Προς το περιεχόμενο

DMX Mixer Σε Cubase Ως Controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Καταρχήν δεν ξέρω αν είναι εφεικτό αυτό που ρωτάω, αλλά ας μπούμε στο θέμα.

 

Έχω μία κονσόλα DMX (192Ch), η οποία όπως οι περισσότερες, έχει στις συνδέσεις της εκτός απ'το DMX (3pin XLR) και συνδέσεις MIDI IN-OUT και ερωτώ τα εξής:

 

1)Μπορώ να την χρησημοποιήσω ως controller στο Cubase (έχω το SX3, αλλά σύντομα θα πάρω το 5).

2) Πως μπορώ να μάθω τις MIDI εντολές που στέλνει το κάθε κουμπί ή fader αν αυτές δεν αναφέρονται στο manual?

3) Είναι εύκολο αν τελικά βρω τις εντολές να φτιάξω ένα XML για το cubase και πως?

4) Θα μπορώ να ελέγχο και VSTi ή πολλά ζητάω? ;D

 

Κάπως έτσι είναι η κονσόλα μου:

 

DMXcontroller192.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Μπορώ να την χρησημοποιήσω ως controller στο Cubase (έχω το SX3, αλλά σύντομα θα πάρω το 5).

Ναι, σίγουρα στο SX3 και -από απαντήσεις άλλων μελών που έχω λάβει- φαίνεται να δουλεύει και στο 5. Πρέπει να δημιουργήσεις μια επιφάνεια ελέγχου "Generic Remote Surface", να "πεις" στο cubase τι είδους μηνήματα midi θα στέλνει αυτή η επιφάνεια, και μετά να αντιστοιχήσεις τα μηνύματα midi με λειτουργίες του cubase. Διάβασε αυτό το θέμα (http://www.noiz.gr/index.php?topic=176849.0) όπου περιγράφω πιο αναλυτικά την διαδικασία. Είναι για midi από το πληκτρολόγιο του H/Y σε nuendo, αλλά η διαδικασία είναι ίδια για το cubase και οποιαδήποτε συσκευή στέλνει midi.

 

 

2) Πως μπορώ να μάθω τις MIDI εντολές που στέλνει το κάθε κουμπί ή fader αν αυτές δεν αναφέρονται στο manual?

Yπάρχει κουμπί Midi Learn στο παράθυρο όπου σετάρεις το generic surface. Το cubase θα σου εμφανίσει τις διευθύνσεις για κάθε knob/fader. Πρόσεξε μόνο ότι πρέπει να κρατήσεις το κουμπάκι πατημένο με το ποντίκι, μετά να στείλεις το μήνυμα midi απ'την κονσόλα, και μετά να αφήσεις το κουμπί με το ποντίκι. Όλοι εδώ την πατήσαμε!  ;D

 

 

3) Είναι εύκολο αν τελικά βρω τις εντολές να φτιάξω ένα XML για το cubase και πως?

Εύκολο δεν θα το έλεγα, αλλά αν φας μια ώρα να σετάρεις την επιφάνεια ελέγχου και να αντιστοιχήσεις κάθε μήνυμα midi σε κάποια λειτουργία του cubase, μπορείς να κάνεις αυτόματο export σε xml. Το κουμπάκι αυτό είναι στο παράθυρο του generic remote surface, θα το βρεις.

 

 

4) Θα μπορώ να ελέγχο και VSTi ή πολλά ζητάω? ;D

Μπορείς να ελέγχεις οποιαδήποτε παράμετρο από VST effects σίγουρα. Για VST instrument δεν μπορώ να πω -καθώς δεν το έχω δοκιμάσει- αλλά φαντάζομαι πως δεν θα υπάρχει καμιά διαφορά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η όλη "αρχιτεκτονική" του generic remote surface είναι αρκετά περιοριστική, από την άποψη ότι θα πρέπει να έχεις ένα έτοιμο project, στο οποίο η σειρά των καναλιών και των εφφέ θα είναι στάνταρ και δεν πρόκειται να αλλάξει.

Αν πχ. έχεις ένα delay plugin στο πρώτο insert slot σε κάποιο κανάλι (του οποίου πχ το feedback έχεις ρυθμίσει να ελέγχεται με κάποιο pot της κονσόλας) και μετά αποφασίσεις ότι ήθελες ένα ακόμα plugin πιο πριν, τότε όταν το delay θα πάει στο 2ο slot, δεν θα δουλεύει από την κονσόλα. Θα χρειάζεται ξανά ρύθμιση στο cubase. Το ίδιο αν αλλάξεις την σειρά των καναλιών ή βάλεις άλλα πιο πριν... Είναι σκέτη απογοήτευση σε περιβάλλον μείξης. Η μόνη χρήση που βλέπω για αυτό, είναι απλά σε jams ή live performance.

 

Οι περισσότεροι έχουν την εντύπωση -όταν αγοράζουν κάποια επιφάνεια ελέγχου χωρίς να το έχουν ψάξει- ότι θα μπορούν ως διά μαγείας να ελέγχουν οποιοδήποτε εικονικό ρυθμιστικό σε οποιοδήποτε παράθυρο... την ίδια είχα κι'εγώ!  ;D

Δεν γνωρίζω αν γίνεται μέσω του GRS, πάντως το έχω πετύχει στο BCR2000 της behringer (με emulation) και με αρχεία vstxml. Ψάξε το "vstparam tool", υπάρχει στο SDK v2.4 της steinberg. Επαναλαμβάνω πάντως, πως δεν γνωρίζω σίγουρα αν γίνεται με generic remote.

 

Καλή τύχη, και αν χρειαστείς οποιαδήποτε διευκρίνηση, shoot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Το MIDI Learn του Cubase το κατάλαβα και θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι, επίσης σ'ευχαριστώ γιατί δεν είχα ιδέα οτι μπορούσα να κάνω export σε xml τις ρυθμίσεις, πολύ σημαντικό.

 

Αν πχ. έχεις ένα delay plugin στο πρώτο insert slot σε κάποιο κανάλι (του οποίου πχ το feedback έχεις ρυθμίσει να ελέγχεται με κάποιο pot της κονσόλας) και μετά αποφασίσεις ότι ήθελες ένα ακόμα plugin πιο πριν, τότε όταν το delay θα πάει στο 2ο slot, δεν θα δουλεύει από την κονσόλα. Θα χρειάζεται ξανά ρύθμιση στο cubase. Το ίδιο αν αλλάξεις την σειρά των καναλιών ή βάλεις άλλα πιο πριν...

 

Μήπως αυτό έχει να κάνει με την αντιστοίχιση των MIDI καναλιών απ'την κονσόλα?

Δηλαδή αν έχω το delay στο slot 1 όπως είπες στο κανάλι 1 της κονσόλας και μετά πάω στο κανάλι 2, δεν θα μπορώ να ελέγχο ένα ξεχωριστό εφφέ?

 

Δεν γνωρίζω αν γίνεται μέσω του GRS, πάντως το έχω πετύχει στο BCR2000 της behringer (με emulation) και με αρχεία vstxml. Ψάξε το "vstparam tool", υπάρχει στο SDK v2.4 της steinberg. Επαναλαμβάνω πάντως, πως δεν γνωρίζω σίγουρα αν γίνεται με generic remote.

 

Δηλαδή το BCR δουλεύει κανονικά σε όλα ή θέλει πάλι προγραμματισμό?

 

(μη βιαστείς να απαντήσεις θα είμαι εκτός για κανένα 2ωρο)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτό έχει να κάνει με την αντιστοίχιση των MIDI καναλιών απ'την κονσόλα?

Δηλαδή αν έχω το delay στο slot 1 όπως είπες στο κανάλι 1 της κονσόλας και μετά πάω στο κανάλι 2, δεν θα μπορώ να ελέγχο ένα ξεχωριστό εφφέ?

Δυστυχώς όποτε αλλάζεις την σειρά των tracks ή των plugins, το cubase αυτόματα μηδενίζει τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στον πίνακα του Generic Remote Surface και το αφορούν. Δεν είναι τόσο απλό ώστε να αλλάζεις πχ. midi κανάλι απ'την επιφάνεια ελέγχου και να το επαναφέρεις. Πρέπει να ξανακάνεις τις ίδιες ρυθμίσεις, πράγμα που είναι πρακτικά ανυπόφορο αν έχεις ένα σοβαρό project με αρκετά τρακς και εφφέ.

 Επίσης, αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, δεν υπάρχει κάποια αυτόματη αντιστοιχία του εκάστοτε insert slot με κανάλια midi, ώστε αν πχ μετατοπιστούν όλα τα εφφέ κατά μία θέση, να αυξομειώσεις το Midi channel και να έρθει στα ίσα του... δυστυχώς.

 

 

Δηλαδή το BCR δουλεύει κανονικά σε όλα ή θέλει πάλι προγραμματισμό?

Το BCR δεν υποστηρίζεται απ'ευθείας απ'το cubase (όπως πχ. το Mackie Control, ή το FW της tascam) οπότε η υλοποίηση πρέπει να γίνει πάλι με Generic Remote, που σημαίνει τους ίδιους περιορισμούς, όπως παραπάνω.

Μετά από πολύ ψάξιμο στο internet, βρήκα κάποιον ο οποίος έχει κάνει πολλές "πατέντες" για να το κάνει να δουλεύει στο SX3 όπως θέλει, μέσω emulation άλλης επιφάνειας ελέγχου. Θέλει αρκετή δουλειά για να το σετάρεις την πρώτη φορά, αλλά μετά δουλεύει "όνειροοο" ;D

 

Για να πάρεις μια ιδέα της λειτουργικότητας που έχω πλέον, επιλέγω με ένα πλήκτρο (ή δυο) ανάμεσα σε 8 (ή 32) κανάλια, και έχω αυτόματα mapping κάποιων βασικών παραμέτρων όπως volume/panning σε 8 συγκεκριμένα knobs. Με άλλα 8 κουμπιά από κάτω, μπορώ να ανοιγοκλείσω (ή να απ/ενεργοποιήσω) το αντίστοιχο insert για εκείνο το κανάλι. Επίσης, υπάρχουν άλλα 24 knobs τα οποία παίρνουν αυτόματα τις σωστές τιμές όταν επιλέγω με το ποντίκι οποιοδήποτε παράθυρο κάποιου plugin. Πχ. διαλέγεις τρακ, μετά διαλέγεις insert, (πχ ένα eq) τα led στο bcr ανανεώνονται ανάλογα με τις τιμές του eq, αλλάζεις κάποιες ρυθμίσεις, μετά επιλέγεις άλλο εφφέ (είτε απ'το bcr είτε με το ποντίκι), τα led ξαναανανεώνονται αυτόματα κ.ο.κ.

 Δεν επηρρεάζεται καθόλου απ'την σειρά των τρακς/plugins, δουλεύει χωρίς parameter jumps και άλλα τέτοια, και το καλύτερο είναι, ότι μπορείς να καθορίσεις για κάθε plugin ποιο knob του bcr θα αντιστοιχεί σε κάθε ρυθμιστικό του, απλά πειράζοντας ένα text αρχείο με προέκταση ".vstxml".

Δυστυχώς, αυτή η πατέντα με τα 'vstxml' αρχεία δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα σε VST3 μορφή, οπότε δεν μπορώ να πω αν θα δουλέψει στο cubase 5.

 

Σόρυ, αν αργήσω να απαντήσω, πάω για καμιά βουτιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου