Προς το περιεχόμενο

το pc έχει μάλλον πρόβλημα με κάρτα γραφικών!!!


grohl81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα στο φόρουμ!

σε ένα παλιό pc pentium 4 μετά από διακοπή ρεύματος ή άμα έχω να τον ανάψω πολλές μέρες το pc γράφει στην οθόνη Power saving mode ,όμως με το που το ανοίξω και βγάλω και ξαναβάλω τη κάρτα γραφικών παίζει κανονικά.Βασικά έχω δοκιμάσει και με μία εφεδρική κάρτα γραφικών που έχω αλλά κάνει πάλι τα ίδια.

Να ναι και οι 2 κάρτες προβληματικές?να παίζει κάτι με τη mb ή το socket που κουμπώνει η κάρτα γραφικών?στη τελική μήπως φταίει η μπαταρία που αποθηκεύει τις ρυθμίσεις του bios?

 

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!!

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο για πρόβλημα τροφοδοτικού το κόβω παρά κάρτας γραφικών μιάς και το κάνει και μετ τις 2. Τώρα θα μου πεις γιατί όταν την βγάζεις και την ξαναβάζεις δουλεύει...

 

Ένα μπακαλίστικο-εμπειρικό συμπέρασμα που έχω βγάλει με βάση 4-5 pc που έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο είναι ότι μερικά τροφοδοτικά θέλουν ζέσταμα να τρέξουν... δεν παίρνουν μπρος με τη μία!

 

Κάτι σαν το τσοκ των παλιών αυτοκινήτων... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές είχα παρόμοιο θέμα ήταν λόγω στατικού ηλεκτρισμού στην κάρτα.

 

Σωστά.

 

Βγάλε το καλώδιο ρεύματος από το τροφοδοτικό και βάλε το δάχτυλό σου στην υποδοχή του τροφοδοτικού έτσι ώστε να ακουμπάς ταυτόχρονα και τα 3 pin της υποδοχής ρεύματος του τροφοδοτικού. Περίμενε 3''. Ξαναβάλε το καλώδιο ρεύματος στο τροφοδοτικό και άνοιξε το pc.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να επισημάνω τις φορές που το pc γράφει  power saving mode δείχνει όμως ότι λειτουργεί διότι και οι ανεμιστήρες δουλεύουν και το λαμπάκια δουλεύουν αλλά και κάνει μπιπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.

 

Βγάλε το καλώδιο ρεύματος από το τροφοδοτικό και βάλε το δάχτυλό σου στην υποδοχή του τροφοδοτικού έτσι ώστε να ακουμπάς ταυτόχρονα και τα 3 pin της υποδοχής ρεύματος του τροφοδοτικού. Περίμενε 3''. Ξαναβάλε το καλώδιο ρεύματος στο τροφοδοτικό και άνοιξε το pc.

αν βγάλει το καλώδιο παροχής και πατήσει να ανοίξει το pc το ίδιο δεν κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βγάλει το καλώδιο παροχής και πατήσει να ανοίξει το pc το ίδιο δεν κάνει?

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Εγώ καμιά φορά κάνωντας τη διαδικασία που περιέγραψα πατάω και το power button αλλά μόνο με το power δεν το έχω δοκιμάσει....αντίθετα μόνο με την παραπάνω διαδικασία το έχω κάνει άπειρες φορές και δούλεψε.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου