Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

ομολογώ πως εμφανισιακά είναι ψαρωτικά!

Καλα αυτο με αφηνει παντελως αδιαφορο.......το θεμα ειναι στο ζουμι τι κανει........και ας ειναι σαν εμενα εμφανισιακα..... ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το θεμα ειναι στο ζουμι τι κανει....

 

Το παρακάτω παρακαλώ αντιμετωπίστε το με ΠΟΛΥ επιφύλλαξη, όπως και εγώ:

 

"I was at a music seminar this past week and heard the "Park Model" on the HD 500, which is essentially a plexi - it was A/B'd against the Axe-FX Ultra and I could not hear any differences between the tones. I asked the presenter what he thought about the feel and he said it felt good. The feel of course will have to be tested as will the reliability of the units".

 

"TheHD 500 will have a revolutionary new kind of Impulse Response feature."

 

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι εμφανίστηκε στο forum της Digidesign:

 

http://duc.digidesign.com/showthread.php?t=282444

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Τυχαίνει να έχω το 11 rack και κατά την άποψή μου  θέλει "αρκετό" ψάξιμο (τουλάχιστον αυτό ισχυσε σε 'μένα) για να το "κουρδίσει" και να βρεί κάποιος ήχους που του ταιριάζουν, αλλά αξίζει το κόπο γιατί το αποτέλεσμα πιστεύω θα τον ανταμοίψει. Σε σχέση πάντως με το Axe-Fx όταν τα βάζω Α-Β, θεωρώ ότι έχει προβάδισμα το Axe-Fx σε  ήχο πρώτα απ'όλα, (όταν λέω ήχο,δεν εννοώ μόνο οτι το Axe-Fx έχει  περισσότερες προσομοιώσεις ενισχυτών,καμπινών,εφφέ, αλλά ότι το ηχητικό αποτέλεσμα που βγαίνει απ'το μηχάνημα,για το προσωπικό μου γούστο,είναι καλύτερο.Για να το διευκρινίσω,ο ήχος του Axe-Fx είναι πιο καθαρός,πιο γεμάτος,πιο αληθινός,οι νότες έχουν ευκρίνεια, και αυτό ισχύει με οποιοδήποτε ήχο κι αν επιλέξω.), επιπλέον έχει περισσότερες επιλογές  και χαραχτηριστικά,που νομίζω όλοι ξέρετε και δεν χρειάζεται ν'αναφέρω.Για να μην αδικήσω όμως και το 11 rack,που είναι στα πρώτα του βήματα,ηχητικά είναι πολύ κοντά με το Axe-Fx  στα  πρώτα του firmware περίπου μεχρι το "5.χχ" (απο εκεί και πέρα οκ, ξέφυγε).Η Avid πλέον,πιστεύω άν θέλει να υποστηρίξει το μηχάνημα,μπορεί να φτάσει τo επίπεδο της Fractal με updates στο firmware.Στην τωρινή του πάντως φάση,σε σχέση με τις πεταλιέρες που είχα μέχρι πρόσφατα (X3,RP 1000)  και την GT 10 που έχω ακόμη, είναι ηχητικά για το προσωπικό μου γούστο 1 level επάνω,και ισχύουν περίπου οι διαφορές που προανέφερα στη σχέση Axe-Fx -11 rack. Τα μηχανήματα τα έχω χρησιμοποιήσει και για ηχογράφηση,και live με διαφορετικούς συνδιασμούς,πχ λαμπάτους τελικούς -καμπίνες ( κιθαριστικές και full range), combos fx return, full range συστήματα ( Αtomic FRFR, ενισχυτές ακουστικής κιθάρας, ενισχυτή πλήκτρων,ηχεία PA), που με βοήθησαν να διαμορφώσω την άποψή μου για τον ήχο τους σε διαφορετικές συνθήκες και περιβάλλον.Ελπίζω να φανούν χρήσιμα αυτά που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε grorig καλωσήρθες στο forum.  ;)

 

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες. Τελικά βρήκαμε σε μια μέρα 2 χρήστες 11R στο forum!  ;D

 

Με το 11R το μόνο πρόβλημα που έχει διαφανεί (μέσα από διαδικτυακές συζητήσεις) είναι η στάση της εταιρείας απέναντι στα updates, που ελπίζω να αλλάξει στο μέλλον.

 

ΥΓ: Παράκληση, προσπάθησε να βάζεις παραγράφους στα post σου για να διαβάζονται πιο εύκολα! Αυτό δεν ισχύει για εσένα μόνο φυσικά...  :)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε grorig καλωσήρθες στο forum.  ;)

 

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες. Τελικά βρήκαμε σε μια μέρα 2 χρήστες 11R στο forum!  ;D

 

Με το 11R το μόνο πρόβλημα που έχει διαφανεί (μέσα από διαδικτυακές συζητήσεις) είναι η στάση της εταιρείας απέναντι στα updates, που ελπίζω να αλλάξει στο μέλλον.

 

ΥΓ: Παράκληση, προσπάθησε να βάζεις παραγράφους στα post σου για να διαβάζονται πιο εύκολα! Αυτό δεν ισχύει για εσένα μόνο φυσικά...  :)

 

 

 

Ευχαριστώ,καλώς σας βρήκα.

 

Παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό, δεν είχα όμως χρόνο να συμμετέχω σε κάποιες συζητήσεις που πραγματικά  μ'ενδιέφεραν και με αφορούσαν.Ελπίζω να μπορώ να το κάνω περισσότερες φορές.

 

Πιστεύω οτι η Digi θα αντιδράσει και θ'ανεβάσει το level του 11 rack.

Πρός το παρων έχει δώσει 2 updates απο τότε που το έχω,και αφορούν κυρίως τη βελτίωση της λειτουργίας του.

 

Διακινδυνεύοντας μια προσωπική εκτίμηση,πιστεύω οτι η σειρά HD  πάει να παίξει στην κατηγορία 11 rack και όχι Axe-Fx.

Στην 1η περίπτωση θα έχει κάνει ένα βήμα μπροστά,στην δεύτερη ένα τεράστιο άλμα.

 

Δεν πολυπιστεύω αυτά που διαδίδονται,το ίδιο άλλωστε συνέβη και με το 11rack,που τελικά μέχρι στιγμής,δεν επαληθεύονται,και με δεδομένη την απογοήτευσή μου απ'την πολλά υποσχόμενη όταν ξεκίνησε Line 6,σχετικά με τα προιόντα της τα τελευταία χρόνια,περιμένω ν'ακούσω.

 

Ελπίζω να είναι κάτι καλό,και άν πράγματι είναι όπως τα λέει,θα ξαναγίνω πελάτης της και θερμός υποστηριχτής μιας και την συμπαθω πολύ σαν εταιρεία.

Όχι ότι το έχει ανάγκη αλλά έτσι... το λέω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακινδυνεύοντας μια προσωπική εκτίμηση,πιστεύω οτι η σειρά HD  πάει να παίξει στην κατηγορία 11 rack και όχι Axe-Fx.

Στην 1η περίπτωση θα έχει κάνει ένα βήμα μπροστά,στην δεύτερη ένα τεράστιο άλμα.

 

Δεν πολυπιστεύω αυτά που διαδίδονται,το ίδιο άλλωστε συνέβη και με το 11rack,που τελικά μέχρι στιγμής,δεν επαληθεύονται,και με δεδομένη την απογοήτευσή μου απ'την πολλά υποσχόμενη όταν ξεκίνησε Line 6,σχετικά με τα προιόντα της τα τελευταία χρόνια,περιμένω ν'ακούσω.

 

Θα ήθελα πολύ να παίξω το 11R πλάι πλάι με το Axe. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν εσύ τα έχεις και τα δύο ή έχεις δοκιμάσει το Axe από φίλο.  ???

 

Σε ό,τι αφορά στους ενισχυτές/καμπίνες, οι περισσότεροι λέγουν ότι το 11R δεν είναι μακριά από το Axe, αν εξαιρέσεις τη δυνατότητα deep editing του δεύτερου. Και φυσικά το Axe υπερέχει και λόγω IR και των επιλογών που δίνουν.

 

Το τελευταίο είναι απίστευτα σημαντικό και το παραδέχτηκα όταν φόρτωσα IR στο GSP1101. Πραγματικά οι εξομοιώσεις απογειώθηκαν.

 

Για το POD ειδικά στην τιμή που θα πωλείται (το rack όταν βγει, θα είναι πιθανότατα στην τιμή του 11R), θεωρώ ότι θα πάρει εύκολα τον τίτλο του value for money. Ο καιρός γαρ εγγύς.  8)

 

Επειδή εκλεκτό μέλος του forum και φίλος (Marillion) έχει δηλώσει ήδη ότι θα πάρει το POD (έχει και το Axe), θα κανονιστεί ομαδικό blind τεστ το συντομότερο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν το έχω ξαναρωτήσει, αλλά τί ειναι αυτό το IR και το IR?

 

δε μπορώ να το βρώ ουτε στο google..

 

τί ειναι? σε τι χρησιμεύει?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τί ειναι? σε τι χρησιμεύει?

και αφου χρησιμευει........χρησιμευει σε χρηση με ενισχυτη ωστε να εχει καλυτερη αποδοση στα live(που ειναι το σημαντικοτερο)....ή μονο σε direct recordings για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα στην ηχογραφηση,

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???Παιδιά μήπως έχω χάσει κανένα επεισόδιο? ???

Φορτώνει το GSP Impulses?

Τί impulses φορτώνει? format? Rate? Bit Depth?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου