Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση γύρω από το Rode Nt1-a


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα noiz-αδες!!!

αγόρασα το rode πριν λίγες μέρες. ηχογραφούσα για αρκετό καιρό σε αυτό (vocals) σε ένα φίλο και γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος!!! (γιαυτό και το αγόρασα αλώστε και αφίσα στην άκρη το t-bone m!!!  :P)

το μεγάλο πρόβλημα που είχα ώμος πάντα ήταν ο χώρος με αυτό το μικρόφωνο... επειδή είναι αρκετά ευαίσθητο για να αντιληφθεί το reverb του χορού, καθώς και διάφορους θορύβους. ακόμα και το ανεμιστηράκη του λαπτοπ μου...(την ηχογράφηση την κανό στο λαπτοπ για να μειώσω τον θόρυβο της κεντρικής μονάδας μου όπου εκεί κάνω της μίξης λόγο υψηλής επεξεργαστικής ισχύς) επειδή λιπών δεν υπήρχαν πολλά χρήματα, και για λογούς αισθητικής δεν μόνωσα ολόκληρο το δωμάτιό μου.

έφτιαξα λιπών μια κατασκευή στο φίλο μου η οποία δημιουργήθηκε από μια χάρτινη κούτα μονωμένη εσωτερικά με ricofon στην οποία μπήκε μέσα το μικρόφωνο.

ακουστικά πέτυχα αυτό που ήθελα να αποφύγω χωρίς να μονώσω όλο το δωμάτιο...

άλλα επειδή θέλω να ξανά κάνω αυτί την διαδικασία κατασκευής για το μικρόφωνο που πήρα σπίτι μου θα ήθελα την γνώμη από κάποιον που είναι περισσότερο γνώστης πάνω στο θέμα της μόνωσης και να μου πει αν είναι καλή σαν μέση λύση για αυτό που θέλω να πετύχω (μείωση αντανακλάσεων, reverb, και θορύβους γενικότερα από την ηχογράφηση.) η κάνω κακό με αυτό τον τρόπο στην ηχογράφηση και έχει επιπτώσεις σε κάτι που δεν γνωρίζω???  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα πώς σου φαίνεται το αποτέλεσμα? Αν σε ικανοποιεί, συνέχισε να το χρησιμοποιείς. Αν θες άλλες προτάσεις, υπάρχει και <A href=http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm>αυτή</A> η λύση, δοκιμασμένη με πολύ καλά αποτελέσματα.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αρκει να μην ακούς την "κουτίλα". Λογικά πρέπει να ακούς τη φωνή χωρίς το χρώμα του δωματίου. Αν είναι έτσι είσαι ΟΚ.

Συνήθως δεν χρειάζεται όμως να "καπελώσεις" τον άμοιρο τραγουδιάρη με κούτες. Μια παρόμοια κατασκευή σε σχήμα Λ αρκεί. Δηλαδή κοιτάς μέσα στο Λ όταν τραγουδάς.  Υπάρχουν σχετικές αναφορές μέσα στο φόρουμ με οδηγίες κατασκευής αν το ψάξεις λίγο.

Αλλη λύση είναι αν έχεις ντουλάπα γεμάτη ρούχα, να μονώσεις το εσωτερικό της πόρτας με αφρώδες υλικό και να βάλεις το μικρόφωνο μέσα στα ...σακάκια. Γρήγορη λύση που δεν φαίνεται όταν κλείνεις τη ντουλάπα. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό το βίντεο στο youtube Room Acoustics 101 with Peter Freedman O Peter Freedman (το αφεντικό της εταιρείας Rode) δίνει κάποια tips σχετικά με την ηχογράφηση σε δωμάτιο και το NT1a.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα πώς σου φαίνεται το αποτέλεσμα? Αν σε ικανοποιεί, συνέχισε να το χρησιμοποιείς. Αν θες άλλες προτάσεις, υπάρχει και <A href=http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm>αυτή</A> η λύση, δοκιμασμένη με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Σαν αποτέλεσμα μου φαίνεται οκ ακουστικά. απλός ήθελα να ξέρω εν είναι λάθος σαν κατασκευή... άλλα από ότι βλέπω δεν είναι  ;D αυτό που μου πρωτινής να δω από τον thoma σκέψου ότι το έχω φτιάξη με την μονή διαφορά ότι είναι με χαρτόκουτα και κλειστό από το πάνω μέρος...  ;)

 

Αρκει να μην ακούς την "κουτίλα". Λογικά πρέπει να ακούς τη φωνή χωρίς το χρώμα του δωματίου. Αν είναι έτσι είσαι ΟΚ.

Συνήθως δεν χρειάζεται όμως να "καπελώσεις" τον άμοιρο τραγουδιάρη με κούτες. Μια παρόμοια κατασκευή σε σχήμα Λ αρκεί. Δηλαδή κοιτάς μέσα στο Λ όταν τραγουδάς.  Υπάρχουν σχετικές αναφορές μέσα στο φόρουμ με οδηγίες κατασκευής αν το ψάξεις λίγο.

Αλλη λύση είναι αν έχεις ντουλάπα γεμάτη ρούχα, να μονώσεις το εσωτερικό της πόρτας με αφρώδες υλικό και να βάλεις το μικρόφωνο μέσα στα ...σακάκια. Γρήγορη λύση που δεν φαίνεται όταν κλείνεις τη ντουλάπα. ;D

 

Sorry για αυτό το ποστ Mr.yameth γιατί μετά από ένα search μέσα στο noiz βρήκα ένα ολόκληρο θέμα που είχε πάρα πολλές οικιακές λύσεις πάνω σε αυτό που με απασχολεί... Άλλα όπως πάντα είμαι λίγο βιαστικός...(μην με παρεξηγείτε...)  :P παλιότερα ηχογραφούσα παρέα με τα "σακάκια"  ;D άλλα δεν ξέρω... ήταν λίγο ψυχοπλακωτικό το κλίμα στην ντουλάπα...αισθανόμουν λες και με είχες βάλει τιμωρία να ηχογραφήσω!!! χαχα!!!  :P επίσης και λίγο ασφυκτικό...

 

Δες αυτό το βίντεο στο youtube Room Acoustics 101 with Peter Freedman O Peter Freedman (το αφεντικό της εταιρείας Rode) δίνει κάποια tips σχετικά με την ηχογράφηση σε δωμάτιο και το NT1a.

 

Ναι το έχω δει αυτό...περιλαμβάνετε και σε ένα DVD που βρίσκετε μέσα στην συσκευασία του rode. Άλλα δυστυχώς δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους... Δεν είμαι και τόσο κάλος στα αγγλικά πόσο μάλλον στον προφορικό λόγο...

 

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας!!!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό το βίντεο στο youtube Room Acoustics 101 with Peter Freedman O Peter Freedman (το αφεντικό της εταιρείας Rode) δίνει κάποια tips σχετικά με την ηχογράφηση σε δωμάτιο και το NT1a.

 

Εντομεταξή άσχετο αλλά θα ήθελα να χτυπήσω την μπίρα rode που βρίσκετε πίσω στο ραφή!!!  :P Και μιας και βρισκόμαστε σε περίοδο καλοκαιριού... Μια Μπίρα rode σε κρύο ποτήρι παρακαλώ!!! χαχαχα!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξή άσχετο αλλά θα ήθελα να χτυπήσω την μπίρα rode που βρίσκετε πίσω στο ραφή!!!  :P Και μιας και βρισκόμαστε σε περίοδο καλοκαιριού... Μια Μπίρα rode σε κρύο ποτήρι παρακαλώ!!! χαχαχα!!!  8)

 

δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά ...

 

http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm

 

:)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά ...

 

http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm

 

:)

 

Δεν λέω καλό φαίνεται και μούρικο! άλλα γιατί να δώσω 211 και όχι 20??? και να το φτιάξω με χαρτόκουτα και ricofon... εξάλλου εγώ θα το βλέπω... Δεν πιστεύω να έχει και καμιά τεράστια διαφορά σε αυτό που θέλω να πετύχω ακουστικά...βσκ έχει... 191 ευρα επιπλέον!!! χαχα!!!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω καλό φαίνεται και μούρικο! άλλα γιατί να δώσω 211 και όχι 20??? και να το φτιάξω με χαρτόκουτα και ricofon... εξάλλου εγώ θα το βλέπω... Δεν πιστεύω να έχει και καμιά τεράστια διαφορά σε αυτό που θέλω να πετύχω ακουστικά...βσκ έχει... 191 ευρα επιπλέον!!! χαχα!!!  :P

ανεβασε καμια φωτο να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου