Προς το περιεχόμενο

Stratocaster reissue 50,60,70!!!


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.fender.co.uk/news/WhatistheDifferenceBetweentheHighway1SeriesandtheAmericanSeries.asp

 

Προφανως φυκια για μεταξωτες κορδελες σου πουλησε ο Kουρμπης... :lol:(& σου ξαναλέω δεν ειναι 2 κομματια,ΦΑΙΝΕΤΑΙ 2 κομματια :wink: )

 

Δεν φταις εσυ βεβαια αλλα ολοι αυτοι οι "ειδικοι",ακου ltd edition ΗΙGHWAY :roll: που λενε ανερυθριαστα τετοιες μπαρουφες! :twisted:

 

που να σου δειξω και το Ltd edition TOYOTA COROLLA μου!ΜΟΝΑΔΙΚΟ στην ΕΛΛΑΔΑ!Απο τα πρωτα ,ξερεις αυτα που εφτιαχνε η MERCEDES! :lol:

 

υ.γ.αυτο δεν παει να πει οτι η κιθαρα σου δεν ειναι ΠΟΛΥ καλη :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα στοιχεία που έγραψε ο SF και αυτά που ανέφερα και εγώ στο προηγούμενο post είναι τα επίσημα της Fender. Οι υπόλοιποι ισχυρισμοί... μάλλον μυθολογία είναι...

 

Αν και ισχύει απόλυτα αυτό με τις διαφορές μεταξύ 'ίδιων' κιθαρών... εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι Highway Strat είναι κατώτερες από τις αντίστοιχες Highway Tele' date=' που αντιπροσωπεύουν πιο πολύ value for money.[/quote']

 

Πάντως Gideon το παράδοξο στην όλη υπόθεση με την Highway strat (Διότι στην τέλε με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο μαζί σου) είναι ότι όταν την συγκρίναμε με 2 φίλους με την Αμερικάνικη φατ στρατ με S1 switch, η Highway fat strat ΗΤΑΝ περισσότερο ζωντανή!!!!! Σε όλες τις θέσεις και ηχητικά χαρακτηριστικά ΑΝΩΤΕΡΗ, αντίθετα με την αμερικάνικη στάνταρντ που ήταν πιό "κάτω" πιό "μουντή". εκεί που τα χάλαγε επίσης η Highway ήταν στο feeling στο χέρι (η Αμερικάνικη σου έδινε σαφώς πιό ...... "τέλεια" αίσθηση στο μπράτσο, κατασκευή, κλπ.....σε αντίθεση με την Highway που είχε μια πιό.... "ξερή" ταστιέρα, και ο ήχος της θα ήταν πιό ζωντανός ακόμα αν είχε καλύτερη γέφυρα από αυτήν που σου άφηνε αίσθηση "τσίγκου". Φαντάσου η Αμερικάνικη πόσο "κάτω" ήταν. Και εδώ είναι αυτό που λέμε όλοι μαζί πιό πάνω ΤΥΧΗ!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.fender.co.uk/news/WhatistheDifferenceBetweentheHighway1SeriesandtheAmericanSeries.asp

 

Προφανως φυκια για μεταξωτες κορδελες σου πουλησε ο Kουρμπης... :lol:(& σου ξαναλέω δεν ειναι 2 κομματια' date='ΦΑΙΝΕΤΑΙ 2 κομματια :wink: )

 

Δεν φταις εσυ βεβαια αλλα ολοι αυτοι οι "ειδικοι",ακου ltd edition ΗΙGHWAY :roll: που λενε ανερυθριαστα τετοιες μπαρουφες! :twisted:

 

που να σου δειξω και το Ltd edition TOYOTA COROLLA μου!ΜΟΝΑΔΙΚΟ στην ΕΛΛΑΔΑ!Απο τα πρωτα ,ξερεις αυτα που εφτιαχνε η MERCEDES! :lol:

 

υ.γ.αυτο δεν παει να πει οτι η κιθαρα σου δεν ειναι ΠΟΛΥ καλη :wink:[/quote']

 

Φίλε, χωρις να θελω να μειώσω τις απόψεις σου η Highway κυκλοφόρισε τον σεπτέμβριο του 2002 και μέχρι τον δεκέμβρη ήταν limited edition. Ο κατάλογος της fender frontline 2002 (τον οποίο και έχω, μην με βάλεις να τον σκανάρω:? ) αναφέρει ξεκάθαρα KAI το Ltd edition καθώς KAI τα χαρακτηριστικά της στα οποία συμπεριλαμβάνονται 2 (δυο) κομμάτια άλντερ και μαγνήτες american standart! οπότε ο zappa μάλλον έχει δίκιο καθώς και ο Κουρμπής!

αυτά :D

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να "έφτιαξαν" στην Fender 200-300 κομμάτια lmtd δεν αναιρεί ότι πρόκειται όπως επανηλλημένως λέει ο s/f και αρχίζω να πιστεύω (όταν έχουν περάσει μόνο φέτος απο τα χεράκια μου 12 strat) ότι πρόκειται ΚΑΘΑΡΑ για ένα όργανο ΜΑΖΙΚΗΣ παραγωγής με ελαφρώς αλλαγμένα κάποια specs. Το αν είναι 2 ή 4 (που είναι και η δική μου) κομμάτια alder δεν μου λέει τίποτε! Bolt on κιθάρες είναι. Μαγνήτες? Θέμα γούστου! πιό πολύ με αρέσουν οι vintage style από τους αμέρικαν στάνταρντ. Τώρα επειδή η βασική μου κιθάρα τυγχάνει μια Fender standard '84 σανμπερστ με μέιπλ μπράτσο και έχει ΤΥΧΕΙ να είναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μπορώ να διαπιστώσω κάποιες διαφορές με τις υπόλοιπες των νέων σειρών. Οι οποίες παρεπιπτώντως δεν είναι τόοοοοσο κακές ίσα ίσα που η τεχνολογία βοηθά και η απόκλιση "κακοτεχνιών" συγκλίνει στο μέσο όρο και στα στάνταρντ της Fender. Απλά λόγω διαρκούς μείωσης του κόστους για τον τελικό αποδέκτη δηλαδή εμάς, κυκλοφορούν τα Μεξικάνικα και κάποιες Αμερικάνικες πατάτες οι οποίες πατάτες παραδόξως βρίσκονται σε όλη την γκάμα της εν λόγω εταιρείας!!!

Κσαι φυσικά το φάρμακο σε όλα τα παραπάνω είναι αγαπητοί φίλοι ένα

ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΓΙΑΠΩΝΕΖΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ! :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.fender.co.uk/news/WhatistheDifferenceBetweentheHighway1SeriesandtheAmericanSeries.asp

 

Προφανως φυκια για μεταξωτες κορδελες σου πουλησε ο Kουρμπης... :lol:(& σου ξαναλέω δεν ειναι 2 κομματια' date='ΦΑΙΝΕΤΑΙ 2 κομματια :wink: )

 

Δεν φταις εσυ βεβαια αλλα ολοι αυτοι οι "ειδικοι",ακου ltd edition ΗΙGHWAY :roll: που λενε ανερυθριαστα τετοιες μπαρουφες! :twisted:

 

που να σου δειξω και το Ltd edition TOYOTA COROLLA μου!ΜΟΝΑΔΙΚΟ στην ΕΛΛΑΔΑ!Απο τα πρωτα ,ξερεις αυτα που εφτιαχνε η MERCEDES! :lol:

 

υ.γ.αυτο δεν παει να πει οτι η κιθαρα σου δεν ειναι ΠΟΛΥ καλη :wink:[/quote']

 

Φίλε, χωρις να θελω να μειώσω τις απόψεις σου η Highway κυκλοφόρισε τον σεπτέμβριο του 2002 και μέχρι τον δεκέμβρη ήταν limited edition. Ο κατάλογος της fender frontline 2002 (τον οποίο και έχω, μην με βάλεις να τον σκανάρω:? ) αναφέρει ξεκάθαρα KAI το Ltd edition καθώς KAI τα χαρακτηριστικά της στα οποία συμπεριλαμβάνονται 2 (δυο) κομμάτια άλντερ και μαγνήτες american standart! οπότε ο zappa μάλλον έχει δίκιο καθώς και ο Κουρμπής!

αυτά :D

 

καταρχην καλως ορισες (εδω απανταω στο δικο σου "καλως σας βρηκα" :lol: )

 

επειδη λογω μετακομησης τα εχω πεταξει τα παλια μου Frontline κανε τον κοπο να το σκαναρεις (γιατι στο νετ δεν μπορεσα να βρω τιποτα...) :wink:

 

oσο για το χαρακτηρισμο ltd ed και η LIGHT ASH σειρα της σαν τετοια περιγραφεται παρα τα γεγονος οτι κατασκευαζεται κατα χιλιαδες στην Κορεα ,παντως εγω αναφερομουν στις Ηighway που που κυκλοφορουν ΤΩΡΑ στο εμποριο μια και απαντουσα στον originator του ποστ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι, σαν φύσει καχύποπτο, μισάνθρωπο και παρανοϊκό αυτό το post του κυρίου Κουρμ.... εεεε... του Pulse ήθελα να πω μου φαίνεται κάπως σαν το 'ήρθε το ιππικό' :roll: :roll: :roll: (δεν θα μείνω καν στο ότι ήταν τελείως εκτός θέματος)

 

Μένει στον Pulse να με διαψεύσει κάνωντας και άλλα post σε άσχετα με αυτό θέματα... 8)

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι' date=' σαν φύσει καχύποπτο, μισάνθρωπο και παρανοϊκό αυτό το post του κυρίου Κουρμ.... εεεε... του Pulse ήθελα να πω μου φαίνεται κάπως σαν το 'ήρθε το ιππικό' :roll: :roll: :roll: (δεν θα μείνω καν στο ότι ήταν τελείως εκτός θέματος) [/quote']

 

+1... :lol: χεχε...μαλλον και εγω πρεπει να ειμαι λιγο καχύποπτος, μισάνθρωπος και παρανοϊκός...πολυ ξεκαρφωτο για πρωτο ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια κι ΕΜΕΝΑ με παραξένεψε λίγο, αλλά ας μη πάρουμε τον άνθρωπο "από τα μούτρα"...

Ας περιμένουμε να δούμε και τα σκαναρίσματα... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτέ αποφασίσεις π.χ απλά ποιά να διαλέξεις κάτσε και άκου καμιά 10 ρια από την κάθε μια τουλάχιστον....

 

Μια που πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο, θέλω να μου εξηγήσετε έναν τρόπο να δοκιμάσω πολλές κιθάρες και να επιλέξω το καλύτερο κομμάτι σύμφωνα με το αυτί και το μάτι μου, γνωρίζοντας ότι ζω στην Ελλάδα (ευτυχώς στην Αττική - για το θέμα αυτό τουλάχιστον).

 

Και μη μου πείτε κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά της Αθήνας και παίξε με όλες όσες ταιριάζουν στα specs που ζητάς, γιατί φυσικά το κάθε μαγαζί έχει από 0-2 (στην καλύτερη των περιπτώσεων) κομμάτια της κιθάρας που ψάχνω και εννοείται πως σιγά μην παίζω με τον ίδιο ενισχυτή σε όλα τα μαγαζιά (για να μην πω και στον ίδιο χώρο).

Και αν κάποιος πήγαινε στο Στόλλα, ή στο Νάκα ή στο Bon Studio που έχουν μεγάλη ποικιλία ας μας πει πόσο θα την αγόραζε.... 8O

 

Και φανταστείτε ότι μιλάω για κιθάρα με τα πιο συνηθισμένα specs. Bolt-on, maple neck, rosewood fingerboard, alder body, H/S/S.

 

Έλεος!

 

¶ρα το ρισκάρω και παραγγέλνω απ'έξω και ό,τι κάτσει....

 

Απλά αναρωτιέμαι μήπως έχω χάσει κάποια επεισόδια, γιατί αναφέρεται σχετικά συχνά αυτό στο φόρουμ, το: "παίξε με 10 διαφορετικές και αποφάσισε ποιά σου κάθεται καλύτερα γιατί έχουν αποκλίσεις".

 

Μόνο στο Λονδίνο γίνεται αυτό και στην Αμερική υποθέτω...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου