Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα. Ο ffmakis είναι το μέλος του forum που θεωρεί χάλια τα καθαρά του Axe?

 

Α, ΟΚ τότε.

 

(Παρακαλώ παρατηρήστε την εκνευριστική απουσία smileys στο παρόν post. Ευχαριστώ)

 

Ειμαι σιγουρος πως τον Μακη εννοει το treloagori! Παναγιωτη βγες κ πες το ευθαρσως!!!!! ;D

 

Bill εισαι καυστικοτατος ωρες ωρες ε? :D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Γιώργο, καταρχήν δεν παίρνω απολύτως σοβαρά ούτε καν τις δικές μου απόψεις, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι θα δυσκολευτώ να τις αλλάξω αν πρέπει.  ;)

 

Μετά, αν πρόκειται να πάρω πληροφορίες από δεύτερο χέρι, τότε θα εμπιστευτώ σίγουρα κάποιον που να έχει "ώρες πτήσης" στο συγκεκριμένο gear αλλά και "πολεμική" εμπειρία. Δηλαδή, αν μου πει ας πούμε ο Silot "αυτή η κιθάρα δεν έχει καλή τονική ισορροπία, πρόσεξέ την στο live" ή "με τον ενισχυτή αυτό θα έχεις πρόβλημα να βγεις μπροστά στο mix στα καθαρά", γνωρίζω καλά ότι προέρχεται από την εμπειρία του σε live ή studio. Ασφαλώς δεν πρόκειται να πάω με κλειστά μάτια να κάνω ό,τι μου πει, αλλά οπωσδήποτε θα σεβαστώ τη γνώμη (γνώση) του.

 

Θυμάσαι ότι για το Axe-Fx εσένα που του έχεις βγάλει τα άντερα, αλλά σχημάτισα γνώμη όταν το δοκίμασα ο ίδιος.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντωνη, τελικα το feeling εχει σημασια περισσοτερο κ η ποιοτητα του ηχου! Γι αυτο εχω κολλησει με τους επεξεργαστες που χρησιμοποιουν ολες αυτες οι μοντελομηχανες . οσο περισσοτερες δυνατοτητες εχει το hardware τοσο πιο κοντα θα εισαι σε ενα real thing! ;)

 

Σωστό, εν μέρει. Μιας και μιλάμε για modeling σας εφιστώ στην προσοχή σας σε δύο software amp sims. Το Vintage Amp Room της softube (http://softube.se/vintage_amp_room.php)

και το Vandal της Magix (http://www.vandalamps.com/en/). Τρέχουν ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ σε υπολογιστές με επεξεργαστές διετίας και βάλε (π.χ Intel Core2duo 2,4 Ghz) επιβαρύνοντας τον επεξεργαστή κατά 20 με 30% το πολύ. Το δεύτερο το έχω αγοράσει αφού δοκίμασα το demo του για πέντε έξι μέρες και αν είχα τα χρήματα θα έπαιρνα και το πρώτο.

 

Ο ηχογραφημένος τους ήχος δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από οτιδήποτε έχω ακούσει από Axe-FX και το feel τους (συγκρίνω πάντα με τον ενισχυτή μου- ένα Vox AC15H) είναι πολύ καλό. Συγκριτικά με Guitar Rig και Amplitube, είναι σαφώς καλύτερα (πάντα imo).

 

Γνώμη μου είναι ότι για κάποιον που παίζει σπίτι ή ηχογραφεί σε studio και θέλει μια modeling λύση το software προσφέρει κορυφαία ποιότητα ήχου σε λογικό κόστος. Τώρα, το live είναι άλλη υπόθεση...

 

Αν λοιπόν προβείτε σε συγκριτικό, προτείνω να συμπεριλάβετε και ένα από τα δύο παραπάνω προγράμματα. Eίμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείτε ευχάριστα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγγνωμη ηθελα να κανω μια ερωτηση.δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει στο θεμα.Δεν ειναι περιεργο που βγαλανε τα acoustic,mic kai bass emulations απο το POD HD?το κοβω σε λιγα χρονια ολοι να ψαχνουνε το Χ3 με αυτη την δικαιολογια.Εγω εχω το x3 και εχψ την εξης απορια για οποιον ξερει.Το παιζω παντα Live στο PA.θελω ομως να το συνδεω και με ενισχυτη για μόνιτορ ουσιαστικα.αυτο σημαινει XLR me speaker emulation στο PA και καρφι χωρις speaker emulation στον ενισχυτη.ξερει κανεις πως γινετε αυτο?Δοκιμασα να αντιγραφψ σε καθε preset τον ηχο σαν dual tone ,και στο ενα να έχει προσομείωση και στο αλλο οχι αλλα με αυτον τον τροπο δεν ενεργοποίουνται τα stomps ,effects etc ταυτοχρονα και στα δυο.Οποιος ξέρει θα με βοηθησει πολυ.

 

PS προσεξατε που ανεβηκε αρκετα η τιμή της tyler variax :) ?

www.orestisguitar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχογραφημένος τους ήχος δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από οτιδήποτε έχω ακούσει από Axe-FX και το feel τους (συγκρίνω πάντα με τον ενισχυτή μου- ένα Vox AC15H) είναι πολύ καλό. Συγκριτικά με Guitar Rig και Amplitube, είναι σαφώς καλύτερα (πάντα imo).

 

Σωστός. Είμαι οπαδός των PC emulators εδώ και χρόνια. Και υπάρχουν πολλά σε καλές τιμές (π.χ. Studio Devil, Waves GTR, κλπ).

 

Σχετικά με την αίσθηση τώρα. Σίγουρα πρέπει να υπάρχει ένα καλό DI ή κάρτα ήχου με είσοδο Hi-Z. Ωστόσο, για τρίτη φορά στο φόρουμ θα γράψω ότι το "μυστικό όπλο" σε ό,τι αφορά στην αίσθηση, είναι αυτό:

 

http://www.tonebone.com/tb-dragster.htm

 

;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 studio devil

επισης φοβερα καλα αποτελεσματα δινει ο συνδυασμος hardware modeller και software...για ηχογραφηση...γιατι οχι και το DI track καπου κρυμμενο πισω...μιλαμε για γιγαντιες κιθαρες! τρεμε andy sneap...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off Topic

To 11R χρησιμοποιεί 2 επεξ. της ΤΙ, όπου ο δεύτερος δουλεύει μόνο για τα spillover των εφφέ (όπως ο δεύτερος DNA2 στο GSP).

 

Μήπως ξέρεις πιο DSP ακριβώς είναι αυτό της TI?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης φοβερα καλα αποτελεσματα δινει ο συνδυασμος hardware modeller και software...για ηχογραφηση...γιατι οχι και το DI track καπου κρυμμενο πισω...μιλαμε για γιγαντιες κιθαρες! τρεμε andy sneap...

 

Πολύ σωστός. Ένα splitter και καλό DI χρειάζεται.

 

Μήπως ξέρεις πιο DSP ακριβώς είναι αυτό της TI?

 

Δεν θυμάμαι, νομίζω με ένα google μπορείς να το ανακαλύψεις. Αν το βρω θα το γράψω.  ;)

 

Επίσης και εγώ θα ήθελα να μάθω τα χαρακτηριστικά του DNA2, αλλά δεν έχω βρει τίποτε σχεδικό... proprietary design της Harman και φούτσες μπλε.  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η επεξεργαστική ισχύς μετράει και μάλιστα πολύ. Πιθανώς να μην είναι πολύ γνωστό αλλά υπάρχουν εδώ και δεκαετίες software simulators ψηφιακών κυκλωμάτων με πολύ μεγάλο βαθμό πιστότητας. (μοντελοποίηση τύπου SPICE). Διαβάστε τα παρακάτω από το manual του Tube Saturator της Wave Arts.

 

The technology, aptly called “circuit simulation,” is not new. The best known circuit

simulation program, called “SPICE,” was developed at UC Berkeley in the 1970s.

Using SPICE, an engineer can enter the schematic of a circuit and then simulate its

operation with a very high degree of accuracy. SPICE was not intended to simulate

circuits in realtime; typically SPICE users simulate circuits for brief periods of time

to verify proper operation with particular input signals. Wave Arts has developed

circuit simulation software similar to SPICE which has been optimized to run in

realtime, hence it can be used as the basis for digital audio effects. As applied to

the Tube Saturator plug-in, it gives a fully authentic tube warmth and richness to

the sound.

 

Many other companies produce tube amp simulators. We believe the majority of

these combine digital equalizers with very simplified models for tube distortion. For

example, one can simply take the graph in figure 4-5 and convert this to a lookup

table to convert input sample values to output sample values. This type of table

based waveshaping is extremely efficient to run. And indeed, it can be quite

effective at simulating a single triode amplifier stage. However things get much

more complicated when multiple triode stages are ganged together. During our

extensive research into triode amp simulation, we compared digital simulations of

circuits to the actual circuits. The table lookup methods were not able to adequately

simulate multiple triode stages; the resulting waveforms were different than

produced by the actual circuits, and the sound was different as well. Part of the

problem is the complicated phenomenon of grid current which couples the circuits

together in a very complicated way. Hence we sought a more accurate solution,

which culminated in the development of the circuit simulation technology.

 

A desired circuit can be entered into our circuit simulator by simply listing the

circuit components, values, and connections, called the circuit “netlist”. Currently,

the simulator supports components types which can be voltage or current sources,

resistors, capacitors, inductors, and op-amps. Non-linear dependent sources are

provided to model components such as diodes, tubes, and transistors. The

simulator converts the circuit netlist into a set of non-linear differential equations,

with each variable in the equations representing the voltage at a circuit node. One

of the circuit nodes is specified as the input and another is specified as the output.

At each sampling period, the input sample determines the voltage at the input

node. Then the simulator uses iterative numerical methods to solve the set of

equations, determining the voltage at each node in the circuit. The voltage of the

output node determines the output sample value. This procedure is repeated at

each sampling period. In this manner, the simulator automatically converts the

analog circuit schematic into a realtime digital effects algorithm.

 

The upside of this is the capability to simulate with great accuracy any analog

circuit just by entering the circuit schematic. The downside is that circuit simulation

technology is extremely CPU intensive. Furthermore the computation expense

grows as the cube of the number of circuit nodes. This means that doubling the

number of circuit nodes requires a factor of eight increase in computation. So, for

the time being we are restricted to simulating fairly small circuits. A circuit as large

as a complete guitar amp would require perhaps 50 times more processing power

than available with today's CPUs.

 

Aν λοιπόν είχαμε πραγματικά αφθονη επεξεργαστική ισχύς δεν θα συζητάγαμε καν για το πόσο κόντα στο real thing είναι.

 

2)Το input impendance είναι ναι μεν σημαντικό αλλά έχει περισσότερο σχέση με τους μαγνήτες και όχι με τον ενισχυτή. Ένας κανονικός ενισχυτής έχει συγκεκριμένο input impendance όπως και μια πεταλιέρα ή ένας modeler ή μια κάρτα ήχου με Hi-Z άρα δεν αλλάζει κάτι στην ουσία. Απλά κάποια μηχανήματα, ψηφιακά ή μη, ταιριάζουν καλύτερα με κάποιους μαγνήτες σε σχέση με άλλους. Γι' αυτό πολύ ενισχυτές έχουν διπλά inputs.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το πρώτο μέρος: sorry but no cookie.  ;)

 

Η ίδια η πραγματικότητα αναιρεί τις εικασίες της Wave Arts. Προφανώς αυτός είναι ο τρόπος που οι ίδιοι έχουν επιλέξει να ακολουθήσουν, αλλά, επίσης προφανώς, δεν είναι ο μόνος και πολύ πιθανώς όχι ο καλύτερος ή ο πιο έξυπνος.  ;)

 

Αυτό δεν αναιρεί την ανάγκη για ισχυρούς επεξεργαστές αλλά, το κυριότερο, εξειδικευμένους real time επεξεργαστές και τα ανάλογα εργαλεία προγραμματισμού τους. O Tigersharc στο Ultra αποδίδει αν θυμάμαι καλά 3.6GFLOPS. Ο Cliff προσπάθησε να μεταφέρει τον κώδικα σε Intel i7 που αποδίδει (αν πάλι θυμάμαι καλά) ~108 GFLOPS (!!!!!). Χρειάστηκε κάτι τέτοιο για να αποδώσει τα ίδια με τον Tigersharc (εδώ μπορεί να κάνω και λάθος και να ήταν κάποιος παλιότερος i7). Να σημειωθεί ότι όλες αυτές οι αποδόσεις που αναφέρονται αφορούν peaks.

 

Εξίσου σημαντικό, προφανώς, είναι και το επίπεδο του κώδικα που γράφεται, αλλά, στην περίπτωσή μας, και τα συνοδά κυκλώματα.

 

Στην δεύτερη παρατήρηση, δεν είπα ότι το input impedance αφορά κάτι διαφορετικό από τους μαγνήτες. Συγκεκριμένα στο Radial είναι ρυθμιζόμενη. Οπότε "ταιριάζει" με ΟΛΟΥΣ τους μαγνήτες. Αλλά το θέμα είναι ότι μπορεί να "ταιριάξει" και με την αίσθηση που παίρνει κάποιος όταν παίζει με τον ενισχυτή που εξομοιώνεται. Κι'αυτό αλλάζει πολλά "στην ουσία".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου