Προς το περιεχόμενο

Stratocaster reissue 50,60,70!!!


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ποτέ αποφασίσεις π.χ απλά ποιά να διαλέξεις κάτσε και άκου καμιά 10 ρια από την κάθε μια τουλάχιστον....

...............................

...............................

...............................

 

¶σχετο αλλά πότε το είπα αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ποτέ αποφασίσεις π.χ απλά ποιά να διαλέξεις κάτσε και άκου καμιά 10 ρια από την κάθε μια τουλάχιστον....

 

Μια που πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο' date=' θέλω να μου εξηγήσετε έναν τρόπο να δοκιμάσω πολλές κιθάρες και να επιλέξω το καλύτερο κομμάτι σύμφωνα με το αυτί και το μάτι μου, γνωρίζοντας ότι ζω στην Ελλάδα (ευτυχώς στην Αττική - για το θέμα αυτό τουλάχιστον).

 

Και μη μου πείτε κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά της Αθήνας και παίξε με όλες όσες ταιριάζουν στα specs που ζητάς, γιατί φυσικά το κάθε μαγαζί έχει από 0-2 (στην καλύτερη των περιπτώσεων) κομμάτια της κιθάρας που ψάχνω και εννοείται πως σιγά μην παίζω με τον ίδιο ενισχυτή σε όλα τα μαγαζιά (για να μην πω και στον ίδιο χώρο).

Και αν κάποιος πήγαινε στο Στόλλα, ή στο Νάκα ή στο Bon Studio που έχουν μεγάλη ποικιλία ας μας πει πόσο θα την αγόραζε.... 8O

 

Και φανταστείτε ότι μιλάω για κιθάρα με τα πιο συνηθισμένα specs. Bolt-on, maple neck, rosewood fingerboard, alder body, H/S/S.

 

Έλεος!

 

¶ρα το ρισκάρω και παραγγέλνω απ'έξω και ό,τι κάτσει....

 

Απλά αναρωτιέμαι μήπως έχω χάσει κάποια επεισόδια, γιατί αναφέρεται σχετικά συχνά αυτό στο φόρουμ, το: "παίξε με 10 διαφορετικές και αποφάσισε ποιά σου κάθεται καλύτερα γιατί έχουν αποκλίσεις".

 

Μόνο στο Λονδίνο γίνεται αυτό και στην Αμερική υποθέτω...[/quote']

 

ok!

λοιπον θα πρεπει να ψαξεις για μια κιθαρα με τα παρακατω χαρακτηριστικα

 

1.να ειναι ελαφρια (οσο το δυνατον δηλ.)

2.να εχει καλη συνδεση μπρατσου-σωματος δηλ.tight neck pocket

3.να ειναι resonant (δηλ. να "παλεται") ψαξε να βρεις μια κιθαρα που οταν χτυπας ενα ανοιχτο ακκορντο οταν μετα αγγιξεις το κεφαλι της και το σωμα της οι δονησεις & στα δυο να ειναι ιδιες (και οσο το δυνατον πιο εντονες)

4.μη παρασυρθεις απο το κακο σετ-απ σχεδον ολες οι κιθαρες του εμποριου ειναι χαλια,ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου κανουν ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ-απ πριν παρεις την κιθαρα

5.βεβαιωσου οτι ολα τα μεταλλικα μερη & τα ηλεκτρονικα λειτουργουν καλα και ειναι καλα βιδωμενα.

6."σερνοντας" το χερι σου απο την μια ακρη του μπρατσου ως την αλλη βεβαιωσου οτι τα ταστα δεν σε "κοβουν" και δεν εξεχουν απο τη ταστιερα,αν αυτο συμβαινει αλλα η υπολοιπη κιθαρα σου αρεσει ΠΕΣ ΝΑ ΣΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.

7.Δεν ξερω αν στο ειπα :lol: αλλα ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕΤ-ΑΠ (ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok!

λοιπον θα πρεπει να ψαξεις για μια κιθαρα με τα παρακατω χαρακτηριστικα

 

1.να ειναι ελαφρια (οσο το δυνατον δηλ.)

2.να εχει καλη συνδεση μπρατσου-σωματος δηλ.tight neck pocket

3.να ειναι resonant (δηλ. να "παλεται") ψαξε να βρεις μια κιθαρα που οταν χτυπας ενα ανοιχτο ακκορντο οταν μετα αγγιξεις το κεφαλι της και το σωμα της οι δονησεις & στα δυο να ειναι ιδιες (και οσο το δυνατον πιο εντονες)

4.μη παρασυρθεις απο το κακο σετ-απ σχεδον ολες οι κιθαρες του εμποριου ειναι χαλια' date='ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου κανουν ενα ΤΕΛΕΙΟ σετ-απ πριν παρεις την κιθαρα

5.βεβαιωσου οτι ολα τα μεταλλικα μερη & τα ηλεκτρονικα λειτουργουν καλα και ειναι καλα βιδωμενα.

6."σερνοντας" το χερι σου απο την μια ακρη του μπρατσου ως την αλλη βεβαιωσου οτι τα ταστα δεν σε "κοβουν" και δεν εξεχουν απο τη ταστιερα,αν αυτο συμβαινει αλλα η υπολοιπη κιθαρα σου αρεσει ΠΕΣ ΝΑ ΣΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.

7.Δεν ξερω αν στο ειπα :lol: αλλα ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕΤ-ΑΠ (ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ) :wink:[/quote']

 

+1

 

Μαλλον θα πρεπει να φτιαξουμε ενα τετοιο αρθρακι Σουπερφανκ και να το κανουμε στικυ.

 

Επισης παιζουν και τα εξης για Λεσπολ/Ταυρακι.

 

1. Η Γωνια σωματος/λαιμου να ειναι σωστη. Πολυ ψηλο ακτιον + γεφυρες και μαγνητες ψηλα, δειχνουν παραπανω γωνια απο οσο πρεπει.

 

2. Να κανουμε αρκετα σηκωματα, ειδικα στην Σολ για να δουμε εαν κραταει κουρδισμα, εαν ξεκουρδιζεται για πλακα τοτε ισως θελει δουλεια ο πανω καβαλαρης.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7.Δεν ξερω αν στο ειπα :lol: αλλα ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕΤ-ΑΠ (ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ) :wink:

 

Δε ξέρω γιατί έχω την αίσθηση (να μη βεβαιότητα και φανώ απόλυτος) ότι αυτό το setup που "δικαιούται" θα τον βάλουν να το πληρώσει χρυσά?

Υπάρχει πουθενά νομοθεσία που να λέει ότι το δικαιούται??? :roll:

 

 

 

Μαλλον θα πρεπει να φτιαξουμε ενα τετοιο αρθρακι Σουπερφανκ και να το κανουμε στικυ.

 

Τσκ τσκ τσκ!

Θα σε μαλώσω....spank2.gif

 

Και αυτό τι είναι?

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Εγώ θα προτείνω κάτι άλλο:

 

Αν (Θεού θέλοντος και Yameth επιτρέποντως) γίνει τελικά αυτό το NOIZ LIVE που λέγαμε, να γίνει μια ένα μίνι σεμινάριο setup από τον Superfunk!!! Γιατί αλλιώς είναι να τα διαβάζεις και αλλιώς να τα βλέπεις!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου