Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως δεν ειναι κανονας οι ''μαρκεταδες'' να τρεναρουν την κυκλοφορια ενος προιοντος!! Εχω δουλεψει συσκευες που δεν θα επρεπε να εχουν κυκλοφορησει!!! ( χιλια δυο bugs) κ εδω που τα λεμε ακομα κ τα windows μετα την εκδοση 2000 θα επρεπε να ηταν στα ραφια!!!! Σαν ιδεες μπορει να δουλευονται πολυ πιο πριν αλλα οχι πως ενα προιον ειναι ετοιμο τεσταρισμενο κ καποιοι δαιμονιωδεις οικονομοτεχνοκρατες το φρεναρουν!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

έχει να κάνει και με το πόσο άπληστη είναι μια εταιρία, ή αν θες κατά πόσο ενεργουν πάνω στο μαρκετινγκ της ηθικοί φραγμοί, οι οποίοι επίσης έχουν σχέση με τον πραγματικό κόσμο.

 

Δηλαδή η fractal που έβγαλε το axe-fx κινδυνευει να σταματησει να το πουλάει?

 

ή μήπως αν η line6 μας δίνει προιόντα που προκύπτουν απο την πιο προσφατη έρευνά της, δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί στον πραγματικό κόσμο?

 

κακά τα ψέματα, το σωστό μαρκετινγκ στις μέρες μας έχει να κάνει κυρίως με την μεγιστοποιηση του κερδους, και σε επίπεδα εταιριών όπως η line6 δεν τίθεται θέμα μη ύπαρξης σε ένα ρεαλιστικό κόσμο.

Kανείς δεν είπε ότι οι (οποιεσδήποτε) εταιρίες, είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Το κόστος της έρευνας για προϊόντα που δεν θα καταλήξουν στην παραγωγή, είναι πολύ μεγάλο. Άρα, προφανώς, εάν αποτύχουν σε ένα προϊόν, κάποιο άλλο θα "σηκώσει" το βάρος...

Η ύπαρξη σε ένα ρεαλιστικό κόσμο δεν είναι τόσο απλή, ειδικά στις οικονομικές συνθήκες που ζούμε σήμερα, ούτε κάποιος μπορεί να προβλέψει (να υποψιαστεί ίσως) τις τεχνολογικές εξελίξεις...θα αναφέρω ένα όνομα από τον χώρο των γραφικών τεχνών που γνωρίζω...και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

Quantel...αυτό για την fractal ;)

 

Σαν ιδεες μπορει να δουλευονται πολυ πιο πριν αλλα οχι πως ενα προιον ειναι ετοιμο τεσταρισμενο κ καποιοι δαιμονιωδεις οικονομοτεχνοκρατες το φρεναρουν!!!

Θα έχετε ακούσει (ίσως) για το ηλεκτρονικό μελάνι...κανονικά, δεν θα έπρεπε να έχουμε σήμερα, παραδοσιακές εκδόσεις... 8)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα έχετε ακούσει (ίσως) για το ηλεκτρονικό μελάνι...κανονικά, δεν θα έπρεπε να έχουμε σήμερα, παραδοσιακές εκδόσεις... 8)

 

Eδω θα μου πεις υπαρχουν κιθαριστες που χρησιμοποιουν ακομα χορδες!!! ( δεν τους μιλησε κανεις για midi μαγνητες!!!) ;D ( ε ενταξει το επομενο βημα που επεξεργαζεται τωρα ειναι χωρις χορδες!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω θα μου πεις υπαρχουν κιθαριστες που χρησιμοποιουν ακομα χορδες!!! ( δεν τους μιλησε κανεις για midi μαγνητες!!!) ;D ( ε ενταξει το επομενο βημα που επεξεργαζεται τωρα ειναι χωρις χορδες!!!)

 

http://www.pollsb.com/photos/o/18225-good_guitar_hero.jpg ;D ;D

 

μάραθε ούτε εγώ μίλησα για φιλανθρωπικά ιδρύματα.

από την απληστία που ανέφερα (συνυπολογίζοντας και τα ενδεχόμενα ρίσκα), μέχρι το φιλανθρωπικό ίδρυμα που ανέφερες, υπάρχει ένα τεράστιο κενό.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά κάνουν, γιατί το (σωστό) marketing, στηρίζεται σε έρευνες αγοράς, καταναλωτικές συνήθειες, μελέτη ανταγωνισμού, μελέτες βιωσιμότητας, οικονομικό περιβάλλον κλπ, κλπ...

Μία εταιρία, για να μπορεί να συνεχίσει να βγάζει προϊόντα...πρέπει να καταφέρει πρώτα να υπάρχει σε ένα ρεαλιστικό κόσμο ;)

Μα δεν το είπα για κακό, απλά είπα (με ένα δικό μου τρόπο ;D) οτι έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για να δούμε-ακούσουμε αυτό το ΤΟΟΟΟΟΣΟ διαφορετικό.

Και μην το πάρετε οτι κατακρίνω την Line6 ή την όποια line6, καλά κάνουν και βγάζουν καινούργια, αναβαθμισμένα, μοντέρνα κλπ κλπ, απλά εγώ δεν πείθομαι τόσο εύκολα, είναι και θέμα προσωπικού γούστου βεβαίως-βεβαίως.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που φτάσαμε στις γραφικές τέχνες ρίχτε μια ματιά στη φωτο:

 

http://www.newtek.com/lightwave/images/95gallery/glass_lg.jpg

 

Realistic enough?

Eίναι artificial...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι artificial...

Γιατί τα midi samples ή οι σημερινές προσομειώσεις τι είναι? Δεν είναι Realistic?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος - ο ενισχυτής μου εμένα είναι Guitar Rig. You are preaching to the choir...

 

http://blogof.francescomugnai.com/2008/11/vector-vs-3d-vs-photos-can-you-see-the-difference/

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι μονο τη σταθεροτητα του firmware, αλλα το reliability καθε τμηματος του συστηματος, απο καθε αποψη. Οταν χρησιμοποιεις ενα τετοιο συστημα στο οποιο αλληλοεξαρτουνται τοσο πολυ μεταξυ τους τα επιμερους τμηματα του, προβλημα σε ενα θα "γονατισει" τις συνολικες δυνατοτητες του συστηματος.

Φαντασου πχ, να σου πεθανει η πλακετα της Variax στα καλα καθουμενα, στη διαρκεια ενος tour/live...οποιαδηποτε αλλη κιθαρα να παρεις για backup, δε θα εισαι ουτε καν κοντα στην ευχρηστια και τις πληρεις δυνατοτητες του συστηματος. Η να σου πεθανει, για τον x/y λογο ο ενισχυτης...και παλι, αν χρησιμοποιησεις εναν κοινο ενισχυτη θυσιαζεις μεγαλο μερος της ηχητικης ευελιξιας σου.

 

Εν ολιγοις, πιστευω οτι αν καποιος κινηθει σε μια τετοια λυση (που κακα τα ψεματα φαινεται πολυ ενδιαφερουσα) και σκοπευει να τη χρησιμοποιει για πολλα live/tour ισως χρειαστει να αγορασει τα παντα x2 για παν ενδεχομενο. Δεν θα κανει δουλεια οποιοσδηποτε backup ενισχυτης ή κιθαρα.

 

Πρώτ'απ'όλα η αξιοπιστία του ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ συστήματος βρίσκεται 24/7 υπό αμφισβήτηση, ειδικά σε "δύσκολες" συνθήκες.  ;)

 

Μία από τις ενστάσεις όταν η Fractal κυκλοφόρησα λαμπάτο FRFR ήταν ότι είναι πιο επισφαλές από ένα solid state.

 

Αν δεις το rig κορυφαίων touring μουσικών όλα έχουν backup.

 

Ειδικότερα για τη νέα Variax πάντως, αν πεθάνουν τα ηλεκτρονικά (που δεν έχω ακούσει ποτέ να συμβαίνει με την παλιά, αλλά λέμε), λειτουργεί μια χαρά σαν κανονική κιθάρα (σε αντίθεση με την πρώτη γενιά). Επίσης αν ισχύουν όλα αυτά για τα νέα Line6, ίσα ίσα που θα μπορεί κάποιος να συνεχίσει να παίζει ακόμα και αν πεθάνει ο ενισχυτής ή το POD (μιας και θα έχουν την "ίδια" λειτουργικότητα).

 

Ένα ζήτημα πάντα θα υπάρχει με τα ευρείας παραγωγής μηχανήματα, στον τομέα της αξιοπιστίας, αλλά φαντάζομαι ότι 20+ χρόνια απωανατολίτικων, συναρμολογούμενων, ευρύτατης παραγωγής PC κάπως θα πρέπει να μας καθυσηχάζουν. Για τα μικρά παιδιά ανάμεσά μας, που δεν έχει τύχει να δουν από κοντά (και από μέσα) έναν από τους πρώτους Compaq Deskpro (που κόστιζαν ενάμιση εκατομμύριο δραχμές το 1988... με το μισθό στις 60 χιλιάδες...), δεν σημαίνει και τίποτα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που δεν έχω ακούσει ποτέ να συμβαίνει με την παλιά, αλλά λέμε

Μην ορκίζεσαι...έχω προσωπικό παράδειγμα εδώ στην Ελλάδα, όταν πήγα σε επίσημο μαγαζί για δοκιμή και...και οι 2 700ρες που είχε ήταν νεκρές...λόγω πλακέτας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου