες επιφυλαξεις παντως πιστευω οτι το axe fx δεν εχει κατι να φοβηθει απο το νεο POD, κρινοντας απο οτι ακουσα απο samples.

 

Απλα πιστευω οτι απλα φτασανε το pod σε επιπεδο eleven rack απλα με πιο παραμετροποιησιμα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω δεν καταλαβα και πολλα πραγματα......αλλα τεσπα......μονο οταν το παρει καποιος στα χερια του θα καταλαβουμε.......αλλιως τσαμπα καει η λαμπα.Και φυσικα να το παρει καποιος με εμπειρια στο θεμα αλλιως συμπερασμα δεν............ ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλιπάκια της προκοπής στο σάιτ της line6

 

http://line6.com/podhd/sounds.html

Λοιπόν βάση αυτών που άκουσα, δεν τρελάθηκα κι'ολας αλλά...μισό....

"Έτζι! Έτζιιιι! Πού είσαι παιδί μου, έλα, αυτό του κουτάκι έχει καλά "ντιλέγια"" ;D

 

Anyway,

Θα περιμένω να ακούσω δείγματα απο εδώ, τα εμπιστεύομαι περισσότερο απ'τη σελίδα τους ;) (δεν ξέρουμε και με τί ή πως έγραψαν).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζω συμπέρασμα (τουλάχιστον όχι ασφαλές) ,γιατί ο ήχος της κιθάρας, μου ακούγεται σαν συνθεσάιζερ.

 

Μάλλον τα έχουν γράψει με Variax. ;D

 

Σε πρώτο άκουσμα τo POD φαίνεται καλό,με βελτίωση κατά την άποψή μου,κυρίως στούς καθαρούς και crunch ήχους,

τα εφφέ δεν "βρωμίζουν" τον θεμελειώδη ήχο,(αν και κάποια presets με "ακιθαριστικά" εφφέ  μου θυμίζουν presets από Αxe Fx  ;)) και σαν σύνολο ο ήχος δείχνει να έχει φύγει απ΄τον "θαμπό" ήχο των προηγούμενων.

 

Το θέμα για μένα είναι αν το μηχάνημα μπορεί να μου δώσει την αίσθηση ότι παίζω με κανονικό ενισχυτή,κάτι που όπως φημίζεται  (και όχι άδικα)  κάνει το Axe Fx,αλλά και ως ένα προχωρημένο βαθμό το 11 Rack. Αυτό όμως μόνο παίζοντάς το, μπορώ να το καταλάβω (σώωωπα !!!!).

 

Επίσης σημαντικό θεωρώ, το κατά πόσο  παραμετροποιήσιμος είναι ο ήχος (ήχοι) ώστε να μπορεί κάποιος να επέμβει  και να τον φέρει κοντά στα προσωπικά του γούστα

 

Επιφυλάσομαι για την ορθότητα αυτών των συμπερασμάτων,γιατί πιστεύω ότι αυτά τα soundclips  δεν έχουν παιχτεί με κανονική κιθάρα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν άκουσα ακόμα τα κλιπάκια και δεν θα προλάβω να τα ακούσω πριν από αργά το βράδυ, ή αύριο. Το σίγουρο είναι ότι έχουν γραφτεί με JTV.

 

Μου κάνει εντύπωση (ή μήπως όχι?) η βιασύνη των οπαδών του Axe-Fx σε ξένα fora να το θάψουν, οι περισσότεροι έχοντας ακούσει το... βιντεάκι του youtube.  ::)

 

Πολύ σύντομα θα σας πω γιατί στην Line6 είναι μεγάλοι μάγκες και τους παραδέχομαι απεριόριστα.

 

Εδώ και 3 χρόνια που προέκυψε το Axe-Fx, οι λαμπο-πουρίστες είχαν να γράφουν: "καλό, αλλά σαν την λάμπα τίποτα", και διάφορα τέτοια παθολογικά. Και τι έκανε η Fractal? Έβγαλε FRFR με... λυχνίες.  ;D Παρά το ότι η απόδοση του Axe-Fx, και ιδιαίτερα μετά κάποιο firmware number ήταν εξαιρετική και με κλασσικά FRFR μόνιτορ (όπως ας πούμε τα θαυμάσια Verve).

 

Λέει λοιπόν η Line6: "λάμπες μου θέλετε παληκάρια μου? Λάμπες θα πάρετε! Σας φτιάχνω λοιπόν ένα modeling μηχάνημα με πολύ βελτιωμένο hardware/software αλλά σας δίνω και έναν πλήρη λαμπάτο ενισχυτή, με της παναγιάς τα μάτια από ρυθμίσεις, που μπορεί να συνεργαστεί άψογα με το POD. Διαλέξτε, είτε μόνο το ένα είτε μόνο το άλλο, είτε μαζί".

 

Το κόλπο λοιπόν παίζεται στο integration. Η μόνη άλλη εταιρεία που προσφέρει ΠΛΗΡΗ γκάμα σε όλες τις βαθμίδες του rig, είναι η Fractal, και είναι η μόνη άλλη περίπτωση που όλα δουλεύουν "plug and play" σωστά. Για να το δούμε οικονομοτεχνικά:

 

1) Axe-Fx Ultra: €2200

2) MFC 101 Controller: €700

3) Atomic powered cab: €900

 

Προσθέτουμε σ'αυτά κανα 150άρι για μεταφορικά (δεν υπάρχει Thomann εδώ, sorry...), και άλλα 100-150 ευρώ για expression pedal, και καταλήγουμε στο μαγικό νούμερο 4000 ευρώ και κάτι ψιλά.

 

Πάμε στη Line6 τώρα:

 

1) POD HD500: ~€500

2) DT50 112 Combo: ~€1450

 

Δηλαδή σύνολο κάτω από 2 χιλιάρικα. Ήτοι τα μισά και πιο κάτω. Και χρησιμοποιούνται το καθένα και μόνο του (διότι αν έχετε πεταλάκια, το Atomic κάνει μόνο για να ακουμπάτε τη μπύρα σας, αλλά ο DT δουλεύει μια χαρά).

 

Επιθυμεί κάποιος να κάνει μια υπόθεση για το πόσο κοντά θα ακούγεται σε πραγματικές συνθήκες το παραπάνω setup σε σχέση με το ανάλογο που παρέθεσα για το Axe-Fx? Αν δηλαδή η αίσθηση είναι έστω στο 90% του Axe και ο ήχος στο 95% (ό,τι και να σημαίνουν τα ποσοστά... παίρνετε μια ιδέα...), τον έχει πιεί η Fractal ή όχι?  ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα πιο πολυ πιστευω ειναι αν το pod  ξεπερναει το eleven rack  σε ποιοτητα

 

Συγγνώμη, αλλά αυτή τη στιγμή και το GSP ξεπερνάει το 11R σε "ποιότητα".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει η φρακταλ να απαντησει με πεταλιερα βερζιον του axe fx, αραγε?

 

παντως πραγματι η line6 φαινεται να προχωραει με μεγαλα και αφοβα βηματα και μπραβο τους γι'αυτο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω θα περιμενω να δω τι παιζει και σε rack αλλα βλεπω οτι αυτα τα προιοντα βασιζονται πολυ στον εντυπωσιασμο καθαρα...και απο τη στιγμη που εισαι-ειμαι live μουσικος βασιζεσαι στο δογμα κιθαρα- ενισχυτης- καμπινα...η κιθαρα pre-power amp-kampina...

και το axe-fx να ειχα δεν θα εμπαινα στο κοπο να αγορασω την καμπινα τους...αλλα θα επαιρνα power amp και καμπινα...

οπως και με τα line 6 μαλλον θα επαιρνα την κεφαλη αμεσως και αν δεν μου εκαναν τα εφφε καμια εφφεδιερα extra...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου