Προς το περιεχόμενο

Ενδιαφέρον - Pink sings Lep Zep


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσένα θα σου φαινότανε φυσικό λοιπόν αν έπαιρνε κάποιος το Little Wing και το πλάκωνε στα σρεντο-σολίδια επειδή είναι η προσωπική του αισθητική; Αν ναι, δεν έχουμε σημείο επαφής, οπότε δεν μπορούμε να το συζητήσουμε περισσότερο.

Πάντως το original δεν έχει καν σόλο για να καταλάβεις (εκτός από κάτι φράσεις / γεμίσματα κυρίως στην ακουστική)...

 

 

Μα το little wing και αν το εχουν πλακωσει σε φορτωμενα σολιδια απο SRV μεχρι Lukather και Skid Row. Μια χαρα ηταν και ετσι,μια χαρα ηταν και απο Hendrix, απο τη στιγμη που διασκευαζεις ενα κομματι θα του δωσεις την δικη σου αισθητικη και παικτικη και ηχητικη. Θα μου φαινοταν τουλαχιστον αστειο μια συγχρονη μπαντα να προσπαθει να ακουστει τοσο απαισια οσο μια του 60 μονο και μονο για να "σεβαστει" το πρωτοτυπο.

Και γενικα οπως καταλαβες ειμαι κατα των "απαγορευμενων να αγγιξεις" κομματιων,ή αν τολμησεις να τα αγγιξεις να βαλεις νοτομετρο ωστε να μην ξεπερασεις αυτες που επαιξε ο πρωτος εκτελεστης ή να πρεπει σωνει και καλα να πεταξεις τον ηχο και τον εξοπλισμο σου ωστε να το παιξεις πχ με ενα pignose και μια σκεβρωμενη τελε γιατι ετσι εγραψε ο Χ στον δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης να εχετε κατα νου οτι ισως ηταν η μοναδικη ευκαιρια του Marco σε ολη την συναυλια να σολαρει !Σε ποιο αλλο τραγουδι απο το σετλιστ της μια μισης ωρας θα ειχε τον χρονο να παιξει  ?

 

Δεν με χαλασε καθολου το σολο και ισα ισα ηταν πανω στο τραγουδι και ουτε ηταν overplayed .

Αν καποιος ηθελε να δει cover παιξιμο ας εψαχνε αλλου στο youtube

 

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να εχετε κατα νου οτι ισως ηταν η μοναδικη ευκαιρια του Marco σε ολη την συναυλια να σολαρει !Σε ποιο αλλο τραγουδι απο το σετλιστ της μια μισης ωρας θα ειχε τον χρονο να παιξει  ?

 

Justin λέγεται.  ;)

 

Υπάρχουν και άλλα κομμάτια που σολάρει πάντως.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα το little wing και αν το εχουν πλακωσει σε φορτωμενα σολιδια απο SRV μεχρι Lukather και Skid Row. Μια χαρα ηταν και ετσι,μια χαρα ηταν και απο Hendrix, απο τη στιγμη που διασκευαζεις ενα κομματι θα του δωσεις την δικη σου αισθητικη και παικτικη και ηχητικη. Θα μου φαινοταν τουλαχιστον αστειο μια συγχρονη μπαντα να προσπαθει να ακουστει τοσο απαισια οσο μια του 60 μονο και μονο για να "σεβαστει" το πρωτοτυπο.

Και γενικα οπως καταλαβες ειμαι κατα των "απαγορευμενων να αγγιξεις" κομματιων,ή αν τολμησεις να τα αγγιξεις να βαλεις νοτομετρο ωστε να μην ξεπερασεις αυτες που επαιξε ο πρωτος εκτελεστης ή να πρεπει σωνει και καλα να πεταξεις τον ηχο και τον εξοπλισμο σου ωστε να το παιξεις πχ με ενα pignose και μια σκεβρωμενη τελε γιατι ετσι εγραψε ο Χ στον δισκο.

 

Οκ τότε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική όντως η ερμηνεία, αλλά το guitar-hero-solo εντελώς περιττό.

 

Συμφωνο 1000% τι αηδια ηταν αυτο το solo, εντελος ασχετο με το υφος του τραγουδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνο 1000% τι αηδια ηταν αυτο το solo, εντελος ασχετο με το υφος του τραγουδιου

 

Στείλε ένα email με συννημένο δικό σου solo στην Pink, που ξέρεις, μπορεί να του φας τη θέση του Justin.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του οτι (οπως πολυ σωστα παρατηρηθηκε) το οριτζιναλ ΔΕΝ εχει καν σολο οποτε ο Justin μπορει να βαλει οτι θελει......

Μα το little wing και αν το εχουν πλακωσει σε φορτωμενα σολιδια απο SRV μεχρι Lukather και Skid Row. Μια χαρα ηταν και ετσι,μια χαρα ηταν και απο Hendrix, απο τη στιγμη που διασκευαζεις ενα κομματι θα του δωσεις την δικη σου αισθητικη και παικτικη και ηχητικη. Θα μου φαινοταν τουλαχιστον αστειο μια συγχρονη μπαντα να προσπαθει να ακουστει τοσο απαισια οσο μια του 60 μονο και μονο για να "σεβαστει" το πρωτοτυπο.

Και γενικα οπως καταλαβες ειμαι κατα των "απαγορευμενων να αγγιξεις" κομματιων,ή αν τολμησεις να τα αγγιξεις να βαλεις νοτομετρο ωστε να μην ξεπερασεις αυτες που επαιξε ο πρωτος εκτελεστης ή να πρεπει σωνει και καλα να πεταξεις τον ηχο και τον εξοπλισμο σου ωστε να το παιξεις πχ με ενα pignose και μια σκεβρωμενη τελε γιατι ετσι εγραψε ο Χ στον δισκο.

I couldn't agree more γιατι

α) τοτε ΟΥΤΕ ο Jeff Beck θα ειχε δικαιωμα να διασκευασει το Cause we've ended.... του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Stevie Wonder και

β) ειδικα το Little Wing εχει γινει κατι απεχαλες ΤΕΛΕΙΩΣ διασκευες, μου ρχεται και μια του Frank Cambale που αντι να φαει γιαουρτια που ηταν Η κακογουστη διακευη δεν ειδα κανεναν να διαμαρτυρεται για τα παπατζιλικια που κατεβαζει επειδη ειναι ο.... Cambale (σιγα τα ωα).

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορει να ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ να κανει οποια διασκευη θελει.

Καποιες απο αυτες γινονται με ωραιο TASTE και αλλες μπλιαχ

Οπως βεβαια και για τον καθενα το taste ειναι κατι τελειως διαφορετικο, αλλα μην ακουω τρελλα τυπου "το κομματι ειναι κλασσικο" και "ο Page το παιζει τελεια" και τετοια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δε θα είχα πρόβλημα να βάλει σόλο και να διασκευάσει, απλά η συγκεκριμένη εκδοχή μου φάνηκε ολίγον "κιτς"

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ μαλωνουμε τωρα γιατι ο Dimarco εβαλε σολο ενω στην αρχικη εκδοχη των Zep ηταν τελειως διαφορετικο................... Μα ουτε η εκδοση των Zep ειναι η αυθεντικη !!

 

To τραγουδι ειναι μιας Anne Bredon με πρωτη εκτελεση (σε δισκο) απο την Τζοαν Μπαεζ ! Μηπως επρεπε να κατσει να παιξει η Πινκ και ο ντιΜαρκο την πρωτη εκδοση για να ειναι απολυτα πιστοι στο πρωτοτυπο ?

 

 

Joan Baez - Babe I'm Gonna Leave You

 

 

 

 

Ποσοι απο μας θα αγαπουσαμε αυτο το τραγουδι αν το ξεραμε απο την Baez ?

Επισης πολλα  τραγουδια των Zeppelin ειναι πειραγμενες version πιο παλιων τραγουδιων .Μηπως κανεις βγηκε να τους κατηγορησει γιατι τα αλλαξαν ?

 

Παω στοιχημα οτι αρκετοι που πηγαν στην συναυλια της Pink( 14 χρονα κτλ) δεν ξερουν το τραγουδι και σιγουρα αυτη η εκτελεση θα ειναι ενα εναυσμα για να ασχοληθουν και με κατι παραπανω απο την ποπ.

 

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου