Προς το περιεχόμενο

Γιατί σκουριάζουν οι χορδές στην κιθάρα?!?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όλα αυτά, αλλά μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί; Εκτός αν παίζεις σε κάποιο live ή ηχογραφείς δεν βρίσκω και κανένα λόγο να αλλάζεις χορδές τόσο συχνά. Μπορεί να μην έχουν την καλύτερη αίσθηση ούτε τον καλύτερο ήχο, αλλά καινουργιο set κάθε 1-2 βδομάδες είναι σπατάλη.

 

Στο φόρουμ γίνονται συνέχεια ερωτήσεις τύπου "θέλω να αλλάξω κιθάρα/ενισχυτή/εφφέ, τι να πάρω?" όταν πολλά από τα υποτιθέμενα "προβλήματα" ήχου θα λυνόταν με κανούργιες χορδές και επαγγελματικό setup (+λίγη περισσότερη γνώση του πως να χρησιμοποιούμε αυτό που έχουμε).  ;)

 

That said κι'εγώ στις "δεύτερες" και "φτηνές" κιθάρες που έχω για noodling στον κήπο, φρικαλέα πειράματα, επαγγελματικά ταξίδια, κλπ  :P δεν καίγομαι να αλλάζω χορδές, αλλά κυρίως επειδή βαριέμαι, όχι λόγω κόστους.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ουτε ενα πακετο τσιγαρα δεν παιρνεις με αυτα τα λεφτα.....

Άλλαξε μάρκα.

Αν είναι και από Βόρεια Ελλάδα, δεν θα χρειαστεί να ξαναλλάξεις χορδές.

Θα ακούγονται το ίδιο θεϊκά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ποσό το θέμα, αλλά όταν απλά τζαμάρεις σπίτι μόνος σου, μου φαίνεται too much να γίνεσαι tone purist. Ειδικά αν έχεις και floyd στην κιθάρα η αλλάγη χορδών είναι ταλαιπώρια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε μάρκα.

Αν είναι και από Βόρεια Ελλάδα, δεν θα χρειαστεί να ξαναλλάξεις χορδές.

Θα ακούγονται το ίδιο θεϊκά.

 

Φίλοσ.

 

Αν και Μακεδόνας κατά το ήμιση, θα πρέπει να παραδεχτώ ότι αλλού είναι το καλό το πράμα.  8) 8) 8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ποσό το θέμα, αλλά όταν απλά τζαμάρεις σπίτι μόνος σου, μου φαίνεται too much να γίνεσαι tone purist. Ειδικά αν έχεις και floyd στην κιθάρα η αλλάγη χορδών είναι ταλαιπώρια.

 

ε,καλα τοτε εξ' ΟΡΙΣΜΟΥ δεν εισαι tone purist... ;D,ακου FR...που το θυμηθηκες αυτο το πραμα.... ;D (φοβερο device ,σε οτι κιθαρα  και να το βαλεις...σκατα ακουγεται.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα τοτε εξ' ΟΡΙΣΜΟΥ δεν εισαι tone purist... ;D,ακου FR...που το θυμηθηκες αυτο το πραμα.... ;D (φοβερο device ,σε οτι κιθαρα  και να το βαλεις...σκατα ακουγεται.. ;D)

 

Εδώ δεν έχεις και άδικο. Είναι το weak link.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(φοβερο device ,σε οτι κιθαρα  και να το βαλεις...σκατα ακουγεται.. ;D)

Εύστοχος χαρακτηρισμός ;D ;D

 

Δεν είναι το ποσό το θέμα, αλλά όταν απλά τζαμάρεις σπίτι μόνος σου, μου φαίνεται too much να γίνεσαι tone purist. Ειδικά αν έχεις και floyd στην κιθάρα η αλλάγη χορδών είναι ταλαιπώρια.

Ε, τότε άλλαξε κιθάρα ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου