Προς το περιεχόμενο

Vox Night Train. Η μάλλον γενική απορία για λαμπάτους!


pl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα πολλά κατάφερα να διορθώσω την καμπινούλα που είχα φτιάξει για τον VOXακο μου, και πλέον semi-closed με ένα Eminence Governor στα 16 Ω μπορώ να πώ ότι "φυσάει" το εργαλείο!

Έπεσε στην κατοχή μου και μία άλλη καμπινούλα με 1χ10" η οποία και είναι στα 8Ω!

 

Μιας και ο ενισχυτής έχει δύο εξόδους μία των 8Ω και μία των 16Ω. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις δύο καμπίνες ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πολλά κατάφερα να διορθώσω την καμπινούλα που είχα φτιάξει για τον VOXακο μου, και πλέον semi-closed με ένα Eminence Governor στα 16 Ω μπορώ να πώ ότι "φυσάει" το εργαλείο!

Έπεσε στην κατοχή μου και μία άλλη καμπινούλα με 1χ10" η οποία και είναι στα 8Ω!

 

Μιας και ο ενισχυτής έχει δύο εξόδους μία των 8Ω και μία των 16Ω. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις δύο καμπίνες ταυτόχρονα;

 

ΟΧΙ, δεν μπορείς να τις συνδέσεις έτσι δυστυχώς καθότι θα ζορίσεις/κάψεις την τελική λυχνία κι ακόμη χειρότερα, τον μετασχηματιστή εξόδου(κοστίζει...).

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις΄είναι να χρησιμοποιείς μία καμπίνα τη φορά (ή την 16Ω στην έξοδο των 16Ω ή την 8Ω στην έξοδο των 8Ω, όχι και τις δυο μαζί!!!)

και να έχεις και ένα Α/Β box για διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα αφού ασχολείσαι με diy stuff!

Επίσης, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τις 2 καμπίνες μαζί: αν αλλάξεις το μεγάφωνο της 8Ω καμπίνας με ένα στα 16Ω και συνδέσεις τότε τα δύο μεγάφωνα παράλληλα(γνωρίζεις τη συνδεσμολογία, σωστά?). Μετά, με ένα κοινό jack, τις συνδέεις στην έξοδο των 8Ω! Αυτό καθότι 2 μεγάφωνα των 16Ω παράλληλα, μας κάνουν 8Ω αντίστασης συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις  ξέρω τις συνδεσμολογίες, την καμπίνα 1χ12 με το eminence εγώ την έχω φτιάξει!!! Απλώς θέλω να υπάρχουν και οι δύο για λόγους φορητότητας, και έλεγα μήπως και μπορούσαν να συνδεθούν ταυτοχρόνως ώς έχουν... 

 

Τώρα να μπω στον κόπο να αλλάξω το 10" της άλλης μόνο και μόνο για να τις συνδέω ταυτόχρονα δεν το θεωρώ σκόπιμο!!! Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και την πρόταση!!! Αργότερα θα φτιάξω και μία 2χ12 καμπίνα να τον φχαριστιέμαι ακόμα παραπάνω!!!;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστεί καλύτερα με την 2Χ12" το κεφαλάκι!

Έως τότε μπορείς να φtιάξεις ένα Α/Β box πεταλάκι με 1 διακόπτη-επιλογέα 6 ακροδεκτών και 4 βύσματα(2 ΙΝ 8/16Ω , 2 ΟUT cab1/cab2) και να επιλέγεις ανάμεσα στις 2 καμπίνες για να έχεις διαφορετικό ήχόχρωμα/ΕQ.

 

Ασχετο: δες και το παρακάτω λινκ

http://www.beavisaudio.com/techpages/Vox_Night_Train_Disassembly/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προς το παρόν  μόνιμα στο 12" είναι συνδεδεμένος ο ενισχυτής λόγω καλύτερου ηχείου! Τώρα και μέσα στην εξεταστική δεν έχω χρόνο να κάνω κάτι τέτοιο.... Οταν ξεμπλέξω όμως σίγουρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου