Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικά και δε θελω να ισοπεδωσω τιποτα αλλα το marketing ειναι όντως σατανικό...το βλέπω και στα ηλεκτρονικά τυμπανα πχ...

 

απλα ρε μαν οι αναβαθμίσεις θα έπρεπε να ''καθυστερουν'' λίγο παραπάνω

 

το εχουν ξεφτελίσει το θέμα

 

Σε όλες τις εταιρείες δεν υπάρχουν μόνο marketeers, υπάρχουν και τεχνικοί, ξέρεις διάφοροι τρελλοί επιστήμονες που ξενυχτάνε προσπαθώντας να φτιάξουν κάτι καλύτερο, έτσι για το γαμώτο. Και, απ'αυτά που φτιάχνουν, πίστεψέ με πολύ λίγα φτάνουν τελικά στην παραγωγή. Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους τομείς της τεχνολογιας.

 

Σκέψου κάτι απλό: πριν από 10 χρόνια το Ford Focus ήταν για πολλούς το κορυφαίο οικογενειακό αυτοκίνητο στην κατηγορία του. Η σημερινή έκδοση, ακόμα είναι... και δεν έχει καμμία σχέση με την τότε... Ακόμα σήμερα πολλοί είναι 100% ικανοποιημένοι με το 2000 μοντέλο του Focus τους και συνεχίζει να είναι ένα φανταστικό αυτοκίνητο. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το σημερινό έχει περισσότερους χώρους, είναι οικονομικότερο, με καλύτερη ποιότητα κατασκευής, καλύτερα εξοπλισμένο και με (οριακά) καλύτερη οδική συμπεριφορά.

 

Το αν θα πουλήσεις το Focus σου για να πάρεις καινούργιο, είναι θέμα που αφορά τις ανάγκες σου, την τσέπη σου και τις προτεραιότητές σου. Η επιλογή υπάρχει πάντως... Και μην ξεχνάς τους ΝΕΟΥΣ αγοραστές (που δεν είχαν Focus).  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον Bill ,

για μενα οτι εχει σχεση με ηλεκτρονικοκιθαριστικο μηχανηΣμα με τρελλαινει!! Οποτε θεωρησε δεδομενο πως το HD θα το χτυπησω κ θα εχω μια αμεση Α/Β συγκριση με το AxeFx. Παροτι λαμποΑναλογοΘρεμμενος παντα πιστευα πως καποια στιγμη θα εχουμε μια αξιοπρεπη digital πλατφορμα για τον κιθαριστικο τονο μας με ολες τις ευκολιες που σου προσφερει. Γι αυτο παντα ,παροτι λαμπα πεταλακι κλπ κλπ ειχα κ ενα FX για ψαξιμο με πρωτο το FX-500 της YAMAHA γυρω στο 1990 αν θυμαμαι καλα!! ( κ ακολουθησαν πεταλιερες BOSS KORG  POD κλπ). Η εξελιξη ειναι δεδομενη κ πολυ μεγαλη την τελευταια 5αετια.

  Ειναι καλο που ξεκιναει  το HD συντηρητικα κ για μενα θα πρεπει να εκμεταλευτει την ισχυ του ADSP-21467 οχι μονο σε αλυσιδες κ routing των εφε αλλα κυριως στην ποιοτητα του καθενος ξεχωριστα.Παντως εχω μια διαισθηση πως θα εχουν κανει σημαντικα βηματα εμπρος μιας κ το axefx ανεβασε τον πηχυ πολυ ψηλα! Στα φορουμ της line6 υπηρχε πολυ γκρινια αμα τη ελευση του axefx κ αυτα βεβαια περναγαν στα ψηλα κεφαλια της εταιριας. Αν μαλιστα κανει κ κατι αντιστοιχο με τον Cliff οσον αφορα τις αναβαθμισεις τοτε θα το εχει κερδισει το παιχνιδι εχοντας μια πιο μεγαλη εμπορικη βαση απο την fractal.

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θεωρησε δεδομενο πως το HD θα το χτυπησω κ θα εχω μια αμεση Α/Β συγκριση με το AxeFx....( κ ακολουθησαν πεταλιερες BOSS KORG  POD κλπ)...

To Σάββατο, λέω να έρθω μία βόλτα από το σπίτι σου...να ρίξω μία ματιά στην αποθήκη... 8) ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Σάββατο, λέω να έρθω μία βόλτα από το σπίτι σου...να ρίξω μία ματιά στην αποθήκη... 8) ::)

;D

Ευτυχως που η καθαριστρια δεν παιζει κιθαρα ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

Ευτυχως που η καθαριστρια δεν παιζει κιθαρα ;D

Ούτε εγώ παίζω...αλλά στους σαχλοφωνίστες, αρέσουν τα πολλά λαμπάκια ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Bill ,

για μενα οτι εχει σχεση με ηλεκτρονικοκιθαριστικο μηχανηΣμα με τρελλαινει!! Οποτε θεωρησε δεδομενο πως το HD θα το χτυπησω κ θα εχω μια αμεση Α/Β συγκριση με το AxeFx. Παροτι λαμποΑναλογοΘρεμμενος παντα πιστευα πως καποια στιγμη θα εχουμε μια αξιοπρεπη digital πλατφορμα για τον κιθαριστικο τονο μας με ολες τις ευκολιες που σου προσφερει. Γι αυτο παντα ,παροτι λαμπα πεταλακι κλπ κλπ ειχα κ ενα FX για ψαξιμο με πρωτο το FX-500 της YAMAHA γυρω στο 1990 αν θυμαμαι καλα!! ( κ ακολουθησαν πεταλιερες BOSS KORG  POD κλπ). Η εξελιξη ειναι δεδομενη κ πολυ μεγαλη την τελευταια 5αετια.

  Ειναι καλο που ξεκιναει  το HD συντηρητικα κ για μενα θα πρεπει να εκμεταλευτει την ισχυ του ADSP-21467 οχι μονο σε αλυσιδες κ routing των εφε αλλα κυριως στην ποιοτητα του καθενος ξεχωριστα.Παντως εχω μια διαισθηση πως θα εχουν κανει σημαντικα βηματα εμπρος μιας κ το axefx ανεβασε τον πηχυ πολυ ψηλα! Στα φορουμ της line6 υπηρχε πολυ γκρινια αμα τη ελευση του axefx κ αυτα βεβαια περναγαν στα ψηλα κεφαλια της εταιριας. Αν μαλιστα κανει κ κατι αντιστοιχο με τον Cliff οσον αφορα τις αναβαθμισεις τοτε θα το εχει κερδισει το παιχνιδι εχοντας μια πιο μεγαλη εμπορικη βαση απο την fractal.

 

Γιώργη, αυτοί τονίζουν ιδιαίτερα τον τομέα του software και υποστηρίζουν ότι οι αλγόριθμοι είναι εξαιρετικά βελτιωμένοι. Γιατί όντως εκεί είναι το ψωμί. Μάλιστα το Rich έλεγε ότι, στις αρχές που το δοκίμασαν, άλλαξαν τον κώδικα προσωμοίωσης του μισού μιας 12ΑΧ7 μόνο σε μια εξομοίωση του Χ3. Δηλαδή όλος ο άλλος κώδικας ήταν "παλιός" και ο νέος αφορούσε μόνο... μιση προενισχύτρια. Και ακόμα και μ'αυτό είδαν σημαντική διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι φούμαρα ή όχι, θα δείξει σύντομα πάντως.

 

Η θέση του Axe-Fx στην αγορά όμως νομίζω ότι είναι εγγυημένη για καιρό. Γιατί δεν του λείπει τίποτα ουσιαστικά. Η μόνη αδυναμία είναι η ανυπαρξία οικονομικής έκδοσης, ίσως σε μορφή πεταλιέρας, κάτι για το οποίο όμως έχει δώσει hints ο Cliff.  ;)  

 

Πάντως να ξαναπώ ότι εμένα με "τρελλαίνει" σαν ιδέα η λογική Lego: POD + Adaptive Amps + Variax. Εγώ δεν πρόκειται να προχωρήσω σε αγορά αν δεν βεβαιωθώ ότι θα υπάρχει μεγάλη υπεροχή σε σχέση με αυτά που χρησιμοποιώ (και μην ξεχνάμε την σταθερότητα του firmware!). Η παρούσα συζήτηση αφορά μελλοντική τεχνολογία στον τομέα και νέες τάσεις, όχι προϊόντα (τα οποία δεν υπάρχουν καν ακόμα άλλωστε!!).

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως να ξαναπώ ότι εμένα με "τρελλαίνει" σαν ιδέα η λογική Lego: POD + Adaptive Amps + Variax. Εγώ δεν πρόκειται να προχωρήσω σε αγορά αν δεν βεβαιωθώ ότι θα υπάρχει μεγάλη υπεροχή σε σχέση με αυτά που χρησιμοποιώ (και μην ξεχνάμε την σταθερότητα του firmware!).

 

 

Oχι μονο τη σταθεροτητα του firmware, αλλα το reliability καθε τμηματος του συστηματος, απο καθε αποψη. Οταν χρησιμοποιεις ενα τετοιο συστημα στο οποιο αλληλοεξαρτουνται τοσο πολυ μεταξυ τους τα επιμερους τμηματα του, προβλημα σε ενα θα "γονατισει" τις συνολικες δυνατοτητες του συστηματος.

Φαντασου πχ, να σου πεθανει η πλακετα της Variax στα καλα καθουμενα, στη διαρκεια ενος tour/live...οποιαδηποτε αλλη κιθαρα να παρεις για backup, δε θα εισαι ουτε καν κοντα στην ευχρηστια και τις πληρεις δυνατοτητες του συστηματος. Η να σου πεθανει, για τον x/y λογο ο ενισχυτης...και παλι, αν χρησιμοποιησεις εναν κοινο ενισχυτη θυσιαζεις μεγαλο μερος της ηχητικης ευελιξιας σου.

 

Εν ολιγοις, πιστευω οτι αν καποιος κινηθει σε μια τετοια λυση (που κακα τα ψεματα φαινεται πολυ ενδιαφερουσα) και σκοπευει να τη χρησιμοποιει για πολλα live/tour ισως χρειαστει να αγορασει τα παντα x2 για παν ενδεχομενο. Δεν θα κανει δουλεια οποιοσδηποτε backup ενισχυτης ή κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις εταιρείες δεν υπάρχουν μόνο marketeers, υπάρχουν και τεχνικοί, ξέρεις διάφοροι τρελλοί επιστήμονες που ξενυχτάνε προσπαθώντας να φτιάξουν κάτι καλύτερο, έτσι για το γαμώτο. Και, απ'αυτά που φτιάχνουν, πίστεψέ με πολύ λίγα φτάνουν τελικά στην παραγωγή. Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους τομείς της τεχνολογιας.

+1000 Πάρα πολύ σωστά!!!

Και ο λόγος είναι οτι όπως είπες, είναι "τρελλοί", με την έννοια οτι πολλά απο αυτά που φτιάχνουν είναι πολύ πιο μπροστά απ'όσο θα ήθελαν οι "μαρκετάδες" ;D τους.

Το αποτέλεσμα είναι να τους πηγαίνουν 2-3 βήματα πίσω, να πλασάρουν το "καινούργιο" και καβατζώνουν τα υπόλοιπα για αργότερα (πχ για απάντηση σε ανταγωνιστές)

Αυτό το λέω γνωρίζοντας οτι αυτοί οι "τρελλοί", τώρα δουλεύουν πάνω σε GPU με τη λογική του "GPGPU As DSP" και φτιάχνουν ανάλογο software για επεξργαστές με 2500-3000 επεξεργαστικές μονάδες ( SPUs - Stream Processing Units).

Καλά να'μαστε και έχουμε ακόμα να δούμε πολλά.

Μέχρι τότε η TL SE στο stage και η RP στο PC μου κάνουν μια χαρά τη δουλειά μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα είναι να τους πηγαίνουν 2-3 βήματα πίσω, να πλασάρουν το "καινούργιο" και καβατζώνουν τα υπόλοιπα για αργότερα (πχ για απάντηση σε ανταγωνιστές)

Και καλά κάνουν, γιατί το (σωστό) marketing, στηρίζεται σε έρευνες αγοράς, καταναλωτικές συνήθειες, μελέτη ανταγωνισμού, μελέτες βιωσιμότητας, οικονομικό περιβάλλον κλπ, κλπ...

Μία εταιρία, για να μπορεί να συνεχίσει να βγάζει προϊόντα...πρέπει να καταφέρει πρώτα να υπάρχει σε ένα ρεαλιστικό κόσμο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά κάνουν, γιατί το (σωστό) marketing, στηρίζεται σε έρευνες αγοράς, καταναλωτικές συνήθειες, μελέτη ανταγωνισμού, μελέτες βιωσιμότητας, οικονομικό περιβάλλον κλπ, κλπ...

Μία εταιρία, για να μπορεί να συνεχίσει να βγάζει προϊόντα...πρέπει να καταφέρει πρώτα να υπάρχει σε ένα ρεαλιστικό κόσμο ;)

 

έχει να κάνει και με το πόσο άπληστη είναι μια εταιρία, ή αν θες κατά πόσο ενεργουν πάνω στο μαρκετινγκ της ηθικοί φραγμοί, οι οποίοι επίσης έχουν σχέση με τον πραγματικό κόσμο.

 

Δηλαδή η fractal που έβγαλε το axe-fx κινδυνευει να σταματησει να το πουλάει?

 

ή μήπως αν η line6 μας δίνει προιόντα που προκύπτουν απο την πιο προσφατη έρευνά της, δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στον πραγματικό κόσμο?

 

κακά τα ψέματα, το σωστό μαρκετινγκ στις μέρες μας έχει να κάνει κυρίως με την μεγιστοποιηση του κερδους, και σε επίπεδα εταιριών όπως η line6 δεν τίθεται θέμα μη ύπαρξης σε ένα ρεαλιστικό κόσμο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου